lenemissie werd geplaatst en volgestort, werden een hofje en twee panden aan gekocht, alsmede drie panden gerestau reerd terwijl van vijf projecten, waar onder het z.g. 'Blaeu Erf, de restauratie in uitvoering is. Stadsherstel is terecht verheugd dat ondanks de algemene recessie zich een aantal voor de maatschappij gunstige ontwikkelingen voordoet o.a. in de vorm van extra steun van overheidswege. Daarom kan in 1981 het 25-jarig bestaan worden herdacht met een resultaat om trots op te zijn: ruim 250 panden in eigendom, waarvan meer dan 150 geres taureerd. De N.V. Bergkwartier, Maatschappij tot Stadsherstel te Deventer, is zeer voldaan met voltooiing van drie belangrijke res tauraties (Bergschild 11/21, Bergstraat 25 en 27, alsmede Grote Kerkhof 19). Ondanks hoge rentevoet, stijgende bouwkosten en bezuinigingsproblemen is men doorgegaan met restauratieplan nen van belendende percelen hoewel onzekerheid bestaat over een accepta bele exploitatieopzet ervan. Stadsherstel acht het van groot belang, dat de bebouwing op het vrijkomende terrein na afbraak van het 'Daim'- -complex aansluit bij de historische be bouwing van 'het Bergkwartier'! Restauratiewerkzaamheden zijn gestart van vier beeld ondersteunende panden in het Noorderbergkwartier, evenals in het Bergkwartier in nauwe samenwer king met de Gemeente Deventer. Bergstraat 25 - 27 te Deventer in 1981 gerestaureerd. foto: NV. Bergkwartier Ofschoon ook hier het financieel resul taat over 1980 ongunstiger was dan het resultaat over 1979 bleek uitkering van 5% dividend mogelijk. De Stichting Het Utrechts Monumen tenfonds doet een dringend beroep op steun en sympathie van de bevolking omdat zij wordt geconfronteerd met aanzienlijke exploitatietekorten. Stop zetting van haar activiteiten dreigt, waar door het zo noodzakelijk herstel van de Utrechtse woonhuizen niet zou kunnen worden voortgezet. Als belangrijkste oorzaak van het tekort ziet het bestuur de onbruikbaar geworden subsidierege ling waarbij Volkshuisvesting en Monu mentenzorg samen bijdragen in woon huisrestauraties. ..'Wanneer eigenaren, zoals onze stich ting, hun bezit verhuren, geeft Volks huisvesting alleen jaarlijkse bijdragen gespreid over 20 jaar: slechts 20% van maximaal 150.000,-, waarmee alleen het kleinste woonhuis overeind is te houden; dat betekent ook hoge voorfi nancieringslasten. 'Monumentenzorg' geeft wel een hoger percentage (in ons geval 45%) maar ook zij hanteert het maximum van 150.000,-'. Ook bij de 'oude' regeling, de z.g. woonhuispot, doen zich fricties voor nl. dat het subsidiabele deel van de kosten zich gaat beperken tot het casco van gevels, bouwmuren, kap en vloeren. - Extra middelen van de Gemeente Utrecht zouden hier uitkomst moeten brengen. De stichting, die aan haar bezit twee huizen wist toe te voegen, beheert nu 92 panden. Restauratiewerkzaamheden werden uitgevoerd aan een twintig-tal panden en aan vier projecten (reeksen van huizen), zoals de Mieropscameren van de Margarethenhof en de Brunten- hof (zie ook Heemschut-nummer juni 1980 blz. 116). 'Bouwen is leven. Restaureren is weer levend maken' - Het devies van de Stichting 'Het kleine Leidse woonhuis', die haar eerste Bulletin uitgaf mede met behulp van een gift uit Heemschut's Hoegenfonds. Na een aanloopperiode van de stichting is in 1980 het eerste pand, een kleine weverswoning aan de Uiterstegracht 38 in Pancras-oost opge leverd. Met de reeds in 1979 voorbereide restauratie van de vijf panden Gorte straat 30-38, die in 1981 voltooid zal worden, heeft de stichting haar bestaans recht zeker bewezen. De doelstelling van de stichting zal zodanig verruimd worden dat ook nieuwbouw in samenhang met restauratie van complexen mogelijk wordt. In het bestuur van de Stichting Stads herstel Hindelopen is de zetel die de Bond Heemschut daarin bekleedt over gegaan van de heer G. F. Kooyman naar notaris F. Tuinstra te Workum. In 1980 zijn vier projecten afgerond, waaronder Nieuwe Weg 4 (later vernummerd Galgepolle 4) en het fraaie project van vier woningen Vermaningsteeg, exterieur Doopsgezinde Kerk. Helaas is hiermee voorlopig een einde gekomen aan de activiteiten van de stichting, mede als gevolg van economische problemen zoals hoge rentestand, stijgende bouw kosten enz. De Stichting Stadsherstel Gorinchem beklaagt zich erover dat de resultaten van haar activiteiten altijd moeizaam bevochten moeten worden, waardoor de hooggestemde verwachtingen uit de be ginjaren dan ook aanzienlijk getemperd zijn. Met gemiddeld één project per jaar zal de Stichting genoegen moeten ne men. Was de Stichting eerder dan 1976 opgericht dan had men wellicht ongun stige ontwikkelingen kunnen voor komen zoals de sloop van monumentale panden in de Kelenstraat, de bouw van ontsierende gebouwen als het kanton gerecht op de Vismarkt en het postkan toor in de Haarstraat. Velen worden zich - mede door de druk van SSG - meer bewust van hun verantwoordelijkheid, hetgeen ook geldt voor het Gemeente bestuur dat zich positief opstelt o.a. in zijn beleid ten aanzien van de Nota Stadsvernieuwing. De restauratie van het tot nu toe grootste project van de Stichting, Molenstraat 44, 46 en 48, werd ondanks grote financiële en bouwkun dige problemen in 1980 voltooid en men slaagde er uiteindelijk in de panden te verkopen. Het eerste nieuwbouwplan, het plan 'Spaarpot', de bouw van acht koopwo ningen (in de premie-A sector) bij de Spaarpotsteeg, wordt in samenwerking met de woningbouwvereniging uitgevoerd. Als alle planologische en financiële problemen tijdig worden over wonnen, hoopt men het project in 1982 op te leveren en als voorbeeld van stads vernieuwing te betrekken bij de feeste lijkheden rond 'Gorkum 600 jaar stad'. Stadsherstel Den Haag en Omgeving N.V. hoopt in 1981 de restauratie van het project Oude Molen straat te voltooien. 149

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 19