Foto vouwbladenorgels van de Rijksdienst Monumentenzorg Heemschut Jaargang 58, no. 7/8 - juli/aug. 1981 Heemschut verschijnt 10 keer per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Veelzijdige toekomst voor een synagoge Op bezoek bij Egbert Hoogenberk in het land van Voorst Stevensweerd, een oude veste Goedereede - winst en verlies Heemschut in actie. Foto omslag: Synagoge aan Folkingestraat te Groningen - een foto uit 1925. Redactie: J. Th. Balk, eindredacteur Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkende.!: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) Drs. W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoor! (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West. Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020 - 22 52 92 óf 020-230994 (ledenadministratie) Correspondentie voor advertenties: Koggeschip Periodieken B.V. Postbus 1198, 1000 BD Amsterdam tel. 020 - 22 97 21 'Geen beter monument, geen beter dé cor en geen betere sfeer konden worden gevonden voor het aanbieden van het laatste fotovouwblad van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg'. Dit zei de heer P. J. Yperlaan, directeur Musea, Monumenten en Archieven van C.R.M., toen hij op 26 juni jl. ter gele genheid van het gereed komen van het gerestaureerde Moreau-orgel in de St. Janskerk te Gouda het vouwblad 'Histo rische Orgels', overhandigde aan de president-kerkvoogd. Het vouwblad, het 11de in de reeks, geeft een nagenoeg compleet overzicht van waardevolle his torische orgels in Nederland en behan delt het orgel als blaasinstrument en zijn architectuur in de diverse typen en perio den. 'Met deze vouwbladen', aldus de heer Yperlaan,' heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg beoogd om de vele wetenswaardigheden en de grote diversi teit van alles wat onder monumenten zorg valt, over te dragen aan het publiek en tevens daarmee te bereiken dat men een grotere verantwoordelijkheid zal gaan voelen voor het nationaal-histo- risch erfgoed.' De inhoud van de eerste zes vouwbladen is opgenomen in het boek 'Kijken naar Monumenten in Nederland'; (nog steeds te bestellen bij Heemschut door 17,25 over te maken op gironummer 124326 ten name van Bond Heemschut Amster dam). Hierin worden behandeld: Stads- en dorpsgezichten, Woonhuizen, Kerken, Kastelen en Buitenplaatsen, Molens als mede Boerderijen. Verheugend is het dat een tweede deel zal uitkomen waarin de onderwerpen van de laatst verschenen vouwbladen worden behandeld. Ook hierin gaat beknopte doch essentië le informatie vergezeld van goede illu straties. Het betreft: vestingwerken historisch straatmeubilair monumentenzorg in kleur en schilde ringen klokken en torenuurwerken en nu dus historische orgels. Heemschutleden kunnen, liefst na schriftelijke aanvraag bij het Korenme tershuis deze vouwbladen kosteloos toe gezonden krijgen. Heemschut zou het zeer toejuichen in dien t.z.t. nieuwe aandachtsvelden van de monumentenzorg ook hun weerslag zouden vinden in een aantal vouwbla den, bijvoorbeeld de jongere bouwkunst in al haar facetten. Bij het publiek be staat vaak nog weinig begrip en waarde ring voor de 19de en vroeg 20ste eeuwse bouwkunst en het appèl grotere behoed zaamheid te betrachten, dat de heer Yperlaan deed, is juist voor deze catego rie van gebouwen zo dringend nodig. Een ander onderwerp zou historische tuinen- en parkaanleg kunnen zijn. Op dit gebied, waarop een aantal instellin gen actief zijn (zoals ook de onlangs op gerichte Nederlandse Tuinenstichting), is veel wetenswaardigs te publiceren. P.A.H.-B. 113

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 11