Complex Molenstraat 44, 46 en 48 te Gorinchem na restauratie; links de her stelde gevel van pand nr. 50 foto. W. L. J. Voogt. Het Van Severiehofje, deel uitmakend van het project Noordeinde, wist de Maatschappij op de lijst van beschermde monumenten geplaatst te krijgen, het geen wellicht subsidiëring kan beteke nen. In het jaarboek van de Stichting Menno van Coehoom wordt reeds melding gemaakt van de bedrijvigheid rondom het 50-jarig jubileum dat in 1982 zal wor den gevierd. Er zal een drie dagen durend internationaal congres in Naar- den en een tentoonstelling in het Rijks museum worden gehouden en een repre sentatief gedenkboek worden uitge geven. Van de vele mededelingen over histo rische vestingwerken ten behoeve waar van de Stichting zich heeft ingezet noemen wij: Bourtange: een twee-tal verkeersvoor- zieningen waardoor het doorgaand verkeer kan worden geweerd uit de vesting en voorts de restauratie van het Molenbastion. Westervoort: dit fort wordt bedreigd door de aanleg van de provinciale weg 102 Amersfoort: i.v.m. verzakkingen van de Kamperbinnenpoort werd een spoedres- tauratie met goed gevolg uitgevoerd. Leerlingen van de MTS te Zutphen aan Velsen: de sloop van het fort is een jam- het werk bij de Stadsmuur. merlijke ontwikkeling waartoe louter fi- Foto: Zeijlemaker, Zutphen. nanciële overwegingen hebben geleid. Sluis: de gerestaureerde wallen werden officieel in gebruik genomen. Heusden: De Stichting, evenals Heem- het beroep dat de Stichting instelde bij schut, voerde actie tegen verontrustende de Kroon inzake het bestemmingsplan ontwikkelingen n.a.v. een nieuw be- 'De Akkers'te Diepenheim, door de uit- stemmingsplan. voering van welk plan de omgeving van Woudrichem: door de Stichting werd het kasteel Warmelo onherstelbaar zou een alternatieve oplossing voorgesteld worden aangetast, voor het plan om een parkeerterrein in te richten op het ravelijn voor de De stichting NCM (Nationale Contact- Koepoort. commissie Monumentenbescherming) Leerlingen van de MTS te Deventer pak- de over koepelende organisatie van ten enkele tientallen projecten in stad en monumentenbeschermende organisa- streek aan (in Zutphen, Deventer, Gors- ties, beschikt sinds 1980 over een eigen sel, Wijhe en Olst) waarvoor op dit mo- bureau in het Huis de Pinto te Amster- ment nog geen geld beschikbaar is: dam, na jarenlang gastvrijheid te hebben schoonmaken en herstellen van genoten bij de ANWB. De jaarlijkse waltorens en stadsmuren. Een loffelijk door de NCM georganiseerde Monu- initiatief! mentenstudiedag had in 1980 als the ma 'Monumentenzorg in de stads- en De Nederlandse Kastelenstichting meldt dorpsvernieuwing'. Van de vele andere in haar jaarverslag dat de economische activiteiten noemen wij de door de NCM achteruitgang ook van invloed is geweest geïnitieerde Werkgroep Boerderijen- op haar ledental, nu 1600. Door behoud; een discussiedag over 'Decen- verhoogde bijdragen van begunstigers, tralisatie Monumentenzorg'; belangen- kostenbewaking enz. behoefde o.a. de behartiging voor particuliere monumen- financiële steun voor opgravingen bij tenorganisaties bij CRM met betrekking Arcen en Valkenburg niet te worden ver- tot de aangekondigde verlaging van sub- minderd. In het jaarverslag wordt uit- sidie; reactie bij de Tweede Kamer op voerig ingegaan op de consolidatie van het Wetsontwerp tot wijziging van de de Arcen-Schanstoren en zijn geschie- Successiewet 1956, waarbij door de denis. NCM gepleit werd de drempel van Uiteraard wordt melding gemaakt van10.000,- te verhogen tot welk bedrag 150

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 20