Jaarverslagen 1977/ 6.397.00,- 1978/ 5.187.000,- 1979/ 2.822.000,- 1980 3.007.000,-. Van verschillende restaurerende instellingen en organisaties, die zich bezighouden met het behoud van het waardevolle in ons leefmilieu, bereikten ons de jaarverslagen over 1980. Lezing van deze jaarverslagen is een goede manier om zich een beeld te vormen van de verschillende problemen waarmee de 'monumentenwereld' geconfronteerd wordt en van de ontwikkelingen op het terrein van behoud van de leefbaarheid. De problemen die het al sinds jaren in feite teruglopende budget van monumentenzorg geeft, is een steeds terugkomend punt Toch blijven de verschillende organisaties optimistisch ten aanzien van de voortzetting van hun activiteiten. Opvallend is de ontwikkeling in de taakopvatting die valt te bespeuren, zoals het ijveren voor behoud van gebouwen die geen eigen bez.it zijn en het meedenken en werken over en aan nieuwbouw in een waardevolle omgeving. Hieronder laten wij een aantal van deze organisaties zelf aan het woord- De Vereniging Hendrick de Keyser meldt allereerst de problemen die zij heeft tengevolge van de voortschrijden de bouwkostenstijging en benadrukt de noodzaak om de restauratiekosten per eenheid zodanig te verlagen dat weder om een sluitende exploitatie op basis van de investeringen kan worden verkregen. '...Hierbij valt bijv. te denken aan een aanzienlijke verkorting van de ambtelij ke procedures voor het verkrijgen van de goedkeuringen op restauratieplannen, van subsidietoezeggingen en van bouw vergunningen, het efficiënter uitvoeren van de werken, verhoging van de ar beidsprestaties, het streven naar minder topzware bedrijven voor het uitvoeren van het restauratiewerk aan de kleinere monumenten en meer te werken met plaatselijke architekten en bedrijven.' - Toch startte de vereniging een ambitieus restauratie-programma voor 1981, getui ge het grote aantal panden waarvan de restauratie ter hand zal worden geno men. Van een tiental panden over het hele land werd in 1980 de restauratie voltooid, o.a. het pand De Breedstraat 32 te Enkhuizen en Achterhaven 105 in Edam. Van de drie nieuwe aanwinsten noemen wij in het bijzonder de stadsboerderij Smeesteeg 4 te Elburg. Zoals bekend vormen boerderijen binnen de bebouw de kom in onze tijd hoge uitzondering. Opmerkelijk is bij deze vrij primitieve boerderij dat de vloer tussen stal en er boven gelegen hooizolder bestaat uit ge bundelde takkenbossen opgevuld met heiproppen. De directie van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. schrijft: 'Het vraagstuk van de centralisatie of decentralisatie van overheidsfuncties doet zich eveneens voor bij taken die onder de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg ressorteren en geven aanleiding tot het houden van openbare beraad slagingen en studiedagen. Ook de con troverse met betrekking tot de wijze van restaureren zelf brengt vele pennen in beweging: het al of niet historiserend bouwen in een historisch waardevolle omgeving, het al of niet toepassen van een kostenbesparende betonnen skelet- bouw met handhaving van de oorspronkelijke voorgevel, kortom het zijn alle elementen die tegenwoordig veel meer in het nieuws zijn dan in vroeger jaren en daardoor een weerspie geling vormen van het grote belang van de monumentenzorg in Nederland. Het moet derhalve helaas een contraire ontwikkeling worden genoemd wanneer wordt vastgesteld, dat sedert het monumentenjaar de jaarlijkse toename van de aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg toegewezen fondsen steeds kleiner wordt en thans in 1981 in het kader van de algemene bezuiniging is uitgemond in een drastische verlaging met ca. 20 miljoen op een totaal van ca. 109 miljoen in 1980. Weliswaar kan deze budgetverminde ring min of meer worden gecompenseerd met een bij benadering gelijk bedrag uit fondsen ten behoeve van de werkloos heidsbestrijding, maar aangezien deze voorzieningen niet structureel van ka rakter zijn, blijft het gevaar van een wezenlijke verlaging van het ten be hoeve van de restauraties beschikbare budget aanwezig.' Als gevolg van de budgetverlaging moest ook Stadsherstel Amsterdam zijn jaar lijkse investeringen in restauraties be perken zoals een vergelijking over de laatste vier jaar leert: In 1980, in welk jaar een nieuwe aande- Het Hodshon Dedelhof te Amsterdam foto: Jaap van der Veen 148

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 18