Amsterdam Heusden In vervolg op onze brief betreffende het waardevolle 19de-eeuwse karakter van de Plantagebuurt, waarin wij o.a. aan drongen op een aanpak als beschermd stadsgezicht van dit stadsdeel, vroegen we speciaal de aandacht voor het monu mentale St. Jacobshuis uit 1866. Dit imposante, maar tegelijk verfijnd ge detailleerde gebouw, beslaat bijna de helft van het bouwblok waarin het ligt. De wand aan de Plantage Middenlaan vormt van deze straat een niet weg te denken onderdeel en ook de zijgevels, zeker die welke de hoekpartij vormen van het plantage Westermanplantsoen, zijn van groot belang voor het stadsbeeld ter plaatse. De vervangende nieuwbouw die het bestuur van het St. Jacobshuis op deze plaats wil realiseren zal, in welke vorm dan ook, deze hoogwaardige be bouwing niet kunnen evenaren en een verstoring van het evenwicht ter plaatse betekenen. Dit pand - waarvan we een uitgebreide beschrijving in onze brief opnamen - verdient zeker een plaats op de gemeen telijke monumentenüjst. Heemschut pleitte er voor dit als eerste op die lijst te plaatsen, waarmee deze vorm van ge meentelijk monumentenbeleid zijn pa pieren stadium zou verlaten en werkelijk gestalte gaat krijgen. Naar aanleiding van het nieuw ontwik kelde voorlopige ontwerp-bestemmings- plan Vesting, acht de Bond Heemschut het van groot belang dat de balans wordt opgemaakt van de huidige situatie. Het bovengemeentelijke belang van vesting en stad Heusden en de cultuurhistori sche waarden die in het geding zijn, rechtvaardigen een uitvoerige toetsing. Heemschut achtte het ook tot zijn taak te behoren op dit plan te reageren, waartoe de provinciale commissie Noord Brabant de vesting bezocht. Aan B. en W. werd een uitgebreid commentaar toegezon den, waaruit hieronder enige punten vol gen: Een aantal noodzakelijke restaura ties is nog niet verricht, terwijl tekenen van achterstallig onderhoud - met name aan de vestingwerken en wallen - en van ontsierende sluikbouw er toe bijdragen dat getwijfeld moet worden aan de conti nuïteit van het in het verleden ingezette, zo voortvarende op herstel en conserve ring van het karakter van de vestingstad gerichte gemeentelijke beleid. In de motivering van het plan wordt ge steld dat de historische waarden afgewo gen moeten worden tegen maatschappe lijke ontwikkelingen en dat een verho ging van de leefbaarheid nagestreefd moet worden, zonder dat echter indica toren genoemd worden voor die na te streven leefbaarheid. Een historische stad bewijst haar leefbaarheid per defini tie door haar voortbestaan en dit afwe gen zou wel eens als excuus kunnen die nen voor o.i. schadelijke ontwikkelin gen. Hoewel gesteld wordt, dat de buitenge bieden voor het beschermde stadsgezicht essentieel zijn, is het areaal van het be schermde gebied over verschillende be stemmingsplannen versnipperd. De bij behorende buitengebieden vereisen daa rentegen een bijzonder juridisch kader, gekoppeld aan dat van de vesting. Het ontbreken van een historische kwaliteits- kaart van de vesting als juridisch be standdeel van het bestemmingsplan is een grove nalatigheid. Er ontbreekt ook een ruimtelij k-stedebouwkundige visie als vertaling van de historische kwalitei ten, geprojecteerd op de toekomst en het verbeteren van structureel storende ruimten en elementen. Als gevolg hier van zijn op allerlei plaatsen gevelwanden niet gesloten, zodat het historische ka rakter van gesloten bouwblokken niet gerespecteerd wordt. Verschillende Heusden, reeds op de goede weg naar algeheel herstel, dreigt enige mis stappen te begaan. Luchtfoto: Slagboom en Peeters. voorbeelden hiervan worden in het com mentaar genoemd. Ook de op verschil lende plaatsen geplande nieuwbouw is wezensvreemd en/of structureel storend. Grote bezwaren rijzen bij de paragraaf verkeer en vervoer, met name het ver werpelijke idee om parkeerterreinen op de bastions en het Wijkse ravelijn te rea liseren. Ten behoeve van een betere ont sluiting van de vesting wordt geopperd de bestaande poorten te verbreden en de coupure naast de Wijkse Poort te hand haven. Hiermee wordt een opmerkelijke aanzet gegeven die onaanvaardbare con cessies vraagt inzake de authentieke wal len. Geconstateerd wordt 'een algemene en toenemende wens tot nuance ring van wat monumentenzorg moet zijn in een breder maatschappelijk verband'. De wens die daarentegen geuit wordt om de St. Catharijnekerk weer te voorzien van toren en twee transepten lijkt in te genspraak met terughoudendheid ten aanzien van het algemene gemeentelijke monumentenbeleid. Dat op een aantal punten wel weer teruggegrepen wordt op de kaart van Blaeu doet ook oneven wichtig en willekeurig aan. Het projecteren van een toren op de 157

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 27