Tegenslagen in Wageningen (1) de hoogte van de restauratiekosten, de ligging en de grootte van de woning spelen mee bij de vaststelling van de huren. Ruwweg vragen we voor een volledig gerestaureerde twee-kamerwo ning een bedrag van f400,- tot f475,- per maand, voor een driekamerwoning is dat f 475,- tot f 650,-, voor een vierka merwoning f 575,- tot f 850,-." - Zijn er voldoende vakmensen om te res taureren? "Onze restauratiewerkzaamheden steu nen op specialisatie, noem het de onder delen van een oud vakmanschap. We kunnen nog steeds over voldoende vak bekwame restaurateurs beschikken en werken met een aantal aannemingsbedrij ven die op dit gebied een uitstekende naam hebben. In dat opzicht zijn er nog geen problemen." Er vallen wat namen van projecten, onderdelen van een zéér lange vijfentwin tig jaar oude restauratielijst, die tevens de wordingsgeschiedenis van de Maatschap pij markeert. Grote "operaties" De grootste operatie tot nu toe was de res tauratie van de grote monumenten Kei zersgracht 62 en 64, waarin het Muziek- lyceum, hu Sweeiinckconservatorium, werd gevestigd; een recente omvangrijke en hoogst waardevolle restauratie is die van het zogeheten Blaeu Erf aan de Nieuwezijds Voorburgwal, twintig per celen met veertien geregistreerde monu menten. Bestemming: woningen, waar onder jongerenhuisvesting, kleine kanto ren, winkels en horecabedrijven. Deze operatie kost de Maatschappij totaal ca. f 9 miljoen! Het betreft hier mede 'brandpanden, trieste gaten in de binnenstad van Amster dam zoals er nog talrijke aanwezig zijn. C.R.M. heeft voor deze omvangrijke werkzaamheden een extra stimulans ge geven. Staatssecretaris Wallis de Vries, onder hem ressorteert de Monumenten zorg, was bij de start - zeer onlangs - aan wezig. "Een gematigd optimisme begeleidt ons werk, we zijn helemaal verankerd in Am sterdam en een instituut zo Amsterdams als het maar zijn kan." Dat eerste begin De bierkelder van Heineken aan de Stad houderskade. Daar kwamen mannen van het eerste uur bijeen, zoals Jhr. J. Six van Hillegom, H. van Saane en G. Brinkgre- ve. Pioniers die het geklaard hebben! Jan Hengeveld was toen nog niet in het beeld. Trouwens, hoe word je directeur van een dergelijk Instituut? Er zijn geen opleidingen voor, een leer stoel is nog in geen velden of wegen te bekennen... Hengeveld stamt u it het Gooihij studeer de economie aan de hoofdstedelijkè uni versiteit. Na voltooiing van die studie heeft hij van 1954 tot 1966 bij Van Gelder Papier, Amsterdam (Singel) gewerkt. In de kennissensfeer war er een keer contact met mr. Sillevis Smitt, toen voorzitter van de directie van de Hollandse Sociëteit van Levensverzekeringen aan de Heren gracht, nabij de vermaarde Bocht. "Wij discussieerden over de panden ter plaatse, waarvan enige schitterend waren gerestaureerd, maar andere herenhuis monumenten moesten worden gesloopt ter vergroting van het hoofdkantoor. (In restauratie was ik eigenlijk van jongsaf- aan al geïnteresseerd.) Via hem kreeg ik een gesprek met de heer Portielje, toen tertijd commissaris van Stadsherstel. Ze zochten daar een directeur, waarnemend directeur was Ir. Servatius. Om een lang verhaal kort te maken, men vroeg mij di recteur te worden van Stadsherstel. Dat heb ik gedaan en ik heb er - na vijftien jaar - nog geen dag spijt van gehad! Je moet zo'n baan alleen aanvaarden als je gemo tiveerd bent, die motivatie had ik van huis uit meegekregen. Mijn moeder studeerde kunstgeschiedenis, mijn vader was ver woed verzamelaar en kenner van antiek, hiermede werd ik als het ware geïnjec teerd." Jan Hengeveld is een tevreden mens. Hij vindt het onveranderd boeiend werken in Amsterdam, waar nooit stil staand water is. Terug naar het jubileum. Er komt ter gelegenheid van het jubileum een boekwerk uit - Mens en monument, kwart eeuw Stadsherstel - met bijdragen van Jaap Th. Balk, Sebastiaan D. van Heel, Jaap van der Veen en Henk Zantkuyl. Op 3 september a.s. zal Prins Claus in de Nieuwe Kerk aanwezig zijn bij de presen tatie van dit boek en bij de opening van de tentoonstelling "Mens en Monument", waar Stadsherstel op bijzondere wijze aandacht vraagt voor zijn 25-jarig restau ratiewerk in de hoofdstad. Waarnemer De voorgenomen restauratie in Wagenin gen van de uit 1724 daterende zg. Latijn- sche School is voorlopig van de baan. De gemeente Wageningen (eigenaresse van het pand) heeft de plannen hiervoor in de ijskast gezet. Nu voorlopig niet op finan: ciële steun van CRM hoeft te worden ge rekend ziet de gemeente, in deze tijd van bezuinigingen, zelf geen kans de 1,8 mil joen op tafel te leggen voor restauratie (exterieur) en verbouwing (van het interi eur). In de Latijnsche School is momen teel een kunstenaars-atelier gevestigd. De bedoeling was die kunstzinnige bestem ming verder uit te breiden. In Wageningen, dat door oorlogsver woesting niet al te rijk bedeeld is met mo numenten (R.L.: slechts 36), is ook een kink in de kabel gekomen van het restau ratie- en verbouwingsplan voor twee an dere monumenten, die in handen zijn van de gemeente. Het gaat hier om twee herenhuizen in het begin van de oude Herenstraat, die in feite één geheel vor men. De panden (waarvan één oorspron kelijk 16e eeuws, maar eind 18e eeuw verbouwd tot de huidige staat) zijn gekraakt nog voor de restauratie en in richting tot Van Dam-eenheden (voor één- en tweepersoonshuishoudens) 'n aanvang kon nemen. De krakers, die niet 98

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 18