Synagoge Groningen met dubbele functie Zoals de zaken er nu voor staain zal in de herfst van dit jaar de synagoge aan de Folkingestraat in Groningen opnieuw in gebruik worden genomen. De restaura tiewerkzaamheden zijn afgerond en met de inrichting van het gebouw is begon nen. Het westgedeelte - direct aan de straat - wordt sociale ruimte. Het achterste gedeelte herkrijgt zijn oor spronkelijke bestemming: het wordt in gericht voor de Joodse erediensten. De voormalige vrouwengalerijen op verdie ping zullen worden ingericht als ten toonstellingsruimten. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak telde de stad Groningen rond de driedui zend Joodse inwoners. Na de oorlog keerden weinigen van hen terug, tè weinigen om de grote synagoge weer in gebruik te nemen. De Joodse Ge meente betrok de vroegere jeugdsynago- ge aan de Folkingedwarsstraat en ver kocht de leegstaande synagoge. Koper was een firma, die er een chemi sche wasserij, annex ververij in vestigde. De prachtig geornamenteerde vrouwen galerijen werden echter dichtgemetseld en in deze ruimte werden een kerk en een vergaderzaal van het Apostolisch Genootschap gevestigd. Toen de wasse rij werd opgedoekt bood men de synago ge weer te koop aan. Bij gebrek aan een vigerend bestemmingsplan was het ge vaar voor afbraak en een voor niet in dit stuk stad passende nieuwbouw groot. Per brief van 18 juni 1976 deed de Bond Heemschut een dringend beroep op de raad der gemeente Groningen te beslui ten tot aankoop van de synagoge: 'Een direct besluit', aldus de brief, 'is noodza kelijk, daar anders het gevaar bestaat, dat het pand in handen van derden komt, die belang hebben bij nieuwbouw na amovatie van de synagoge....' en 'Bui tendien spelen hier nog andere gevoe lens een rol, waarop wij in deze brief niet verder in willen gaan. Wij willen vol staan met te stellen, dat de synagoge als gebouw een in materie uitgedrukte ver binding vormt met de historie van de Joodse Gemeenschap in de stad Gronin gen..' Ook het toenmalige provinciaal bestuur van Groningen was van mening, dat de synagoge moest worden behouden èn gerestaureerd en dit streven kreeg geluk kig steun van andere instanties en van particulieren. Op 31 december 1976 kocht uiteindelijk de gemeente Groningen de synagoge. Het gebouw verkeerde toen in een armzalige staat. De prachtige lijnen van de vroegere vrouwengalerijen waren door het dichtmetselen onzichtbaar; als met bünde ogen vormden ze het hoogge legen decor van de aftakeling der eertijds zo schone synagoge. Het schitterende roosvenster in de voorgevel van het ge bouw vertoonde een gapend gat op de plaats waar, ten behoeve van de wasse rij, een grote ventilator was geplaatst. De synagoge dateert van het prille begin van deze eeuw. Het was de van oor sprong Friese, toen in Amsterdam wo nende, architect Tjeerd Kuipers, die in 1905 het ontwerp maakte, samen met de Groninger IJ. van der Veen. Kuipers bouwde onder meer de gereformeerde Zuiderkerk en Westerkerk in de stad Groningen. Het is tot op heden niet be kend hoe de Joodse Gemeente er toe kwam juist deze architect te vragen als bouwheer. Maar het resultaat was in ie der geval heel bijzonder. De Provinciale Groningsche Courant van 21 maart 1906 vermeldde over de nieuwe synagoge: 'De nieuwe synagoge te Groningen heeft in haar grondvlak den vorm van een T en aan de voorzijde twee zijbanken tot ver binding van de zijarmen, en zij is aan de achterzijde afgesloten door een halfcir- 114

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 12