t mm Zuid-Holland Claes Stapel's Hof, gezien door het poortje dat vroeger voor de Latijnse school stond, maar dat sinds 1957 de toegang tot het hofje vormt. Foto: ing. N. J. Groot Het hofje biedt plaats aan zeven wonin gen en is gelegen rond om een fraai aan gelegde tuin met een 300-jarige beuke- boom. Een gedenksteen werd onthuld door de heer D. Breebaart, erelid van de vereni ging 'Oud Hoorn'. Ing. N. J. Groot, Heemschut's Provin ciaal Commissielid en bestuurslid van Stadsherstel, schrijft hierover: Het Hof van Jan, Piet en Klaas In 1682 kwamen Jan Jansz. Koekebak- ker, Pieter Bos en Claes Stapel overeen om een hof te stichten voor behoeftige vrouwen van onbesproken gedrag. Klanten genoeg in Hoorn, zowel behoef tig als onbesproken. Hoewel.om onbe sproken te zijn moest je welhaast bij je leven al een heilige zijn, tenminste vol gens de opgestelde reglementen. Je kon maar beter regent zijn en failliet gaan, zoals Jan Koekebakker deed: je werd dan tenminste niet uit huis en hof gezet... Maar je bracht het oude vrou wenhof wel in moeilijkheden! Temeer omdat Claes Stapel ook al aan 't eind van zijn financiële latijn was. Na verloop van tijd verschijnt Johannes Bruinvis op het regententoneel en hij weet de financiën van het hofje - dat intussen meestal als Claes Stapel's Hof wordt aangeduid - weer gezond te ma ken. Dit geeft een feestredenaar in 1782 de vrijheid om op te merken dat: 'de heer Bruinvis, naast God, de grootste wel doener van het hof is geweest'. Enigszins badinerend sloot de voorzitter van het huidige regenten-college, de heer P. J. Loots, bij deze uitspraak aan door in 1981 te verklaren: 'Naast God waren Johan Bruinvis en de stichting Stadsherstel de grootste weldoeners voor het hof!' Door de krachtige steun van o.a. Monumentenzorg, Volkshuis vesting, de gemeente Hoorn, de Provin cie Noord-Holland en het Kerkmeijer- de Regt-fonds werd de restauratie door het architecten atelier Kok en de aanne mers Konst en Van Polen in vlot tempo uitgevoerd. Behalve de Oosterkerk te Hoorn, waar aan met man en macht wordt gerestau reerd, vergt ook de Noorderkerk aan het Kleine Noord de aandacht. De restaura tie van de 500 jaar oude kerk is ter hand genomen door een Stichting, die de kos ten begroot op ca. 3 miljoen. Met be hulp van overheidssubsidies zal het werk in fasen gebeuren: het opnieuw invoegen van de muren en daarna het vernieuwen van het pleisterwerk; 10 pet. van de kos ten, moet bijeengebracht worden voor dat met het werk kan worden begonnen. Zij die een.steentje willen bijdragen en dit nog niet deden b.v. tijdens een Ker- kepad-bezoek in augustus jl.kunnen hetzij toetreden als begunstiger van de Stichting Noorderkerk te Hoorn (tel. 02290 - 1 50 51) hetzij een eenmalige schenking doen aan het restauratiefonds op postgiro 27 63 91 t.n.v. de Stichting. Langs de Westfriese omringdijk, bij Schellinkhout is de Groote Molen van Munnekei, eigendom van de Stichting 'De Westfriese Molens' gerestaureerd en opnieuw, na circa 50 jaar, voor bemaling in gebruik gesteld. In Den Haag trekken drie tentoonstellin gen de aandacht: - In het Mauritshuis: de overzichtstenr toonstelling van het werk van de 17e eeuwse landschapschilder Jacob van Ruisdael. Met medewerking van musea en particulieren uit binnen- en buiten land worden een zestigtal schilderijen en belangrijke tekeningen en etsen ten toongesteld van 1 oktober tot 31 decem ber 1981. - In het Haags Gemeentemuseum: Vijf Eeuwen St. Sebastiaans doelen een bij zonder Haags gebouw op de hoek van de Korte Vijverberg/Toumooiveld. Dit ze ventiende eeuwse monument zal te zijner tijd de behuizing zijn van een Haags Historisch Museum! De exposi tie, de eerste van een aantal tentoonstel lingen in verband met de inrichting van het nieuwe museum, gaat vergezeld van een geïllustreerde catalogus over het St. Sebastiaans-Schuttersgilde en zijn be huizing. en duurt tot 29 november a.s. De St. Sehastiaansdoelen in den Haag anno 1919 in gebruik als Gemeentemu seum. Foto: Verzameling Haags Gemeente archief. 153

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 23