Overijssel Zeeland welke periode o.a. dateren de daklijsten aan de weg- en Vechtzijde, voorzien van fraaie ornamenten, zoals de wapenschil den op het verhoogde middendeel aan de voorzijde. Deze dakomamenten nu bleken grondig te moeten worden gerestaureerd en ver nieuwd, hetgeen zeer vakkundig ge schiedde door het Restauratie-Atelier Uilenburg te Amsterdam o.l.v. Hans 't Mannetje, met steun van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het aanbren gen van deze attieken, die na te zijn ge schilderd, de gevel aanzienlijk zullen verlevendigen, was aanleiding om na de eertijds gemelde ongunstige bestem mingswijziging, nu de verheugende, po sitieve ontwikkeling te vermelden. De Stichting Het Utrechts Monumen- tenfonds, Dorstige Hartsteeg 21, tel.030 - 31 17 61 organiseerde in sa menwerking met de Gemeente Utrecht een aantal activiteiten in het kader van de Europese stadsvemieuwingscampagne - de inrichting van een tentoonstelling in het Utrechts Stadhuis en - De uitgifte van een tweetal wandelin gen door Nieuwegracht-Oost en door Springwijk, (beide met goede over zichtskaartjes en deelplattegronden). De bedoeling van genoemde activiteiten is de geïnteresseerde wandelaar te con fronteren met de resultaten van de stads vernieuwing in de binnenstad en met het uitblijven daarvan. Hierbij wordt aan dacht geschonken aan de rol van de Mo numentenzorg en aan de problemen waarmee de stadsvernieuwing in de bin nenstad met zijn gevarieerde en histo risch vaak waardevolle bebouwing en uiteenlopende functies heeft te maken. Wellicht een goede suggestie om een dergeüjke wandeling te maken met het gezin! In dit kader is het nuttig de uitgave te noemen 'de Andreasstraat, kritiek op een sloopplan' van de Werkgroep Her stel Leefbaarheid Oude Stadswijken Utrecht(Achter Clarenburg 2, Utrecht) in samenwerking met bewoners van de Andreasstraat en het Bureau Studium Generale van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Deze uitgave, gebaseerd op grondige re search, is een reactie op het Gemeente rapport 'Globaal Bouwtechnisch Onder zoek Andreasstraat' - één van de zijstra ten van de Springweg. De conclusie van het gemeentelijke rapport is dat vrijwel de gehele Andreasstraat zou moeten worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw-plannen. De belangrijkste punten van kritiek van de Werkgroep hierop zijn: dat de wonin gen te globaal werden onderzocht; dat als uitgangspunt de algemene minimum eisen voor woningverbetering werden gehanteerd waaraan kleinere oude hui zen vrijwel niet kunnen voldoen, zodat renovatiekosten boven het toegestane maximumbedrag uitkomen; dat de Ge meentelijke Monumentencommissie niet heeft aangedrongen op een bouw historisch onderzoek, waardoor de An dreasstraat niet kon worden aangemerkt als een waardevol onderdeel van het be schermd stadsgezicht. De Werkgroep doet aanbevelingen in de uitgave - welke gepaard gaat met een uitvoerige kunsthistorische inventarisa tie - die voor een groot aantal panden uitgaat van onderhoudsbeurten c.q. deelverbeteringen of plaatsing op de Ge meentelijke Monumentenlijst met be scheiden restauratie, alsmede van nieuwbouw voor enkele slechte panden en in open gaten. Ootmarsum Twee bijzóndere monumenten nl. de stadspomp óp de Markt en de oude put in de Walstraat te Ootmarsum werden door het gemeentebestuur met subsidie van CRM gerestaureerd. Deze monu menten zijn twee vormen van straatmeu- Waterput te Ootmarsum foto: Twentsche Courant Overijssels Dagblad bilair, waaronder wordt verstaan: pom pen, lantaarns, hekwerken, stoeppalen en gedenktekens; zie ook het fotovouw blad 'Historisch straatmeubilair' van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg elders in dit blad genoemd. Van de put zijn de putringen van Bent- heimersteen hersteld en de putpost met zwengel vernieuwd. Het wachten is nog op restauratie van de put aan het Berg- plein. Want de twee putten zijn de enig overgeblevene van veel meer putten te Ootmarsum, waar zoals in andere oude steden in iedere wijk een put moet heb ben gestaan. De Heemkundige Kring De Bevelan- den, Wijngaardstraat 3 a te Goes, die in 1977 het initiatief nam tot instelling van een werkgroep 'Kleine Monumenten' heeft een tentoonstelling samengesteld in het museum voor Zuid- en Noord- Beveland te Goes tot en met december 1981. Een brochure getiteld 'Kleine Mo numenten, het behouden waard' is ƒ3,- aldaar verkrijgbaar. De doelstellingen van de werkgroep zijn o.a.: het opsporen en vastleggen van kleine monumenten; het kweken van begrip bij eigenaren en belangstellenden voor de waarde; het bevorderen van het behoud door het geven van voorlichting en advie zen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 31