m M ■y i het vroegere koor. Op foto 6 zien we dit bouwsel op de achtergrond. Het enige restant van de oorspronkelijke kerk is een bouwvallig fragment van de noord- kapel, in de volksmond de oude school genoemd (foto 7). Het ligt in de bedoe ling dit gedeelte weer in oude luister te herstellen en het als consistorie in ge bruik te nemen. Het aandeel in de aan zienlijke kosten van dit project (ca. een half miljoen gulden) betekent voor de kerkelijke gemeente ter plaatse een te zware last, vandaar dat er allerlei activi teiten ondernomen wordèn om het res tauratiefonds te spekken. Ook het kerk gebouw zélf is aan een grondige opknap beurt toe. een manufacturenwinkel en twee kruide niers, zodat het toch al kalme plaatsje nog stiller en havelozer werd. Er leefde, in het algemeen gesproken, weinig waardering voor de bestaande be bouwing, hetwelk ook niet zo te verwon deren was, zeker toen vele huizen in een bouwvallige toestand begonnen te ver keren. Het ideaal van destijds was een moderne doorzonwoning, zoals die hier en daar al in het nabijgelegen Ouddorp werden neergezet. In die periode ont stonden er dan ook plannen tot ingrij pende maatregelen tegen verdere ver krotting. Er werd gesproken over kaalslag van kleine straatjes rond de to ren waarbij men twee vliegen in één klap De ramp in 1953 heeft, zoals al eerder is gezegd, veel onvervangbare zaken weg gespoeld. Het aantal arbeidsplaatsen in landbouw en visserij was onvoldoende om het aantal werkzoekenden op te van gen, zodat men aangewezen was op pen delen naar het Rotterdamse havenge bied, hetwelk gezien de geïsoleerde lig ging van het eiland, meestal betekende dat men ergens in de kost moest en alleen in het weekend thuis kwam, of dat de jonge gezinnen wegtrokken en verhuis den. De bevolking liep dientengevolge terug en vergrijsde. Het aantal ne ringdoenden nam zienderogen af, er ver dwenen in minder dan 10 jaar respectie velijk twee bakkers, een fietsenmaker, een wagenmakerij, een schoenmaker, wilde slaan, n.1. èn de wegen te verbre den èn de huizen vervangen door moder ne woningen. Deze voornemens waren tevens de aanzet tot de oprichting van een club voor stadsherstel, later de 'Stichting Stad Goedereede', genaamd. Met (van particulieren) renteloos ge leend kapitaal werd een begin gemaakt met de aankoop van de meest bedreigde panden. Deze panden lagen bij elkaar in één straatje, zodat feitelijk hét bestaan van het hele straatje aan een zijden draad hing. Het heeft vele jaren gekost om de voor de restauratie benodigde financiën bij een te brengen, maar tenslotte lukte het en het resultaat (foto 8 en 9) is de moeite waard. Inmiddels waren particulieren (mede dankzij de renovatieregeling) ook aan de slag gegaan. De verbinding met de rand stad werd bovendien aanzienlijk verbe terd door de opening van de dammen- weg in 1972, waardoor Goedereede aan trekkelijk werd voor pendelaars en tweede-woning-zoekenden. Dit heeft stellig effect gehad op de kentering die we in het midden van de jaren zeventig zien optreden. De verklaring tot be schermd stadsgezicht in 1972 heeft even eens bijgedragen tot het bewaren van een aanvaardbaar niveau van de particu liere restauraties. Dat er echter inmiddels al heel veel on herstelbaars verdwenen was, werd al in 1941 in 'Heemschut' gesignaleerd toen er in de Kerkstraat weer eens een 17e eeuw- se gevel gesloopt werd om plaats te ma ken voor een eigentijds bouwsel, dat in middels al weer aangepast is aan de hui dige smaak, compleet met hardhouten kozijnen etc. Daar bleef het echter niet bij. Nog een fraaie trapgevel in dezelfde 126

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 24