Heemschut verzamelbanden Organisatiebureau onderzocht monumentenbeleid door haarzelf kan worden afgewogen. Met andere woorden dat indien er aan spraken zouden worden gemaakt op de gemeentelijke pecunia ze zelf kan bepa len wat het behoud van bijv. een bepaald pand haar waard is. a2. Veel te weinig wordt beseft dat de gemeenten door bepaalde panden of wij ken in bescherming te nemen, en daar mee het voornemen kenbaar maken het karakter en woonklimaat van een stads deel te willen handhaven, ook aan de burger moed geeft investeringen te doen. Iedere belegger of eigenaar zal het wel laten een pand te restaureren, als hij morgen kan verwachten dat er naast zijn deur een garage komt of een disco-tent of iets dergelijks. Als een gerrfeentebestuur zich duidelijk uitspreekt en een vaste koers volgt ten aanzien van de historische delen van haar stad of dorp dan is het vaak verras send te zien hoe de bewoners en eigena ren hierop reageren, met andere woor den: 'Een goed beleid betaalt zichzelf. a3. Veel te weinig is ook doorgedrongen het vaste gegeven dat het goed onder houden van een pand een eerste waar borg is voor het behoud. Het verstrek ken van een gratis abonnement van de monumentenwacht of anderszins is een belangrijk, maar betaalbaar, gebaar dat de gemeente zou kunnen maken naar de eigenaren. a4. Meer dan voorheen zal gerestau reerd moeten worden met aanmoedi gingssubsidies die op korte termijn be taalbaar worden gesteld. Indien naar we hopen het Rijk een doel uitkering per gemeentelijk monument zou toekennen, een bedrag dat naar grootte van pand èn/of categorie kan va riëren, dan kan, hoe klein misschien ook deze bedragen kunnen uitvallen töch een basis worden gelegd die aan de gemeen ten soelaas zou kunnen bieden. Afhankelijk van de conjunctuur zouden deze bedragen jaarlijks kunnen worden bijgesteld. a5. Ook moet bedacht worden dat niet binnen enkele jaren alle monumenten gerestaureerd behoeven te worden. Onze sterk technologisch gerichte maat schappij wil het liefst alles in enkele ja ren op de schop nemen en geeft weinig ruimte voor geleidelijke groei. b. Een ander bezwaar dat vaak wordt gehoord is de mate van deskundigheid van de plaatselijke commissies. Bij de samenstelling van deze commissies is het in de eerste plaats van belang dat men een gemotiveerde club mensen bij elkaar krijgt die oog hebben voor de eigen schoonheid, de geschiedenis en het ka rakter van de bebouwing. Vaak is er óf ter plaatse óf in de regio wel een architect of bouwkundige te vinden die in staat is de nodige adviezen te geven. Daarnaast kan steeds worden teruggevallen op de deskundige van de Gelderse Monumen ten Commissie die vrijwel in alle com missies is vertegenwoordigd. Belangrijk is ook de relatie van deze commissie tot het gemeentebestuur. Vaak is de voorzitter de burgemeester, een wethouder of raadslid, terwijl als se cretaris in de regel een ambtenaar van de secretarie optreedt. Gewenst is ook steeds dat óf de directeur gemeentewer ken óf het hoofd van bouwtoezicht de vergaderingen bijwoont, of als lid daar aan deelneemt om een zo nauw mogelij ke relatie tot burgers en bestuur te on derhouden. Ook een vertegenwoordiger van een plaatselijke of regionale oudheidkundi ge vereniging kan in een dergelijke com missie uiterst nuttig zijn, daar ze, op de hoogte van de plaatselijke geschiedenis, vaak een verrassend licht op bepaalde zaken kunnen werpen. De toegestane ruimte is te weinig om verdere facetten van plaatselijke monu mentenzorg nader te belichten, laat staan andere activiteiten van de Gelder se Monumenten Commissie aan de orde te stellen. Het was er ons vooral om te doen te laten zien dat een gemeentelijke zorg voor on ze monumenten niet alleen mogelijk maar ook hoogst noodzakelijk is. Waar deze zorg, dat wil zeggen de werkzaam heid van deze commissies eenmaal goed op gang is gekomen, blijkt ons dat er niet alleen met groot enthousiasme wordt ge werkt, maar tevens dat een dergelijk ge meentelijk beleid aanslaat en een sterke initiërende rol vervult in het regeneratie proces van onze steden en dorpen. H. Mooibroek Secretaris Gelderse Monumenten com missie Ter voorkoming van rondslingerende Heemschutnummers kunt u verzamel banden bestellen voor het opbergen van de jaargangen, incl. de Index (zie o.a. Maartnummer 1981). De verzamelband is uitgevoerd in een 'wijnrode' kleuren voorzien van de goud kleurige tekst 'Heemschut' op de rug en de voorzijde. Met de bijgeleverde boekbinderspelden kunt u op eenvoudige wijze de nummers zelf 'inbinden'. De band is te verkrijgen bij het Secretari aat Bond Heemschut, Nieuwezijdskolk 28, 1012 PV, Amsterdam, door overma king van f 13,- (incl. verzendkosten) op ons gironummer 124326 onder vermel ding van "Verzamelband'. Bij bestelling van meer banden wordt voor elk extra exemplaar f 11,- berekend. Banden die op ons Secretariaat worden af gehaald kosten f 10,- per stuk. In opdracht van het ministerie van C.R.M. heeft het bureau Van de Bunt, adviseurs voor organisatie en beleid, een onderzoek uitgevoerd naar het monu mentenbeleid, dat onlangs in de vorm van een rapport verscheen. Dit bureau komt tot een aantal conclusies die leiden tot aanbevelingen die, mits uitgevoerd, vérstrekkende gevolgen zullen hebben voor het beleids- en organisatorisch ka der van de monumentenzorg: Er dient een selectiever en meer gediffe rentieerd beschermingsbeleid te komen, met een duidelijke samenhang tussen de cultuur-historische waarde van de te be schermen monumenten en het beschik bare geld. Onderdelen van het monu mentenbeleid moeten naar lagere be stuursniveaus worden overgeheveld, en de uitvoering zou in bepaalde gevallen door particuliere organisaties kunnen worden overgenomen. Het onderzoek moest ook aandacht be steden aan de rol die provincies, ge meenten en particulieren in de monu mentenzorg spelen, waarbij het door het ministerie van C.R.M. voorgestane de centralisatiebeleid als uitgangspunt werd gesteld. Het rapport is verkrijgbaar bij de Staats uitgeverij, Christoffel Plantijnstraat 1, Den Haag. Daar de Bond Heemschut het voorne men heeft ten aanzien van dit rapport zijn standpunt aan het ministerie van C.R.M. kenbaar te maken, zullen wij over enige tijd hierop dieper ingaan. 146

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 16