i Vught Waalre Heemschut Staatssecretaris van C.R.M., die de ver antwoording heeft voor het monumen tenbeleid. Deze verontrusting betreft zowel het feit, dat hierdoor de mogelijkheid een belangrijk monument voor de gemeen schap te behouden is verkleind, als de strekking van een aantal motiveringen die gehanteerd worden voor het verle nen van deze sloopvergunning. Vooral het argument, dat het kerkbe stuur de dure grond waarop het kerkge bouw staat moet kunnen verkopen ter bestrijding van de kosten van het pasto rale werk elders, achten wij een gevaar lijk precedent te kunnen worden. Als we realistisch zijn, moeten we im- -• .v Kerkgebouw 'De Posthoorn' te Amsterdam, niet uit het stadsbeeld weg te denken! Foto: Foto persbureau Sabel en Daniels, Amsterdam. mers erkennen dat het proces waarbij de ene na de andere kerk zijn oorspronke lijke functie verliest niet gestopt kan worden, althans niet op korte termijn. Heemschut stelde vervolgens dat dus naar andere wegen gezocht zal moeten worden om de vele leegstaande monu mentale kerkgebouwen, waarvan het al gemeen belang - gezien de plaatsing op de lijst van beschermde monumenten - erkend is, te behouden. Het Ministerie dient een visie te ontwik kelen met betrekking tot het belang en de mogelijkheden van deze belangrijke categorie beschermde monumenten in het algemeen. Er kan dan een eind ko men aan de situatie waarin min of meer ad hoe gereageerd moet worden op het aanbod van verschillende plannen om deze gebouwen een nieuwe functie te geven, die daardoor geen optimale kan sen krijgen gerealiseerd te worden. In het concrete geval van 'De Posthoorn' liggen de plannen - mede door de posi tieve opstelling van het Ministerie van C.R..M. en de Gemeente Amsterdam - voor een veelzijdig sociaal-cultureel buurtcentrum klaar. Deze verantwoorde plannen voor de aanpassing van 'De Posthoorn' en bijbe horende bebouwing verdienen het in ie der geval geconcretiseerd te worden. In het kader van ons bezwaar tegen het bestemmingsplan 'De Vughtse Hoeven' heeft Heemschut ten aanzien van het ontwerp-uitwerkingsplan voor vlek III bezwaar gemaakt bij B. en W. Zo merk ten wij op dat er vraagtekens geplaatst dienen te worden bij de financiële haal baarheid van dit plan. Ook tekenden wij aan, dat er thans een te grote bebou wingsdichtheid gepland wordt, hetgeen ook in strijd is met het betreffende ge meenteraadsbesluit. Goed nieuws uit Waalre. De gemeente raad nam, tengevolge van onze desbe treffende brief, onlangs een voorberei- dingsbesluit voor het gebied gelegen op de hoek van de Markt en de Willibror- duslaan. De gemeente Waalre is het met ons eens, dat de daarin gelegen panden Markt 1 en Markt 2 uit historisch en esthetisch oogpunt belangrijke en waar devolle elementen in het beeld van het marktplein vormen. Beide panden zul len worden ingepast in het voor dit ge bied te ontwerpen bestemmingsplan. 137

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 35