Heemschut in actie Demping Oude Winschoterdiep Dordrecht s-Hertogenbosch Waalwijk Vlissingen HEEMSCHUT 70 HEEFT JUIST NÜ UW STEUN HARD NODIG POSTGIRO 124 326 in Terecht wees de gemeente Hoogezand- Sappemeer ons op de mogelijkheid dat een aantal elementen zoals die werden weergegeven in "Heemschut in actie" in het maartnummer over dit dempingsplan tot een verkeerde voorstelling van zaken aanleiding kunnen geven. Het betreffen de dempingsplan heeft betrekking op het gedeelte van het Oude Winschoterdiep binnen de bebouwde kom van de gemeen te Hoogezand-Sappemeer met een lengte van ongeveer één kilometer. Het resteren de gedeelte van ongeveer 3 kilometer van het eens zeven en een halve kilometer lange kanaal zal wel open blijven en de herinnering aan het veenkoloniale ka rakter levend houden. Ter adstructie van het standpunt van de gemeente dat een zorgvuldige afweging van de in het geding zijnde waarden heeft plaats ge vonden bij het besluit tot demping, ont vingen wij het onlangs verschenen rapport herinrichting Sappemeer-Oost. Hoewel wij na lezing daarvan begrip heb ben voor de keuze om door middel van deze demping planologische problemen in dit gebied op te lossen, blijft o.i. ons standpunt overeind dat daardoor wel de gelijk landschappelijke en cultuurhistori sche waarden verloren gaan. Ook de in genoemd rapport opgenomen foto's van de - verkeerstechnisch gesproken te smal le - wegen aan weerszijden van het kanaal vormen o.i. eerder een pleidooi voor be houd van het sterk samenhangende en semble dan voor demping van het verbin dende element, het water. Het totaalbeeld, gevormd door het kanaal met zijn begroei de walkanten - tevens de bermen van de wegen - en de karakteristieke lage be bouwing van één woonlaag met een kap, zal daardoor zeker in waarde dalen. Het beroep van Heemschut bij G.S. van Zuid-Holland tegen het door de gemeente raad vastgestelde bestemmingsplan- "Boogjes", dat o.i. veel te veel een sa neringsplan is, werd door dit College on gegrond verklaard. Wij blijven echter bij onze mening dat dit plan te weinig be scherming biedt voor het - nog - histori sche karakter en dat hierdoor een vreemd element aan de oude stad zal worden toegevoegd. De veelal hoger geplande dan de aanwezige bebouwing, de veran derde rooilijnen en het versmallen van de Spuihaven vallen toch niet te rijmen met de toekomstige aanwijzing van dit gebied tot beschermd gezicht! Daar de gemeente intussen, gebruik makend van de antici patiemogelijkheid die de wet-Ruimtelijke Ordening biedt, al vergunning heeft ver leend voor de bebouwing langs de Spui haven is jammer genoeg verdere actie on zerzijds zinloos. De gemeente is actief op zoek naar een passende bestemming voor de belangrijke neogotische Sint Josephkerk, kregen wij ten antwoord op onze bezorgde brief be treffende de toekomst van dit gebouw. Om verder verval te stuiten is een aantal noodherstellingen uitgevoerd, zodat het althans weer waterdicht is. Op ons verzoek de panden Grotestraat 115-117 te handhaven, antwoordden B. en W. ons dat dit gezien de zeer slechte staat waarin ze verkeren niet haalbaar is. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg is, gezien de aanwezigheid van het monu mentale kerkgebouw van de N.H.-kerk, betrokken geweest bij de planontwikke ling voor nieuwbouw ter plaatse, zodat een alleszins redelijke opzet is verkregen, wordt ons verzekerd. Al jaren was er niets positiefs meer te melden over de toestand waarin het mis schien wel meest monumentale neder- landse 18de-eeuwse woonhuis, het van Dishoeckhuis, verkeerde. Deze vroeg- 18de-eeuwse koopmanswoning met zijn prachtige interieui- zowel uit de bouwtijd Hei Van Dishoeckhuis te Vlissingen. als van later datum - zou hebben moeten wijken voor. het expanderende scheeps bouwbedrijf De Schelde. Toen deze kwestie speelde is Heemschut actief ge weest bij het opstellen van een verplaat- sings- en reconstructieplan, waartoe het Rijk uiteindelijk toestemming verleende. Dat plan kon echter niet doorgaan, van wege het probleem een bestemming voor het gebouw te vinden en omdat het Rijk niet voldoende middelen kon veschaffen. Hoewel de werf het terrein thans niet meer nodig heeft, is thans opnieuw een verplaatsingsplan aan de orde en wel naar de vissershavenGemeente en Rijk maken zich samen sterk en er is een reële finan ciële opzet gemaakt, waarbij een aantal woningen zal worden ingebouwd. Dat de operatie op zich, denk aan het over brengen van de weelderige stucplafonds, nog vele hoofdbrekens zal kosten, mag niet onvermeld blijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 31