'Oude' huizen op Bonaire Ubbergen (Gld) - Maquettebouw van kasteel Ooij. Den Ham (O) - Samenstelling van een heemboek. Muiderberg (NH) - Karwei Kerkepad. (Er bestaat hier en daar behoefte om oude kerkepaden tot wandelpaden te maken). Pannerden (Gld) - Dorpsverfraaiing en milieuverbetering. Scheemda (Gr) - Bewonersinitiatief tot behoud van historische NS-statió.ns. Eestrum (Fr) - Historische beschrijving van dorp met foto's. Kloosterburen (Gr). Herstel van Ned. hervormde kerk. VUssingen (Z) - Steun aan bestemmings plan tegen verpaupering van Schelde- buurt. Apeldoorn' (Gld) - Pachtersveld -w In richting wijk tot woonerf en ontmoe tingsplaats. Gezonde wisselwerking Het is maar een greep. Maar ze is wel in hoge mate illustratief voor de gevolgen, die de aanbieding van het jubileumgeschenk van het dienst vaardige nationale instituut - de Konink lijke Nederlandse Heide Maatschappij - heeft opgeroepen. Verenigingsdirecteur van de KNHM: het zelf doen in gezamenlijkheid, met de talenten en de geestdrift van ieder een. In zekere zin.ook: vechten tegen je zelf en vechten voor de gemeenschap die leefbaarheid még vragen. Als dan de prijzen op de onderscheidene provinciehuizen worden uitgereikt, waar dan ook burgemeesters en wethouders van de betrokken gemeenten aanwezig zijn, is er - de praktijk heeft dit aange toond - een stimulerende wisselwerking. Wie zichzelf helpt is waard geholpen te worden. Als de voorbeelden aanspreek baar zijn - en daarover kan geen twijfel bestaan - kan de lokale overheid met haar diensten daar niet omheen! Be schutten en verbeteren van je heem, dat is meer dan een schoonheidswedstrijd. Dat geeft ook sociale bindingen, onder linge waardering en leidt tot de verwon dering: Het is verrassend en ongelooflijk waartoe we samen, als buurtgemeen schap, met mensen met uiteenlopende kwaliteiten in staat kunnen zijn. Op het hoofdkwartier van de KNHM aan de Apeldoornseweg in Arnhem is men vast besloten door te gaan, mikkend op een heilzaam sneeuwbaleffect, waarmee reeds een constructief begin is gemaakt. Waarnemer li Bonaire, het kleine eiland gelegen voor de kust van Venezuela, is wel eens verge leken met de Assepoester uit het sprook je: een nederig zusje van Aruba en Cura- gao, maar met een onvermoede schoon heid voor ieder die de moeite neemt haar te ontdekken. Bonaire's aantrekkelijk heden beperken zich niet tot het ruige landschap, waarin stille binnenmeren voor onverwachte afwisseling zorgen; de vriendelijke dorpen vormen daarvan evenzeer een belangrijk bestanddeel. Bonaire kent een zestal nederzettingen waarin het merendeel van haar ongeveer 9000 (1978) inwoners gevestigd is. Eén dorp, Rincón is enigszins afgelegen gesi tueerd in het noorden van het eiland, de andere woonkernen vormen eens steeds meer naar elkaar toegroeiend conglome raat rond de hoofdplaats Kralendijk. De huizen in de dorpen en in de 'stad' Kralendijk zijn opgetrokken in een wei nig pretentieuze, maar zeer harmonieu ze traditionele bouwstijl. De gebouwen in de publieke sfeer worden al evenzeer gekenmerkt door eenvoud en evenwich tigheid. De kleuren waarin de buiten muren zijn geschilderd, oker, donker rood of rose, turquoise, groen en een enkele keer blinkend wit, dragen in be langrijke mate bij tot het karakteristieke beeld van de architectuur. Dat Bonaire nog een gaaf stadsgezicht en vele gaven dorpsgezichten kent, is mede te danken aan de op zich zelf ongelukkige omstan digheid dat het in economisch opzicht is achtergebleven bij de buureilanden Aru ba en Curagao. De vraag naar nieuw bouw, met name in de verzorgende sec tor, is hierdoor beperkt gebleven. Reden tot gerustheid in deze is er echter niet. Vanzelfsprekend tracht het bestuur het eiland tot ontwikkeling te brengen; werkloosheidscijfers, variërend van 15 tot 20%, symboliseren de dwingende noodzaak daartoe. Wanneer deze pogin gen sukses zullen hebben, zal een grotere vraag naar nieuwbouw niet uitblijven: evenzeer zullen ingrijpende verbouwin gen, die nu reeds verschillende mooie huizen onherkenbaar hebben veran derd, toenemen. Het is daarom van groot belang dat men zich beraadt over de vraag hoe de archi tectonische schoonheid van Bonaire het best bewaard kan blijven; het antwoord op die vraag zal overigens voor de ont plooiing van het toerisme, waarop men in Bonaire zijn hoop gevestigd heeft, niet zonder betekenis zijn. Met het doel Bonaire's architectuur in de belangstel ling te brengen en een bijdrage te leveren aan een doelmatige bescherming ervan werd kort geleden een artikel gepubli ceerd in de Nieuwe West-Indische Gids 1), geïllustreerd met meer dan 40 foto's. Het richtte zich speciaal op de huizen Het 'oude' Bonairiaanse woonhuis, enige aantekeningen bij een foto-overzicht. In: Nieuwe West-Indische gids.jrg. 54, no. 3/4, 1980. 142

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 12