Monumentenzorg in Gelderland SlftlNGE In het korte bestek van dit artikel kun nen we maar enkele facetten van de mo numentenzorg in onze provincie belich ten. In het verleden speelde de monumenten zorg in onze provincie zich veel af via de Provinciale Gelderse Monumentencom missie. Deze door het provinciaal bestuur reeds in 1905 ingestelde commissie heeft, zij het onder verschillende namen, lange ja ren belangrijk werk verricht voor het be houd van de Gelderse monumenten. In 1976 werd zij onder de naam Gelderse Monumenten Commissie geïntegreerd in het Gelders Genootschap tot bevorde ring en instandhouding van de schoon heid van stad en land. Het provinciale monumentenbeleid loopt thans voor een niet onbelangrijk deel via deze Gelderse Monumenten Commissie. Het beleid van deze commissie werd reeds in 1976 vastgelegd in een beleids nota die sindsdien vrijwel ongewijzigd werd gevolgd. De belangrijkste uitgangspunten in deze nota waren de volgende: a. De historische bebouwing in brede zin vormt een deel - zij het niet een onbelangrijk deel - van de totale bebou wing van vrijwel iedere stad of dorp. b. Wil er in de monumentenzorg sprake zijn van een beleid dan zal dit een geïnte greerd onderdeel moeten zijn van het totale ruimtelijke beleid van iedere ge meente. c. Omdat het ruimtelijk beleid in ons land voor een groot deel in handen ligt van de gemeenten zal ook het zwaarte punt van ieder monumentenbeleid bij de gemeenten moeten berusten. d. Rijk en Provincie kunnen hun taak ten opzichte van de historische bebou wing het beste vervullen door de ge meentebesturen en ook particuliere or ganisaties, die op dit terrein werkzaam zijn, te stimuleren, adviseren en waar nodig te controleren. Uitgaande van deze praemissen werd veel tijd en aandacht besteed aan de voorlichting van gemeentebesturen, oudheidkundige verenigingen, actie groepen, raadsfracties enz. enz. Alles om de bevolking en de besturen te overtuigen van de noodzaak de zorg voor de historische bebouwing ter hand te nemen. Hierbij bleek ons dat het gemeentelijk beleid het beste gestalte kan krijgen door het invoeren van een gemeentelijke mo numentenverordening. Een dergelijke verordening houdt in dat een gemeente een eigen monumentencommissie instelt die het gemeentebestuur, gevraagd of ongevraagd, adviseert in alle zaken die betrekking hebben op de historische be bouwing in die gemeenten. Allereerst zal die commissie tot taak hebben het opstellen van een lijst van door de gemeente te beschermen monu menten. Voorts kunnen deze commissies - al of Hoflaan 4 te Dieren foto: Kodeha, Doesburg niét per delegatie van enkele deskundige leden en de secretaris adviseren omtrent vergunningen tot verbouw en sloop etc. Tot dusverre zijn er in Gelderland de laatste jaren een achttal verordeningen ingevoerd terwijl er in een 20-tal ge meenten aan de voorbereiding hiervan wordt gewerkt. Het is natuurlijk een vrij moeizame zaak de gemeenten te overtuigen van het gro te belang van dergelijke verordeningen; ook vaak een langdurige zaak alvorens het zover is. 144

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 14