Ontvangen Boeken Al een gift gegireerd voor Heemschut-70 1911-1981 Postgiro 124 326 op straat willen komen te staan, zijn het niet eens met de verbouwingsvoorstellen. Met 'n ander monumentje van de ge meente, dat inmiddels wel is gerestau reerd, verliep de opknap al evenmin vlek keloos. Het betreft het cafeetje Troost aan de Veerstraat (vanouds bekend als 'Hein tje van Trijn'). In dit uit 1700 stammende boerenhuisje, dat naast een even oud ander boerenhuisje is gelegen, is thans een cultureel-politiek centrum gevestigd, genaamd 'Trust' ('n variant op de vroe gere benaming). De meeste Wageningers houden het echter op 'n andere naam va riant: 'Triest'. Die benaming benadert dichter de werkelijkheid, want in feite is niemand blij met de peperdure restaura tie- en herinrichting (van om en nabij de 7 ton). De vereniging 'Oud-Wageningen' niet, omdat alleen de buitenkant in 'oude stijl' is gebleven, maar van het originele 'bruine kroeg'-interieur in de huidige staat niets meer is terug te vinden. De gemeente Wageningen niet, omdat de aanneemsom met bijna drie ton is over schreden (vooral als gevolg van allerlei extra geluidswerende voorzieningen), de brouwerij niet (vanwege onverwacht hoge investeringen) en de Stichting Trust niet (vanwege de extra bouwbijdra- Het opgeknapte monumentje Troost of Trust in de Wageningse Veerstraat. Op de wijze waarop de restauratie en verbou wing is uitgevoerd is veel kritiek geweest Foto: Roland Mekking, Bennekom ge, waarvoor ze moet opdraaien in de vorm van een fikse huurverhoging). De financiële kater die Wageningen aan Trust heeft overgehouden lijkt de ge meente nog huiveriger te hebben gemaakt dan voorheen voorde vaststelling van een gemeentelijke monumenten-verorde ning. Op die verordening is behalve door Oud-Wageningen ook door de Bond Heemschut bij het gemeentebestuur aan gedrongen. In feite had die verordening er ook al lang moeten zijn, omdat zich in Wageningen thans de saillante situatie voordoet dat er wel een officieel geïnstalleerde monu mentencommissie is, die sinds mei 1979 maandelijks vergadert, maar geen veror dening. De oorzaak van de gemeentelijke aarzeling moet vooral gezocht worden in de vrees van een aantal raadsleden voor exorbitant hoge schadeclaims van eigena ren, die hun pand geplaatst zien op de toe komstige gemeentelijke monumenten lijst. De gemeentelijke monumenten-commis sie, waarin ook Oud-Wageningen is ver tegenwoordigd, laat zich echter door deze ontwikkelingen niet afschrikken. Al ge ruime tijd geleden is men begonnen met de inventarisatie van onbeschermde ka rakteristieke bebouwing in de gemeente. Een groot deel van de eerste stadsuitleg (na 1870), met z'n vele fraaie herenhui zen in de bekende neo-klassieke bouw trant, is al in kaart en beeld gebracht. "We hebben eerst de stad gepakt, vanwe ge haar kwetsbaarheid", zegtJ. de Goede van Oud-Wageningen, die zitting heeft in de gemeentelijke monumenten-commis sie. "Als dat achter de rug is gaan we aan 't werk in de buitenwijken en het agrarisch buitengebied. Zodra die veror dening door de raad is kan door deze vroegtijdige inventarisatie een begin worden gemaakt met de samenstelling van een gemeentelijke monumenten-lijst. Overigens is het zonder verordening maar moeilijk werken hoor. Je voelt je 'n beetje als 'n metselaar zonder troffel en specie". Rob Lureman "St. Eustatius", a short history of the is- land and its monuments, door drs. Y. At- tema. De geschiedenis van dit Antilliaanse eiland, in het bijzonder zijn lotgevallen in de 17c, I8cen I9C eeuw, kent interessante aspecten, zoals het ontstaan van de naam, de oorspronkelijke bewoners, de rol van statia tijdens de slavenhandel, de fortifi catie van het eiland, zijn rol tijdens de Amerikaanse onafhankelijksheidsoorlog en die in de geschiedenis van de Antillen. Beknopt, overzichtelijk werkje in het Engels (2e druk); 104 pagina's incl. 104 foto's. De Walburgpers, Zutphen; ISBN 906011.153.1f 17,50. "De Oude Wester 350 jaar", is de titel van het boek, dat t.g.v. het 350-jarig be staan van de Westerkerk is verschenen. Het behandelt uitvoerig de geschiedenis van de bouw en van het dagelijks leven in en rond de kerk en schenkt aandacht aan de unieke plaats, die kerk en toren in het hart van de Amsterdamse Jordaan innemen. Prenten, foto's en curiosa vormen een rijke illustratie; een keuze van proza en poëzie uit heden en verleden van schrij vers, dichters en liedjeszangers, die uit de Wester inspiratie hebben geput is even eens opgenomen. Auteurs: onze redactie leden, de journalisten Jaap Balk en Jan Roelfs, met medewerking van Frans Hupsch, eindredacteur van "De Lamp", uitgave van de Vereniging van Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, en de predikant van de Westerkerk, ds. Nico ter Linden. Tiebosch B.V.; f 22,50 (paperback), gebonden f 28,50. 99

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 19