Nota Markerwaard Breda 's-Hertogenbosch Renkum Stadswallen Tiel Amsterdam Naar aanleiding van de Nota over de ont wikkeling van het Markerwaardgebied, deel a: Beleidsvoornemens, bracht de Bond Heemschut ten behoeve van de inspraakronde die in verband met deze Planologische Kernbeslissing wordt georganiseerd het volgende naar voren: Deze regeringsnota weerspiegelt nog te zeer de filosofie van het planologisch verleden, waarbij de kwantitatieve bena dering de o.i. zo noodzakelijke kwalita tieve overschaduwt. Droogmaling van de Markerwaard vol gens het schema van de Nota zal tot ge volg hebben, dat het waterfront van de oude handelssteden en vissersdorpen van de voormalige Zuiderzeekust aan karakter zal inboeten. Heemschut wil zich dan ook opwerpen als pleitbezorger voor een in essentie kleine Markerwaard met als afgeleide een in essentie groot Markermeer. Sedert een aantal jaren probeert de Bond te voorkomen dat het huidige voorlopige parkeerterrein in de directe nabijheid van het Huis van Brecht gele gen, wordt bebouwd. De monumentale en qua aanzicht zeer waardevolle westgevel van één van de mooiste oude Gezicht vanuit de Kraanstraat op het Huis van Brecht te Breda dat geheel achter de geplande nieuwbouw zou verdwijnen. Foto: 'De Stem'dagblad voor Zuidwest Nederland. gebouwen van Breda zou daarmee nl. aan het gezicht onttrokken worden. Hoewel historisch gesproken hier sprake is van een bouwperceel, bepleitten wij een oplossing waarbij het Spanjaardsgat, een deel van het open K.M.A.-terrein en de betreffende parkeerplaats bij het complex K.M.A. wordt getrokken. Af gescheiden met een lage gemetselde muur met smeedwerk zal dit een waardi ger stadsgezicht opleveren dan thans het geval is. Wij betuigden adhaesie aan het com mentaar, dat een 8-tal pleitbezorgers voor het behoud van de historische bin nenstad van 's-Hertogenbosch aan B. en W. zonden naar aanleiding van verschil lende bouwplannen voor het terrein van het voormalige De Gruytercomplex. Naast detailkritiek op de verschillende plannen, waren de hoofdpunten hierin: dat de hoogte van het nieuwe complex te hoog is ten opzichte van de bestaande omgeving, die daardoor aan stedebouw- kundige waarde dreigt in te boeten; dat het hanteren van gebogen rooilij nen een harde eis geacht moet worden waarvan niet mag worden afgeweken; dat de grote openheid van het binnen terrein een belangrijk aspect is, waaraan in de verdere planontwikkeling niet mag worden getornd; dat de gekozen wegprofielen van zo wel het Bokhovenstraatje als van de nieuw te maken dwarsstraat te breed zijn, waardoor de duidelijkheid van het historische stratenplan wordt aangetast; dat door het zeer grote complex te realiseren als één project het gevaar ont- ii'. af staat dat een morio-architectuur ontstaat die onverantwoord is op een zo gevoelige plaats als deze, gelegen aan een van de drie hoofdstraten van de stad. Naar aanleiding van het besluit van Ge deputeerde Staten van Gelderland om het bestemmingsplan Renkum-Heelsum 1979 ten principale goed te keuren, ver zocht Heemschut de Kroon geen goed keuring te willen hechten aan dit plan. Het beoogt nl. het vrijwel volbouwen van het open gebied langs de Bennekom- seweg en de Telefoonweg. Wij menen, dat zowel vanuit landschappelijk als van uit grootschalig open gebied in een be boste omgeving geen bebouwing gereali seerd dient te worden. Het thans van kracht zijnde bestem mingsplan staat bebouwing weliswaar toe, maar berust op dermate verouderde stedebouwkundige opvattingen, dat uit voering hiervan thans ontoelaatbaar moet worden geacht. In het februari 1980 nummer van ons orgaan besteedden wij aandacht aan de voor het stadsgezicht zeer schadelijke plannen tot verhoging van het dijkli- chaam langs de Waal. Bij het College van het Polderdistrict Tielerwaard brachten wij onze bezwaren hiertegen onlangs naar voren, waarbij wij aantekenden, dat o.i. de gemeente Tiel de verkeersoplossing die deze ver hoogde dijk kan bieden te zwaar laat wegen. Wij missen een alternatief plan voor de verkeersafwikkeling en zetten vraagtekens bij de noodzaak deze op een zodanige manier te laten geschieden. In het eindrapport van de Commissie Becht wordt gevraagd om 'uitgekiende ontwer pen' voor dijkverzwaringen. De dijkver zwaring bij Tiel lijkt ons daarvoor het aangewezen object. Naar aanleiding van de onlangs verleen de vergunning voor het afbreken van het neogotische kerkgebouw 'De Post hoorn' (aan de Haarlemmerstraat sprak de Bond Heemschut zijn grote ver ontrusting uit in een brief aan de 136

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 34