Nieuws uit de provincies Gelderland Utrecht Op de lijst Lunteren Het in 1902 gebouwde station werd op de ontwerplijst voor beschermde monu menten geplaatst. Er is nu een galerie in gevestigd. Gelukkig een positieve ont wikkeling, aangezien een zinvolle be stemming werd gevonden, geschikt voor het functioneren van dit gebouw. Het zou wenselijk zijn indien de vele andere, karakteristieke stationsgebou- Monumentenlijst. De bouwplannen voor zes woningenop de plaats van de te slopen synagoge, liet men gelijktijdig va ren. De gemeente Zutphen, die eigenaresse is van de in 1897 gebouwde sjoel, vraagt echter van de Stichting 'Behoud Synago ge' een koopprijs van 100.000 gulden. En daarop had de stichting, die uitging bij de restauratieplannen van overdracht van het opnieuw als synagoge in te rich ten gebouw tegen een symbolisch bedrag van één gulden, niet gerekend! Stationsgebouw te Lunteren foto: Rijksdienst voor de monumentenzorg 'Vegtvliet' In het Heemschutnummer van augustus 1949 sprak Ton Koot in de rubriek op Heemwacht zijn teleurstelling uit over het feit, dat het buiten Vegtvliet in Breu- kelen een nieuwe bestemming zou krij gen, (tehuis voor meisjes); de noodzake lijke inwendige veranderingen immers zouden bepaald afbreuk doen aan de waarde van dit fraaie, oude patriciërs huis, dat juist zo uitermate geschikt is voor privébewoning. Onlangs werd Heemschut door de archi tect A. Verlaan, Vianen, op de hoogte gesteld van een letterlijk hoogtepunt in de restauratie van Vegtvliet, die thans onder zijn leiding tot stand komt. De huidige eigenaar, Professor Dr. Ir. R. Plomp, die evenals zijn voorganger het door Vingbooms omstreeks 1670 ont worpen buitenhuis weer tot woonhuis maakte, stelde een kort historisch over zicht op van het 'Huis Vegtvliet'. Daaruit blijkt dat omstreeks 1750 het huis ingrijpend werd gerestaureerd, uit Het aanbrengen van de midden attiek op Vegtvliet in volle gang. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg wen in oost-Gelderland, die bouwkun dig nog in goede staat verkeren niet wer den gesloopt maar met de nodige inspan ning op een soortgelijke wijze konden worden behouden. Uiteraard is niet ie der geval identiek. Zutphen De Joodse synagoge in Zutphen is gered. Amper een maand na de ergste sloop- dreiging (zie Heemschut-nummer 4/5, mei 1981) hebben de gemeenteüjke au toriteiten in Zutphen een ommezwaai gemaakt. In een op 11 juni gehouden extra raads vergadering stemde de gemeenteraad in met het voorstel geen bezwaar meer bij CRM te maken tegen plaatsing op de 132

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 30