W Nieuws uit de provincies m Groningen immers een algemeen maatschappelijk belang beogende, rechtspersonen vrij stelling hebben van successiebelasting. De Stichting Historisch Boerderij- onderzoek benoemde medio 1980 een nieuwe directeur, die tevens belast is met het secretariaat van de Technische- en de Publicatiecommissies. Het documentatiearchief bevat thans een schema voor de analyse van boer- derijopmetingen, (waarvan er in het verslagjaar weer 33 gereed kwamen), hierdoor zal de toegankelijkheid van het archief zeer worden vergroot, ook ten aanzien van het documentatiemateriaal zowel naar aantal, geografische sprei ding als naar vorm. Voorzitter en secretaris van de Werkgroep Boerderijenbehoud van de Stichting Nationale Contactcommissie Monumen tenbescherming (NCM) hebben regel matig overleg met de Stichting Historisch Boerderijonderzoek, waarbij uiteraard de aanbevelingen van de Werkgroep zoals gepubliceerd in het rapport 'Boerderijenbehoud' (1979) ter sprake komen. De Stichting Natuur en Milieu bracht haar verslag over 1979 en 1980 uit vanaf de nieuwe basis te Utrecht waar de stichting domicilie heeft gekozen omdat de behuizing op 'Schaap en Burgh' te 's-Gravenland te klein werd. Omdat de afwenteling van stedelijke problemen steeds meer ten koste gaat van het lan delijk gebied (voorbeelden in de Purmer en bij Houten) heeft Natuur en Milieu besloten, als beschermers van onze 'leef omgeving' zich meer met het stedelijk gebied te gaan bezig houden. In be zwaarschriften werd reeds gepleit voor het tegengaan van de overloop uit onze steden en voor hogere bebouwings dichtheden en het bebouwen van open gaten daarin. Ook over de voortgang van de planologische bescherming van na tuurgebieden en waardevolle landschap pen door z.g. bestemmingsplannen voor het buitengebied maakt de Stichting zich grote zorgen, waarbij niet alleen de voortgang, maar ook de naleving c.q. de uitvoering van deze bestemmingsplan nen te wensen overlaat. P.A.H.-B. J&Z De' vorige staatssecretaris van CRM heeft ruim 750.000,- uitge trokken voor verschillende projecten op het gebied van de monumentenzorg in de provincie Groningen. Het gaat hier o.a. om de molen 'EVA' in de gemeente Usquert en het interieur van de Her vormde kerk in Pieterburen. Deze projecten stonden hoog op de pri oriteitenlijst van de provincie Gronin gen, doch werden daarvan aanvankelijk verdrongen doordat restauratiegelden primair werden aangewend voor het "s Landshuys' in Bourtange. De hierbij afgedrukte foto dateert van ruim 10 jaar geleden toen de kerk in Pieterburen nog werd verwarmd met een kacheltje. De muren van de kerk zijn thans door vochtaanslag zwaar in verval geraakt en het meubilair, waaronder de prachtige Lodewijk XVI preekstoel en een herenbank is dringend aan een op knapbeurt toe. Ook het doophek en de wapenborden uit eind 16e eeuw vormen een sieraad van de kerk, die wordt overgedragen aan de Stichting Oud-Gro ninger Kerken. Het is verheugend dat nu eindelijk door de genoemde subsidieverlening niet al leen deze kerk, maar ook de pel- en ko renmolen de 'Eva' een hoognodige res tauratiebeurt krijgt. Eva stond vroeger als watermolen met 'Adam' bij Bedum. Helaas werd zij hem ontrouw door over plaatsing naar Usquert, waar 'Eva' in 1980 afbrandde doch weer werd her bouwd. 'Adam' verhuisde in 1875 naar Delfzijl. Molen de 'Eva' te Usquert krijgt een opknapbeurt. foto: Rijksdienst voor de Monumenten zorg, Zeist. Interieur van de Hervormde kerk te Pieterburen, circa tien jaar geleden foto: Rijksdienst voor de Monumenten zorg, Zeist. 151

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 21