Heemschutdag 1981 Utrecht Zaterdag, 26 september, in Friesland. ge eeuw aan de voormalige Bredasche- weg, nu Haagweg. Ook Heemschut zette zich in het verleden in voor het behoud van dit monumentje dat ernstig in verval raakte. Het zeshoekige koepeltje bij het Liesbosch met zijn door een mooie hou ten daklijst afgewerkte dak en zijn karak teristieke ramen met "engelse" luiken is, eveneens als zijn vele verdwenen soortge noten, uniek. Dit herstel is dus uit het oogpunt van het streven naar behoud van een zo gevarieerd mogelijk monumenten- bestand zeer verheugend. 10 jaar Stichting Stadsherstel Bergen op Zoom. Met een zeer verzorgde uitgave herdenkt deze Stichting zijn tweede lustrum. Van het begin af aan is samenwerking gezocht met het Gemeentebestuur, hetgeen o.m. geleid heeft tot het samenstellen van een Gemeentelijke Monumentenlijst. Nu wordt samen gestreefd naar de verlening van de titel Beschermd Stadsgezicht voor de binnenstad of delen ervan. De Stichting zet zijn werk voort met het moeilijke pro ject Blauwe Handstraat-Geweldigerstraat dat, als alles goed gaat, wellicht nog in 1981 hersteld zal worden. Bezoek aan Amersfoort: Heemschut's Provinciale Commissie in Utrecht houdt een provinciale ledendag en wel op zaterdag 22 augustus a.s. te Amersfoort. Programma: 10.00 uur aankomst in de Joriskerk, Hof 1koffie 10.30 uur stadswandeling via Muurhui zen, restauratie Observanten klooster 11.45 uur rondleiding en toelichting in de Joriskerk door J. Reinboud 12.30 uur lunch in de Joriskerk (soep, broodjes, koffie) 14.00 uur in twee groepen bezoek aan het huis van Benjamin Cohen (thans klooster Orde O.L. Vrouw v. Amersfoort) en aan het hofje "Armen de Poth" 16.00 uur (thee), einde excursie. Onkosten f 15.- p.p. (Beperkte intro ductie is mogelijk) Uw giro-overschrij ving (met vermelding Excursie Amers foort) uitsluiten op giro nummer 124326 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam, kan als aanmelding tot uiterlijk 15 au gustus a.s. dienen. De Heemschutdag 1981 zal op zaterdag, 26 september a.s. starten in Frieslands hoofdstadLeeuwarden. Plaats van samen komst: het Theater aan het Water, onder deel van het cultureel centrum De Harmo nie, Ruiterskwartier. De Harmonie ligt slechts op 8 loopminuten afstand van het station NS. Schuin tegenover het station is een zeer ruim parkeerterrein de Oude Veemarkt); in de buurt van de Harmonie is een grote parkeerkelder (Wilhelmina- plein). Programma: 10.00-10.30 Ontvangst van de gasten (koffie) met een toespraak door de Com missaris der Koningin in de Provincie Friesland, Mr. H. Rijpstra 11.30 Vertrek der tourbussen naar ver schillende bestemmingen Excursies: Men kan kiezen uit vier met zorg opgezette excursies, die elk een bepaald facet van Friesland weergeven. De bege leiding is in handen van leden van de Pro vinciale Commissie van Heemschut en plaatselijke experts. Het is noodzakelijk bij uw aanmelding duidelijk voorkeur voor een der vier excursies (dus I, 11, II, of IV) te vermel den, alsmede de tweede keus, voor het geval een aantal bussen halfvol is. De organisatoren behouden zich het recht voor deze bussen te kombineren. De kosten voor deze dag bedragen f 30,- per persoon. Uw giro-overschrijving (met vermelding Heemschutdag 1981) uitslui tend op gironummer 124326, t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam, kan als aanmelding dienen. Sluitingsdatum is 15 augustus 1981. Medio september zullen de deelnemers- bewijzen worden toegezonden. I FRIESLAND WATERLAND Naar Grouw en vervolgens met een rond vaartboot door het Friese waterland (Pik meer, Princehof en het natuurgebied De oude Venen) naar Eernewoude. Friese koffietafel aan boord. Na de ontscheping naar Frieslands noordelijkste stad, Dok- kum, ter bezichtiging van o.a. het streek museum Het Admiraliteitshuis. De terug rit naar Leeuwarden leidt langs vele histo rische terpen. Aankomst aldaar rond 17.30 uur. II LEEUWARDEN EN TERPENLAND Naar het Fries Museum, of (naar keuze) het gemeentemuseum Het Princessehof (een van de vijf wereldcentra van kera miek). Na een Friese koffiemaaltijd volgt een wandeling door de historische binnenstad, o.a. langs een groot aantal restauraties. In de namiddag bezoek aan Terpenland, o.a. aan Hoogebeintum, een vluchtheuvel ca. 12 m. boven N.A.P. Terug in Leeuwarden te ongeveer 17.30 uur. IIIALDFAERS EN BOLSWARD Naar Piaam het achter de dijk van de voormalige Zuiderzee verscholen dorpje. Friese koffietafel in de fraai gerestau reerde boerderij Nynke Pleats, langs een aantal (19e eeuwse) historische objekten gelegen aan de Aldfaers Erf route: o.a. het minidorp Allingawier. Vervolgens naar het nabije Bolsward. Wandeling naar het Renaissance stadhuis en de goti sche Martinikerk, (bezichtiging en orgel concert). Terugkeer in Leeuwarden rond 17.45 uur. IV FRANEKER, HARLINGEN EN MARSSUM Na aankomst in het historische stadscen trum van Franeker, een wandeling langs de belangrijkste monumenten. Friese koffiemaaltijd in de voormalige studen- tenherberg De Bogt fen Guné. Bezoek aan het Planetarium van Eise Eisinga. Vervolgens bezoek aan Frieslands enige zeehaven. HarUngen met rondrit o.a. naar het gerenoveerde buurtje, de Zoutsloot. Via het terpdorp Marssum, waar het fraaie Poptaslot wordt bezocht, terug naar Leeuwarden. Aankomst aldaar rond 17.30 uur. 109

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 29