Stadsvernieuwing op Het Kadijkseiland in Amsterdam Heemschut Jaargang 58, no. 6 - juni 1981 Heemschut verschijnt 10 keer per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Restauratieproblematiek op historische Kadijkseiland in Amsterdam Maatschappij tot Stadsherstel in hoofdstad ziet terug op kwart eeuw activiteit Utrecht - grootste openluchtmuseum van kerken Aandacht voor Heemschutdag 1981 Monumenten voor de schroot. Foto omslag: deel van het interieur van het herboren Scheepvaartmuseum te Amsterdam, riant gevestigd in het voormalige (historische) 's Landszeemagazijn. Redactie: J. Th. Balk, eindredacteur J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020 - 22 52 92 óf 020-230994 (ledenadministratie) Correspondentie voor advertenties: Koggeschip Periodieken B.V. Postbus 1198, 1000 BD Amsterdam tel. 020 - 22 97 21 Op het van oorsprong 17de-eeuwse Kadijkseiland in de oostelijke binnenstad van Amsterdam vinden we twee vrij om vangrijke historisch interessante ensem bles, die van groot belang zijn voor het rehabilitatieproces van de binnenstad en waarvoor Heemschut dan ook al geduren de jaren de aandacht van de verschillende overheden vroeg. Het zijn de monumentale rij van ongeveer honderd pakhuizen van het voormalige Entrepotdok en de daarachter liggende dijkwoninkjes aan de Hoogte Kadijk, waar de arbeiders woonden die veelal hun werk vonden in het eerstgenoemde complex. Een deel van de dijkhuisjes is na jaren lange onzekerheid kortgeleden ten behoe ve van de bewoners gerenoveerd. Het pakhuizenproject is nog steeds niet uit de al meer dan tien jaar durende planfase. In het februarinummer van dit jaar ver meldden wij onze brief aan de gemeente Amsterdam en Monumentenzorg, waarin wij behoud van alle pakhuizen, ook de niet beschermde, bepleitten. Zowel het grote belang dat aan het behoud van het in de loop der tijd gegroeide totaalbeeld ge hecht moet worden als het feit dat het inconsequent is om jongere, in wezen even interessante, bouwwerken minder beschermenswaard te achten dan oudere, voerden wij als argumenten aan. Heem schut stelde voorts, dat dit "eiland" met - naast de bebouwing - vele karakteristieke elementen zoals de kaden, het sluisje en de brug, het water en de hoger gelegen Hoogte Kadijk, als beschermd stads gezicht behandeld dient te worden. Wij noemden in dit verband het belang van het weer terugbrengen van de levendigheid die ooit één der kenmerken van dit gebied was, zoals de bedrijvigheid op de kaden en het af- en aanvoeren van boten. In de volgende twee artikelen worden een aantal problemen beschreven die zich voordoen bij het herstellen en/of aanpas sen van deze waardevolle bebouwing aan de functie waaraan grote behoefte be staat, nl. wonen. Onzes inziens moet bij de plannen voor de pakhuizen de kantte kening geplaatst worden, dat ook veel aandacht besteed zal moeten worden aan het zoeken van functies die goed bij de aard van deze bebouwing passen. Wij denken in dit' verband aan bedrijven en bedrijfjes die uit het stadsvernieuwings gebieden moeten verdwijnen. Dergelijk gebruik zal in het algemeen minder bouw kundige ingrepen vergen en dus het eigen karakter van de pakhuizen minder behoe ven aan te tasten. Ook zal ander gebruik dan wonen - naast een vergroting van de levendigheid - als voordeel hebben geen of nauwelijks parkeerdruk buiten werk tijden met zich mee brengen. J.B.-R. De entree van het Entrepotdok op de kop van het Kadijkseiland. 89

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 9