[■M i l J lisKI I iillHL mm te maken voor fantasieloze bakstenen pi laren, die het karakter van de toren erns tig afbreuk deden. Een verontwaardigde dorpsbewoner schreef destijds daarover in de N.R.C. Dus hebben ze doldriftig onbesuisd gra- veerselen, pilaren, wanden, bogen, wier konstsieraad de lust was van elks oog, met zwaard, houweel en hamer woest vergruisd. (Psalm 64, vers 6) nieuwbouw (foto 3) is in ieder geval een betere oplossing dan een schutting of een kale plek, volgestouwd met blik. Geluk kig is er één schuur voor de ondergang bespaard gebleven en, mede dankzij lo cale actie en aandacht van Heemschut (zie Febr.nr. '74) door de gemeente in samenwerking met Monumentenzorg, gerestaureerd. Het markantste bouwwerk in Goederee de is de Dom gebouwd tussen 1467 en 1511, zeer waarschijnlijk door een Vlaamse bouwmeester, gezien de grote gelijkenis met de dom van Mechelen. Ook deze heeft een veelkleurige geschie denis achter de rug. Aanvankelijk was de toren van een kleine spits voorzien maar die werd al spoedig gesloopt om plaats te maken voor een stookplaats waar men 's nachts een vuur onderhield als baken voor de scheepvaart. Tot 1912 hield deze toren deze functie (net als de Brandaris op Terschelling), die tamelijk belangrijk was voor de begeleiding van het, toen nogal drukke, scheepvaartverkeer in het Goereese Gat, destijds een belangrijke toegangsweg tot de haven van Rotter dam. In 1904 ondernam men een 'restauratie', die zodanig ingrijpend was, dat er beter van een operatie zo geen amputatie, ge sproken kan worden. De toestand van de toren was weliswaar slecht door onvol doende onderhoud, en de (late) gevol gen van het gestage stoken op het dak, waarbij sterke erosie optrad door de uitzetting- en inkrimping van het ijzer en metselwerk, maar een dergelijk bar barisme was beslist onnodig. Op de fo to's 4 en 5 is te zien hoe de prachtige zandstenen pinakels en de steunberen, ten offer vielen aan de sloper, om plaats Pas zeventig jaar later is de rijksgebou wendienst (de foren viel immers onder de kunstbewaking), begonnen met de plannen voor een grondige restauratie, waarbij de toren weer geheel in haar prachtige, oorspronkelijke staat werd teruggebracht. Een tijdrovend en zeer kostbaar karwei, temeer daar toen pas goed bleek hoe slecht de toestand van dit bouwwerk was. Het is echter op voor treffelijke wijze uitgevoerd door het aan nemersbedrijf Huurman. In de toren is thans een klein museum gevestigd, ter wijl er op de klokkenzolder een carillon Lat. T wijze is een aantal van deze monumenta le schuren uit het stadsbeeld verdwenen, terwijl de gemeente het hare er ook toe bijgedragen heeft door aankoop en af braak. Op foto 3 kunt u zien wat er voor in de plaats kwam. Aangepaste werd aangebracht. Ook de omgeving van de toren onderging een grondige opknap beurt, één en ander in nauwe samen werking met de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. De kerk, die in 1453 gebouwd is, heeft de periode van verval helaas niet overleefd. Het was een tweebeukige kerk met 14 altaren en twee orgels. In 1680 noemt Van Dam de kerk al vervallen. Tot 1701 blijft ze echter in gebruik, maar twee fikse stormen (in 1703 en 1705) schijnen haar lot definitief te hebben be slecht. Een inderhaast gehouden loterij leverde onvoldoende middelen op tot herstel... 1'histoire se repète In 1708 begon men met de bouw van een vervangende kerk op de funderingen van 125

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 23