T i -s: 3 ||fe straat viel ten prooi aan de vernieuwings drang, zodat van dit kleine straatwandje nog maar twee geveltjes redelijk intact bewaard gebleven zijn. De aanpak van de restauratie door de Gemeente van twee pandjes aan de Kin plannen eigenlijk vraagt om de full-time begeleiding van een daartoe speciaal vrijgestelde, historisch bekwame, des kundige. Goedereede heeft in het verleden al zo veel aan historische bebouwing ingele verd, dat we nu dubbel zuinig moeten zijn op wat er nog over is. Hoewel de toekomstige ontwikkelingen niet exact te voorspellen zijn valt er enige lering te trekken uit de ontwikkelings gang bij vergelijkbare plaatsen zoals v derdijk vormt echter een goed voorbeeld van 'hoe het ook kan'. Van twee sterk verkrotte piepkleine huisjes werd op ingenieuze wijze één wo ning gemaakt zonder het aanzien te wij zigen. Een geslaagd voorbeeld van een verantwoorde opzet. (Foto 10). Hoewel er bij de bevolking een veran derde houding ten opzichte van de waar dering voor oudbouw te bespeuren valt, blijft het moeizaam om een 'beschermd stadsgezicht' de facto te bewaren. Kleine wijzigingen (een bord, reclame, onge lukkig materiaalgebruik bij verbouwin gen, of storende voorzieningen voor het parkeren van auto's etc.) zijn in zulk een kwetsbare omgeving als het kleinschali ge Goedereede eigenlijk onaan vaardbaar. Het is een typisch voorbeeld van de bekende strijd tussen een voor ieder leefbaar milieu enerzijds en een sterk accent op het behoud van hetgeen ons historisch rest anderzijds. De samenvoeging van de gemeenten Ouddorp, Stellendam en Goedereede heeft m.i. tot gevolg dat de specifieke problemen van dit beschermd stadsge zicht niet dié aandacht krijgen die ze ei genlijk verdienen. Er is weliswaar een commissie Beschermd Stadsgezicht be noemd, die nu en dan bijeenkomt om B W te adviseren omtrent de histori sche aanvaardbaarheid van plannen en voornemens van de gemeente en particu lieren, maar de ervaring leert dat een verantwoorde en een zorgvuldige voor bereiding en uitvoering van dergeüjke 101 127

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 25