Overijssel Utrecht Noord-Holland 'Dombaumeistertagung' in Groningen; Een middeleeuwse, Duitse traditie vond begin september in Groningen plaats nl. de traditie om elk jaar een 'Dombau meistertagung' te organiseren onder de restauratie-architecten in het Duits spre kende deel van Europa. Omstreeks 50 deelnemers kwam uit Duitsland, Zwitserland, Polen, DDR, Oostenrijk, Frankrijk (Straatsburg) en Nederland om van gedachten te wisselen door middel van voordrachten, bezich tiging van en discussies over de restaura- tieproblematiek van o.a. de Martini kerk, de A-kerk en de Kloosterkerk te Den Boer. Het congres werd georganiseerd door Heemschut's Technische Adviseur, ar chitect P. Ar de Vrieze. Albergen: 'Van boom tot boerderij' - het gereedschap gebruikt bij de bouw van de Twentse boerderij. Op vrijdag 2 oktober wordt onder aus piciën van de Stichting Heemkunde Al- bergen deze tentoonstelling geopend, en wel te 20.00 uur in de Zaal Morshuis. Ootmarsumseweg 150 te Albergen. De zeer actieve Stichting heeft de kennis vergaard omtrent bovengenoemde on- Maquette van een lös hoes: 't Klom penmakerhuisje te Reutum (gem. Tub- bergen) op de tentoonstelling 'Van boom tot boerderij' foto: Mw. M. L.M. Hes se link - v.d. Riet, Albergen. derwerpen, voordat deze verloren zou den dreigen te gaan door het uitsterven van terzake kundige ambachtslieden. Behalve door de tentoonstelling ge schiedt de voorlichting met behulp van de vertoning van een zelfvervaardigde film over de opbouw van een lös hoes en het boomhakken op traditionele wijze. Bezichtiging van de tentoonstelling op 4 en 5 oktober a.s. van 9.00 tot 18.00 uur. De tentoonstelling is voorts te bezich tigen van 9 oktober tot eind november in de Museumzaal van het Waaggebouw te Almelo van 13.30 - 17.00 uur. Op de exposities is het gelijknamige boekje verkrijgbaar, een coproductie van de Stichting Historisch Bodemon derzoek en de Stichting Heemkunde Al bergen, secretariaat Floris Radewijns- straat 14 te Albergen, tel. 05494 - 531. De door de A.N.W.B. telkenjare geor ganiseerde Recreatie-Studiedag zal op woensdag 25 november a.s. in de Jaar beurs te Utrecht met het oog op de structuurschema's Openluchtrecreatie- Landinrichting, Natuur- en Landschaps behoud en Militaire terreinen, waarvan de inspraak - (PKB) - procedure eind 1981 afloopt, aandacht schenken aan het thema 'Recreatie en Natuurbehoud door de structuurschema's heen'. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de A.N.W.B. te 's-Gravenhage, tel. 070 - 26 44 26. Het Utrechtse Klokkenluidersgilde p/a Lange Lauwerstraat 77 te Utrecht, is een IBWifMlalil organisatie die als doel heeft alle zaken rond luidklokken te behartigen, o.a. res tauratie van het Dom-gelui naar aanlei ding van het 600-jarig bestaan van de Dom in 1982. Het U.K.G. houdt een archief bij van klokken, (boeken en ge luidsbanden) en organiseert een jaarlijk se excursie. Als donateur krijgt U de kans het klok luiden op de Dom van dichtbij mee te maken. Postgiro: 4331491, ten name van het Gilde. Dat 25 jaar 'Monumentenzorg' in Haar lem niet een éénmalige viering is geweest doch dat hieraan dezelfde gedachte ten grondslag ligt als aan het Internatinaal Monumentenjaar in 1975, nl. om over een langer tijdsbestek evenementen te organiseren en velerlei facetten van de monumentenzorg te belichten - dat is wellicht niet aan ieder bekend. In de sinds maart 1980 gestarte Monu menten Bulletins, uitgave van Monu mentenzorg-Openbare Werken Haarlem, werden verschillende tentoon stellingen toegelicht, die zijn georgani seerd in dit kader van 25-jaar zorg, zoals: 1) 'toren Nieuwe Kerk' ter gelegenheid van de gereedgekomen restauratie van deze toren; aandacht werd o.a. besteed aan de slechte staat van de kerk en de historisch-stedebouwkundige ontwikke ling van de z.g. 'Vijfhoek'-wijk. 2) de 'Janskerk', ter gelegenheid van de restauratie en de uitbreiding van het Gemeente-archief in deze kerk. 3) 'De nieuwe St. Bavo', waarbij aan dacht werd gevraagd voor de jongere monumenten, zoals de St. Bavokerk aan de Leidsevaart en de 19e eeuwse kerke lijke bouwkunst in Nederland. De uitstekende verzorgde bulletins zijn samengesteld onder redactie van Loes Vroom en J. Bart Uittenhout. Behalve het aanbrengen van een 50-tal 'Monumentenbordjes' door CRM - ANWB beschikbaar gesteld, mede ter- wille van informatieverschaffing langs wandelroutes, staan voor 1982 nog een aantal punten op het programma, waar van wij te zijner tijd melding willen ma ken. Te Hoorn werd door de Stichting Stads herstel Hoorn het Claes Stapel's Hofje, aan het Munnickenveld, gerestaureerd. 152

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 22