Heemschut Buitenplaatsen 70 jaar actief (1911-1981) Als een razende Een huis in Den Briel Advies x x KXKI IXK XKI In de jaren kort na de Eerste Wereldoor log werd de bijl gezet in heel wat buiten plaatsen: terwille van het hout of om te verkavelen. Op schriftelijke vragen van een kamerlid zei de minister dat het be houd van buitenplaatsen een locaal be- lang was. Onteigening was mogelijk en in zo'n geval kon het Rijk een tijdelijk kapverbod instellen. Het orgaan van de Bond Heemschut van februari 1925 geeft een lange lijst van buitenplaatsen, waar 'iets mee aan de hand is'. Enschedé, Wooldrik; bestemd voor bouwterrein; Loenen, Loenense bosschen, in 1924 verkocht, grotendeels geveld; Hierden, De Essenburg, in 1924 percelen verkocht; Wilp, De Lathmer, veiling van mooie landen; Breukelen, Groenevecht, grotendeels geveld. Baam, Pekingbosch, groten deels villapark; Boeschoten, idem; Ber gen, Bergerbos, idem; Velsen, Velser- bos, verbreding Noordzeekanaal en bouw Hoogovens; Naarden, de Limie ten, grotendeels bouwterrein, Well, kas teel, verkaveld en geheel versnipperd, Wansum, Geysteren, meeste bossen ge veld. Onder andere.... x m dak - een behoorlijke vorm met zo'n knikdak maakt het huis iets hoger en er wordt een bruikbaar zoldertje verkre gen. X Johan C. Been, gemeente-archivaris van Den Briel, was in de eerste decennia van deze eeuw een bekende schrijver van kinderboeken die historische onderwer pen behandelden. Hij schreef echter ook eens in het orgaan van de Bond Heem- schut. In den jare 1925 besteedde hij aandacht aan een oud Briels huis, Maer- landt nr. 24, een bepleisterde trapgevel. Was dit, zo vraagt Been zich af, het huis van admiraal Witte Comelisz. De With, oftewel admiraal Dubbel Wit Hij meende steun in die mening te vinden in de aanwezigheid van een gevelsteen met de afbeelding van een ridderorde. Het huis werd bedreigd omdat de eige- !j naar er een modem huis op de plaats wilde zetten. Of eigenlijk de eigenaar niet zo zeer maar 'het is toch gezelliger Stw air wonen in een modem huis, en wie ver mag dat tegen te spreken, vooral als een vrouwelijke mening er achter zit', merkt de Brielse archivaris op. De afbraak was al aanbesteed toen de secretaris van Heemschut A. A. Kok in Den Briel een kijkje kwam nemen. Kok was echter ook bestuurslid van de vereni ging Hendrick de Keyser 'en zo geschied de het dat na onderhandelingen en na een vergaderingsbesluit twee dagen daarna het huis eigendom werd van de Vereniging Hendrick de Keyser', aldus Kok in Heemschut van juli 1925. In de jaren twintig gaf het adviesbureau van de Bond Heemschut vele adviezen over bouwaanvragen aan besturen van kleinere gemeenten. Hier de afbeelding van een plan voor een huis met een ge broken kap zoals het werd ingezonden en zoals het werd gecorrigeerd. Uit de toelichting blijkt dat de wens van platte land bewoners uitgaat naar het geknikte Woonhuis te Abcoude-Baambrugge links: zoals het plan werd ingezonden rechts: zoals het werd gecorrigeerd IX KI IX KI IX KI IX KI Het adviesbureau (van de Bond Heem schut) had druk werk in 1926. Velerlei projecten kwamen voor herziening, waarbij de malste wangedrochten, no teert de secretaris. Klachten kwamen in omtrent de voorgenomen normalisering van Drentse riviertjes. Dan haalt men uit zo'n riviertje de bocht, de vochtige vliet met begroeide oevers wordt vervangen 7 door een recht eentonig kanaal. In het district van Oude Vaart wil men liefst 83 stuks van deze bochten 'corrigeren'. Als 't zo doorgaat blijft er van de schoonheid van Nederland niets anders over dan rechte lijnen, papier en inkt. In de omgeving van Deventer gaat de houthakker als een razende te keer. Eerst het landgoed de Lathmer, toen enige mooie lanen in de buurt en nu de rest, in eens maar alles weg, alles vlak. Het dorpje Wilp, zo fraai gelegen, wordt straks de eenzame in de zandwoestijn. Op initiatief van ANWB en 'Natuurmo numenten' is een vergadering gehouden om te trachten paal en perk te stellen aan 5 de verdere vernieling van bossen en bui tenplaatsen. IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI 130

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 28