schap van ing. A. D. Kusse. Contact en correspondentie-adres: 'Een kern waar pit in zit', secretariaat Lovink- laan 1, 6821 HX Arnhem, telefoon 085 - 77 83 63. Er zijn inmiddels in de tweede wedstrijd twee voorlichtings kranten verschenen: EEN KERN WAAR PIT IN ZIT - informatie over de leefbaarheidswedstrijd voor mensen in de stad en op het platteland. In het eerste nummer heeft prins Claus, erevoorzitter van de hoofdjury, onder meer met be trekking tot kleine kernen opgemerkt: '...aan de ene kant de bestaande bevol king, of zoals de wetenschapsmensen zeggen de autochtonen, en aan de ande re kant een importbevolking, weten schappelijk gezegd de allochtonen. Er bestaat of, ik wil mij niet in deze discus sie mengen, er bestond althans een ste reotiepe vaststelling, dat de verhouding tussen oud-ingezetenen en geïmporteer- den meestal niet zo goed is. We hebben, geloof ik, voorbeelden gezien, hoe het wel kan en hoe het ook tot bijzonder goede resultaten kan leiden'. Achtergronden en winstpunten Organisatievormen, wedstrijdreglemen ten en de onvermijdelijke papierwinkel zouden de indruk kunnen wekken, dat theorie en formalisme om de hoek ko men kijken. Niets is echter minder waar. Hendriks: 'Voor alles willen we prak tisch en nuchter te werk gaan. Ik herhaal met nadruk, dat we de grote lijnen pogen aan te geven, dat we in geen enkel op zicht willen betuttelen, dat we bewust ruimte en mogelijkheden willen bieden, dat we tamboereren op zelfwerkzaam heid bij alle lagen van bevolkingsgroe pen. Het gaat om de vindingrijkheid en de fantasie van mondige mensen, die hun eigen omgeving beter kennen dan de lo kale overheid, dan de instanties. Een be langrijke bijkomstige factor is dan deze: In deze na-oorlogse tijd bouwen we om te wonen, groeit de behoefte aan en de vraag naar 'completere' plannen. De laatste tijd wordt in nieuwbouwplannen dan ook steeds meer aandacht besteed aan de woonomgeving waarin de nieuw te bouwen huizen gegroepeerd worden. Daarmee - let wel - wordt echter niet voorzien in het meer leefbaar maken van de wat oudere woonwijken, die dikwijls - ondanks de soms goede kwaliteit van de woningen - als woonbuurt saai en weinig inspirerend zijn. Ook daar kan een bijdrage worden geleverd aan de kwaliteit van de menselijke omgeving. Wij willen bewonersgroepen wijzen op deze min of meer aparte problematiek, met dien verstande dat een plaatselijke overheid kan inspelen op wensen en ver langens van buurtgroepen, die in dit ver band signalen geven. 'Inmiddels zijn er op dit vlak al heel wat winstpunten ge boekt: duidelijke leefbaarheidsverbete ringen, die - plaatselijk gezien - een ge- eigend karakter dragen, maar die ook anderen tot een voorbeeld kunnen wor den gesteld'. Heemschut en de leefbaarheid De lijst van projecten, aanvaard en ge rangschikt, is indrukwekkend. Verschei dene projecten liggen in de sfeer der doelstellingen van de Bond Heemschut. De verscheidenheid is zeer bont: buurt huizen, sportaccommodaties, aankle ding en verfraaiing van open plekken in vooral stads- en oude dorpsbuurten, her stel van gebouwen of functionele bouw sels. Inrichten van woonomgeving in nieuwe en oude wijken, speelterrein groot en klein voor alle leeftijden, par ken, bossen, ja zelfs natuurreservaten, met daarnaast herstel of wederopbouw van monumenten, zoals oude molens, stuwtjes, veldkruisen, het doen herleven van oude gebruiken, uitgeven van boe ken, het pogen tot standbrengen van (kleine) oudheidskamers en zo meer. Akersloot (NH) - Voor 31 augustus 1982 zou de molen 'De oude Knegt' voor de prins draaien. Het vrijwilligerswerk verliep zo vlot, dat dit al op de nationale molendag - 8 mei 1981 - gebeurde. De week ervoor werden de roeden gesto ken, dat wil zeggen de molen kreeg zijn wieken. Penningsveer (NH) - Restauratie van molen De Veer. Edam (NH) - Oud-burgemeestershuis werd zorgzaam ingericht tot jeugdcen trum. De Noord-Heer Hugowaard (NH) - Kerketuin en pastorietuin opgeknapt. Geijsteren (L) - Bouw van een klokken toren, met Iuidklok, zoals grootouders die hoorden. Trintelen (L) - Herbouw van het water puthuis. Zevenhuizen (NBr) De buurtvereniging werkt voor het behoud van de buurt. Een standbeeld, voorstellende een hoep maker en een visser, eerbetoon aan bijna uitgestorven beroepen, is één van de ne venactiviteiten. Stampersgat (NBr) - De Weel, verfraai ing van dorpskern. Dommelen (NBr) - Niewkomers hebben in dit dorp daar geboren en getogen be woners ondervraagd naar het verleden, naar oude gebruiken. Daarover hebben ze een boek samengesteld, met voldoen de materiaal voor een mini-oudheidka mer. Maasbree, buurtschap 't Heeske (L) - Aanleg van een Hagel- of Veldkruis als (historisch) herkenningspunt voor leef gemeenschap. Hattem (Gld) - Werkgroep 'Hartje Groen' restaureert een theekoepel in het oude stadshart. Elburg (GLD) Poging tot inrichting van historische kruidentuin in centrum. Ingen-Lienden (Gld) - Strijd om herstel van plaatselijke molen. Vorden (Gld) - Aandacht voor behoud van de dorpskom. Beekbergen (Gld) - Reddingsactie oude papiermolen 'De Ruitersmolen' (zie foto). Er is nog veel te doen aan de Ruitersmolen in Beekbergen: Wel water maar van het rad alleen maar de as. Foto L. de Vocht. 141

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 11