Heemschut in actie Groningen Friesland- ontwerp-streekplan Zwolle Haarlem- structuurplannota Bij B. en W. van Groningen maakten wij bezwaar tegen voorgenomen verbouw-/ nieuwbouwplannen het pand Boteringe- straat 57 betreffende en hielden een plei dooi voor de bescherming en in stand houding van dit belangrijke bouwwerk. Het heeft een 19de-eeuwse gevel en is in oorsprong laat 16de, vroeg 17de-eeuws en bevat vele waardevolle onderdelen zoals trappen, stucplafonds, schouwen en ramen en deuren uit verschillende pe rioden. Heemschut stelde dan ook, dat het onbegrijpelijk is, dat dit pand inder tijd aan de aandacht van de toenmalige commissie tot samenstelling van de mo numentenlijst is ontsnapt. Mede omdat het gebouw in één der best bewaarde oude straten staat, is herstel gewenst. Een gemengde bestemming, waarbij het voorhuis bedrijfsruimte en het aan de fraaie tuin gelegen achterhuis woonruimte zou kunnen worden, achten we de beste oplossing. De lage 18de- eeuwse bebouwing langs de tuin van het pand en het daarmee één geheel vormen de pakhuis zouden ook bewaard dienen te worden, waardoor werkelijk stede bouwkundig herstel van dit belangrijke stukje Groningse binnenstad zou plaats vinden. In de afgelopen jaren vroeg Heemschut speciale aandacht van het provinciale be stuur voor het probleem van de tweede agrarische bedrijfswoning; het behoud van historische kerk, trek- en voetpaden en de noodzakelijke variatie bij realisa tie van nieuwbouwplannen. Met instemming treffen we thans in het ontwerp-Streekplan Friesland een zoda nige regeling aan, dat de door ons ge vreesde ontwikkeling, te weten het dichtslibben van het landelijk gebied ten gevolge van de tweede agrarische wo ning, goeddeels zal kunnen worden te gengegaan. Ook deed het ons genoegen te zien, dat daarin aandacht wordt besteed aan de bescherming van historische voet-, kerk en trekpaden en dat dit eveneens het geval is met opvaarten en secundaire wa terverbindingen. Daar wij onze aanbeveling om gelijkvor migheid bij nieuwbouw te voorkomen niet aantroffen, vroegen wij hiervoor op nieuw de aandacht van Gedeputeerde Staten. Naast enige opmerkingen ten behoeve van redactionele wijzigingen, vestigden wij - naar aanleiding van een passage de jongere bouwkunst betreffende - er nog de aandacht op, dat ook onze orga nisatie haar aandacht steeds heeft gewijd aan de categorie gebouwen waarvan het stichtingsjaar na 1850 ligt. De gemeenteraad van Zwolle verzocht de Bond het ter inzage gelegde ontwerp bestemmingsplan-Diezerpoort in her overweging te willen nemen. Als dit plan wordt uigevoerd zou een deel van de groene gracht/singel te niet gaan door een te intensieve massale bebouwing. Deze aanpak zou meer aansluiten bij de thans betreurde oprichting van groot schalige gebouwen tegen de randen van de binnenstad in de jaren zestig dan bij het gemeentebeleid van herstel en onderhoud van de historische stad zoals we dat nu kennen. Ook het plan om de Middelweg door te trekken, waardoor de oude uitvalswe genstructuur geweld wordt aangedaan, en om een deel van de Nieuwe Vecht te dempen achter wij ernstige aantastingen die achterwege moeten blijven. Nu het proces van de besluitvorming nog in een beginstadium verkeert, zou een afwijzend standpunt ingenomen dienen te worden ten aanzien van de mogelijke bestemming van de gronden tussen het Ramplaankwartier en de Westelijke Randweg voor woningbouw (van ca. 575 woningen). Verdere uitbreiding van het woningbestand binnen de gemeentelijke grenzen is niet verder aanvaardbaar meer, berichtte Heemschut aan B. en W., waarbij gesteld werd dat het plan voor de Zuiderpolder al een uiterste con cessie geacht moet worden. Sloop van de imposante gevel van het St. Jacobshuis aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam zou mede inhouden, dat een belangrijk gedeelte van deze karakteristieke I9de-eeuwse buurt van gezicht verandert. Foto: Gemeentelijke archief dienst. 156

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 26