en het vee naar de stallen binnen de wal len drijft. In Stevensweert is dat ook nu nog een normale zaak. De aanwezigheid van de boeren binnen de voormalige ves ting betekent voor het stadsbeeld, dat grote schuren met hoge topgevels langs de straten oprijzen. In de Mandenma kersstraat ziet men een mooi voorbeeld van een wel erg vervallen schuur met vlechtingen, duivengaten bovenin en een verweerde gevelsteen. In welhaast iedere straat wisselen boog vormige inrijpoorten het ritme van de rechthoekige deur- en vensteropeningen af, en wanneer men een paar stappen binnen de poort heeft gezet, merkt men dat hier de gesloten Limburgse hoeve onopvallend in de stadsbebouwing wordt opgenomen. Maar het zijn slechte tijden voor de boe ren. De uitgestrekte zand- en griridafgra- vingen langs de Maas ontnemen de boe ren hun land en velen moeten hun be drijf sluiten. De schuren zullen komen leeg te staan en vervallen, wanneer men Het huis 'De Borcht' met stoep en keitjesplaveisel Foto's: W. J. Pantus, Nijmegen met linden omzoomd. Oude panden, waaronder het protestantse kerkje, wer den door de gemeente aangekocht en vervolgens gerestaureerd. Na jaren van achteruitgang wordt er weer getimmerd, gemetseld en geverfd. Langzaamaan ziet men het succes zich aftekenen. Langzaamaan komt ook het leven weer terug in de stad, maar toch is het er nog stil. De liefste wens van de burgemeester is de vestingwerken weer te kunnen aanleggen. Maar als dat gebeurt en de eerste bussen met toeristen op het Plein parkeren, zal het met die stilte wel gedaan zijn. Willem Jan Pantus Literatuur: Van der Aa, Aardrijkskundig woorden boek der Nederlanden, Gorinchem 1847 W. L. Leclercq, Limburg, reisboek, Amsterdam 1949 W. Sangers en A. H. Simonis, Geschie denis van Stevensweert en Ohé en Laak, z.p. 1954 -, Voorloopige lijst der Nederlandsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst, VIII, 2, de prov. Limburg, 's Gravenhage 1926 geen andere bestemming vindt. U hebt het waarschijnlijk al begrepen. Wat u hierboven gelezen hebt, lijkt op een idylle. U hebt zich misschien ver wonderd afgevraagd, of zo iets dergelijks in Nederland nog bestaat. Welnu, ik kan u zeggen, als het spel van machten en krachten in het maatschap pelijk gebeuren zijn gang was gegaan, dan zou het gave historische beeld, dat u vandaag de dag voor ogen krijgt, er niet meer zijn geweest. Nog tot vijf jaar gele den trok de bevolking meer en meer uit de oude straten weg om buiten de voor malige vesting een ruimere woning met voor- en achtertuin te bouwen. Er dreig de leegstand en verkrotting. Een besluit van de gemeenteraad bracht een kente ring teweeg. Door de oude kern aan te wijzen als rehabilitatiegebied konden particulieren in staat gesteld worden hun huizen weer te herstellen. De gemeente Het protestantse kerkje op het plein van haar kant verbeterde de openbare voorzieningen. Zo werd het stratennet gerepareerd, de oude keitjesplaveisels werden aangevuld en uitgebreid en de gietijzeren lantaarns opgeknapt of her plaatst. Ook werd de Markt opnieuw 123

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 21