ar^T--- 1) Het typisch Bonairiaanse huis 2) Het meest eenvoudige huis op Bonaire, het zgn'cas di bara 3) Groot herenhuis in Kralendijk die, omdat ze als zo 'gewoon' beschouwd worden, het meeste gevaar lopen. In dit artikel wordt een drietal typen huizen onderscheiden. In de eerste plaats het zgn. cas di bara. Dit is het meest eenvoudige Bonairiaanse huis. Tegenwoordig is het nog slechts uiterst zelden als woonhuis in gebruik. De muren van een dergelijk huis bestaan uit een vlechtwerk van takken tussen wat zwaardere stammetjes, opgevuld en aan gesmeerd met een mengsel van gras, leem en mest. Wanneer zo'n wand droog en hard geworden is, wordt hij met een kalklaag afgewerkt. Het grondpatroon van dit huis is rechthoekig hoewel allerlei uitbouwsels aanwezig kunnen zijn. Het schilddak wordt gevormd door een ge raamte van stammetjes en dunnere tak ken waarop een strobedekking van sorghum-stengels wordt gebonden. De luiken en deuren worden uit cactushout vervaardigd. Een tweede soort huis is het meest ty pische Bonairiaanse woonhuis, bepalend voor het karakter van de dorpen op het eiland en van delen van Kralendijk. De muren zijn opgetrokken van natuur stenen of van cementblokken. De dak bedekking bestond oorspronkelijk uit pannen, maar al vele jaren woorden ook verschillende soorten golfplaten ge bruikt. In grondpatroon is dit huis, even als het eerste type, rechthoekig. In de regel is het daarbij geleed; soms is er alleen een zgn. voorgalerij soms ook een achtergalerij. De galerij steekt vaak aan één of twee kanten buiten het centrale deel van het huis uit. Bij het karakteris tieke uiterlijk van dit type huis hoort verder een uitgebouwde stenen oven met een schoorsteentje en een regenbak. Bij het derde type huis dat werd onder scheiden, gaat het zowel om echte heren huizen, als om de woningen van de beter gesitueerde middenstand van eertijds. Deze huizen hebben ook stenen muren en (oorspronkelijk) een pannendak, maar zijn daarbij toegerust met een ver dieping. Zij staan vrijwel allemaal in Kralendijk, want daar woonden de wel- gestelden van weleer. De grootste hui zen behoorden vroeger aan de groot grondbezitters, die tevens kooplieden waren. De benedenverdieping was daarom vaak ingericht als magazijn en winkel, terwijl boven het woongedeelte te vinden was. Erg oud zijn deze huizen geen van alle. De eerste stenen huizen van Bonaire dateren van het begin van de 19de eeuw maar of daarvan nog resten bestaan in de huidige bebouwing is niet bekend. De meeste huizen zijn opge trokken nadat Bonaire werd opengesteld voor particulieré vestiging, dat wil zeg gen na ongeveer 1868. Tot in de jaren vijftig van deze eeuw is evenwel nog in de traditionele stijl gebouwd. Dat deze hui zen voor het merendeel van betrekkelijk recente datum zijn, is evenwel geen reden om er niet de aandacht aan te geven die ze verdienen; het eigen karak ter van Bonaire staat er mee op het spel. Ank Klomp 143

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 13