Nieuws uit de Provincies Noord-Holland Zuid-Holland Vereniging De Hollandsche Manege te Amsterdam. (zie vorige Heemschut-nummers) De eerste paal is geslagen op het braak liggend terrein rond de manege voor de bouw van nieuwe woningenDe gezamen lijke actie was echter gericht op behoud van de manege en de bouw van woning wetwoningen. Helaas valt over de brood nodige restauratie nog weinig te melden en gaat het gebouw steeds verder achter uit. In januari 1982 bestaat de manege 100 jaar! Zou de gemeente Amsterdam met hulp van de bij CRM gereserveerde bijdrage in de restauratie, vóór 1982 tot daden kunnen komen? Herboren Scheepvaart Museum te Amsterdam. Het Rijksmuseum "Nederlands Scheep vaart museum" werd na restauratie, grondige inwendige aanpassing en herin richting van de uitgebreide collectie, be gin juni door Prinses Margriet officieel geopend. (Zie ook afbeelding omslag) In deze monumentale omgeving zal van 17 tot 26 juli a.s. de vijfde zomercursus plaats vinden van vereniging JEUNESSEEN PATRIMOINE, aan de organisatie waarvan ook Heem schut medewerking verleent. Een zestigtal jonge mensen zullen daar samenkomen uit verschillende Europese landen. Zij hebben uiteenlopende achtergronden, maar één gemeenschappelijk doel: de bescherming van ons architectonisch erfgoed. De zomercursus is bedoeld voor personen vanaf 18 jaar, die als niet-technici de ver antwoordelijkheid hebben of krijgen voor restauratie en onderhoud van oude monu menten en/of gebouwen, of kunnen (mede-)beslissen over de nieuwe bestem ming daarvan. Zie ook het Heemschutnummer van april/ mei 1981blz 75. Kosten: f.550.- (deelname cursus incl. logies) 275.- (deelname cursus incl. lunches) 17,50 (deelname per halve dag) 300.- (deelname driedaagse excursie naar Friesland, na afloop van de cursus) Aanmeldingen en meer informatie bij: Europese Culturele Stichting Jan van Goyenkade 5 1075 HN Amsterdam, tel. 020-76 02 22 Het Rijksmuseum 'Nederlands Scheepvaart Museum riant gevestigd in het voormalige 's Landszeemagazijn. Gouda De Vereniging Behoud Stadsschoon Gouda bood de eerste exemplaren van haar boekje "Goudse Schutters en hun Doelenaan op 8 mei j1aan burgemees ter Broekens van Gouda. Heemschut steunde deze uitgave (auteur Dick Jonker) met zijn Hoegenfonds, re den waarom voorzitter G.K.J.M. Hamm het voorwoord schreef. Gouda's Stadsdoelen kwam in 1966 op de monumentenlijst; sinds 1961 stond het gebouw leeg. In 1969 en 1970 vroegen B W een sloopvergunning aan en na weigering hiervan door de Minister gingen zij in beroep bij de Kroon. Nu, 10 jaar later, wordt hierover door de Raad van State beslist. De Vereniging B.S.G. richtte de "Stich ting Gouds Monumentenfonds" op i.v.m. de kritieke toestand, juridisch en bouwkundig, van het monument. Deze belanghebbende stichting nu kan zelf overgaan tot restauratie. B.S.G. liet een schetsplan vervaardigen, inhoudend res tauratie van de Doelen met nieuwbouw op het resterende terrein, het geheel bestemd voor bibliotheek en woningwetwoningen Dit plan zal worden meegenomen in de plannen van B W, die voorlopig het complex willen verkopen aan de AMRO bank. Of dit doorgaat hangt af van de Kroonuitspraak (de bank wil slopen). De complete bestekken uit 1763 van de Doelen zijn in het gemeentearchief aan wezig, evenals die van de verbouwing en in 1850 en 1881Het stucwerk is van de bekende stucadoor Francesco Maza en kan geheel worden gereconstrueerd op één kamer na. Van elke ruimte is afzonderlijk het aanbestedingsbedrag bekend. De ze ven schouwen zijn nog aanwezig, vijf daarvan geheel compleet. Met het wegnemen van een paar binnen muren heeft het gebouw weer zijn oor spronkelijke indeling. Als studie-object is de Goudse stadsdoe len waarschijnlijk uniek. Dr. Willemijn Fock, hoofd kunsthistorisch instituut van de Rijksuniversiteit van Leiden (bij uit- 106

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 26