Bezoek aan Amersfoort kelvormigen uitbouw, waarin de plaats voor de ark. In het midden van de ark bevindt zich de biema waarop de wet gelezen wordt, met het Parnassijns-gestoelte. De ark sluit zich in het grondvlak daarachter aan met een breeden marmeren trap van 6 treden hoog, waarop in het midden het spreek gestoelte voor den opperrabbijn. In het schip der synagoge bevinden zich 363 en in de zijarmen 116 zitplaatsen. Rondom de synagoge boven bevinden zich de vrouwengalerijen met 148 zitplaatsen, afgesloten door gemetselde balustraden, waarop hol bewerkte gegoten ijzeren or namenten, als een fijn netwerk tot ge- heele afsluiting, overeenkomstig den ri tus van den Joodschen godsdienst'. Lyrisch wijdt de krant uit over de rijke en Het interieur van de gerestaureerde doch nog zéér lege Synagoge te Groningen! Foto: Rijksuniversiteit te Groningen smaakvolle inrichting van de nieuwe sy nagoge. Wel wordt daarbij gesteld, dat de prachtige voorgevel van het gebouw niet voldoende tot zijn recht komt in de smalle Folkingestraat. In de tachtig jaar, die sindsdien zijn verlopen, is het stads beeld in dit deel van Groningen nauwe lijks gewijzigd. Nog steeds rijst de Syna goge in het smalle straatje op als een merkwaardige eend in de bijt. Een mo numentaal gebouw in een relatief arme buurt. Het ministerie van CRM zette het pand op de monumentenlijst en vervol gens konden de desbetreffende instan ties aan het werk tot het verwerven van de benodigde restauratiesubsidies. Uniek gebouw 'Ik ben ervan overtuigd, dat deze syna goge landelijke bekendheid gaat krijgen. Dit gebouw is uniek', zegt ir. A. Th. Dubbeling, de restauratiearchitect uit Groningen. 'Als de synagoge klaar is en opnieuw is ingericht, dan zul je pas zien, hoe bijzonder dit gebouw is. En één van de redenen, waarom deze synagoge, bouwkundig gezien, een zo belangrijk monument blijkt te zijn, is de combinatie van vormrijkdom enerzijds en armoedi ge uitvoering anderzijds. Het is een te ken van de tijd, waarin de synagoge werd gebouwd. Het was, economisch gezien, een weinig aantrekkelijke tijd en dat vind je terug in dit gebouw. Er was geen geld en dat is te merken. Nu met de restauratie komt dat pas goed aan het licht. Zo lijken de beschilderingen van het houten tongewelf op afstand heel mooi en rijk. In werkelijkheid zijn ze aange bracht met behulp van sjablonen en met heel dunne laagjes verf. Dit tekent de tijd van toen en we hebben er dan ook alles aan gedaan om dit te behouden. Toen we er vlak bij kwamen, zagen we dat de verf er bijna afviel. En we reali seerden ons, dat het aanbrengen van de ze beschilderingen een vermogen zou gaan kosten. Maar we wilden die wel zo goed mogelijk behouden en daarom hebben we gekozen voor het vastzetten van de schilderingen met behulp van blanke lak. De glas-in-lood ramen zijn in dun lood gezet en bevestigd aan heel dunne brug- staven. En zo zijn er veel voorbeelden te noemen van een wat arme uitvoering,' Zo zeg de hr. Dubbeling. 'Maar rijk aan deze synagoge is de gewel dige uitmonstering in vorm en kleur. Kijk naar de kapitelen, naar de vensters in de transepten, de voorgevel met het prachtige roosvenster, de open galerij en. Het is een heel boeiend gebouw'. Na de restauratie van de synagoge komt nu dus de inrichting aan de orde. Omdat architect Dubbeling niet van Joodse hui ze is en zoals hij zelf zegt geen verstand heeft van de specifieke eisen, die aan de inrichting voor de Joodse erediensten worden gesteld, heeft hij de hulp inge roepen van de Joodse ontwerper Piet Cohen uit Amsterdam. De restauratie van het gebouw plus de inrichting worden door de subsidiërende overheden betaald. Maar om alles wat nodig is voor de inrichting van de synago ge en voor de inrichting van de ontmoe tingsruimten optimaal te kunnen realise ren is er - naar schatting - twee ton te weinig. In 1975 werd de Stichting Folkingestraat- Synagoge opgericht met als eerste doel de synagoge te behoeden voor de onder gang en een restauratie van het gebouw te bevorderen. 'Onze taak is nog niet afgelopen. In de naaste toekomst zal de Stichting stand-by blijven als het gaat om activiteiten in de tentoonstellingsruimte en wellicht ook in de sociale ruimte. Op dit moment zitten wij met het finan ciële probleem. We hebben wel wat do nateurs, maar niet genoeg. Daarom zijn donaties en ook eenmalige giften wel kom op gironummer 3492074 of op banknummer ABN Groningen 57.05.26.272, postgiro bank 802394 t.n.v. Stichting Folkingestraat- Synagoge, Torenweg 15, 9774 PH Adorp, zegt Lenny Wolgen uit Adorp, één van degenen, die de Stichting mee hielp oprichten. Toos Bartelds (Provinciale ledendag, Utrecht) Er zijn veel aanmeldingen binnenge komen voor zaterdag 22 augustus! Een beperkt aantal leden kan zich nog aanmelden. (Parkeren op terrein van de Willem III-kazerne aan de Stadsring.) Aanvang (aankomst) 10 uur Joris- kerk. Kosten 15,- overmaken op giro 124326 t.n.v. Bond Heemschut. 115

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 13