Gelderland Stucwerk in de Goudse stadsdoelen stek kenner van stucwerk) schreef een rapport over dit stucwerk en bepleitte daarin het behoud van het monument uit kunsthistorisch oogpunt. Wie de Goudse actie wil steunen kan mi nimaal f 10,- overmaken op giro 4186485. Het zeer aantrekkelijke boekje (prijs in de boekhandel f 6,95) wordt dan toegestuurd. Harderwijk 750 jaar. Naar aanleiding van dit jubileum wordt in de Catharinakerk, van 4 juli tot 29 augus tus a.s., een tentoonstelling "HK 81" ge houden waar men o.a. tekeningen en aquarellen van Johan Grabijn kan bekij ken betrekking hebbend op de kerk en de stad Harderwijk. Een aanleiding om de mooi gerestaureerde kerk te bezichtigen! De Nationale Molendag, op 9 mei, stond in Gelderland geheel in het teken van de actie "Herstel Molen Hermien". De ac tie, ontketend door de Stichting "Vrien den van de Gelderse Molen", is bedoeld om de 162 jaar oude achtkantige beltmo len Hermien in Harreveld (gem. Lichten voorde) weer snel aan het draaien te krij gen. Op 23 maart werd deze fraaie korenmolen zwaar beschadigd, doordat de wiekenas afbrak (als gevolg van metaalmoeheid) en het wiekenkruis naar beneden stortte. Met het herstel van de molen, eigendom van mevr. Hermien Wolterink, zal rond de 60.000 gulden gemoeid zijn. Monumen tenzorg heeft laten weten geen geld be schikbaar te hebben, zodat het hele bedrag uit particuliere giften moet binnenkomen Bij de Rabo-bank in Harreveld is daarvoor een speciaal rekeningnummer geopend. Giften kunnen worden overgemaakt naar rek.nr. 325454000, giro-nummer bank: 888596, onder vermelding "Herstel mo len Hermien". Op de foto: molenaar Theo Willem Kobes bij de restanten van de wieken (foto: Henk Westerveld, Aalten). Twee historische vestingwerken, de for ten Pannerden en Westervoort, dreigen onder de slopershamer te vallen als niet snel wordt ingegrepen. Beide forten ressorteren onder de dienst Domeinen (van het ministerie van Finan ciën). De Stichting Menno van Coehoorn probeert het belangrijkste deel van het fort Westervoort geplaatst te krijgen op de Monumentenlijst. Het resterend gedeelte is al niet meer te redden, omdat het moet wijken voor de aanleg van de Pleyroute, de nieuwe provinciale verbinding tussen de Nijmeegseweg in Arnhem-Zuid en het Velperbroekcircuit in Arnhem-Oost. Evenals het fort Westervoort verkeert ook het fort Pannerden in zwaar vervallen toe stand, omdat de Dienst Domeinen deze historische vestingwerken niet onder houdt. De Stichting Menno van Coehoorn vreest het ergste bij eventuele verkoop of verhuur, omdat bij Domeinen als regel economische motieven zwaarder wegen dan het behoud van een stukje krijgsge schiedenis. Hetdevies is bijna altijd: "ver kopen of verhuren voor de hoogste prijs" zonder dat ook maar enigermate rekening wordt gehouden met toekomstige restau ratie-kosten. Dat schrikt gegadigden met serieuze opknapplannen af. De Stichting Menno van Coehoorn hoopt niet dat het met Westervoort en Pannerden dezelfde kant opgaat als met fort Velzen,.waarbij de reddingspogingen van Beverwijk en de provincie N.H. afketsten op een Do meinen-vraagprijs van 7,5 ton. In Lochein waait, sinds de komst van een nieuwe burgemeester, een betere wind op het gebied van bescherming van het mo numentaal nog onbeschermde. Het ge meentebestuur heeft de eerste stappen ge zet op weg naar een gemeentelijke monu mentenverordening. Voor het historische hart van Lochem komt deze gunstige wending te laat. Daar is inmiddels begon nen met de bouw van het zeer omstreden stadskantoor. In Aerdt (gemeente Herwen en Aerdt) is een restauratiefonds in het leven geroepen dat als laatste redmiddel wordt gezien voor het zwaar vervallen hervormde kerk je, dat gedeeltelijk uit de 14e eeuw dateert. Nu Monumentenzorg voorlopig niet kan bijdragen in de restauratie-kosten van rond de 7 ton zit het kerkbestuur met de handen in het haar. De rijksdienst was in eerste in stantie akkoord gegaan met de herstel plannen, maar moest het wegens geldge brek toch laten afweten. Het is de derde achtereenvolgende keer dat in Aerdt de kerkrestauratie om financiële redenen in de ijskast moet worden gezet. De laatste opknapbeurt dateert van 1934 en vooral de laatste 25 jaar gaat de bouwkundige staat van de kerk zienderogen achteruit. 107

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 27