kelijk een wachtlijst van enkele duizen den liefhebbers kunnen samenstellen. Bij de affiniteit voor het moment speelt uiter aard ook de woningnood mee. En in die affiniteit ligt vaak een soort nostalgie, af keer van de wijken met flatgebouwen, verlangen naar een sfeerbeeld, wonen in de monumentale binnenstad." - Er wordt minder gekocht? "Er wordt momenteel betrekkelijk wei nig gekocht. De huidige economische omstandigheden - denk alleen maar aan de hoge rentestand - hebben de drang tot kopen, tien jaar geleden nog evident, be langrijk beperkt. Die tendens is er uiter aard ook op de "gewone" woningmarkt. Anderzijds neemt het aanbod van eigena ren die min of meer historische panden te koop aanbieden, toe. Bij hen speelde geldbelegging indertijd vaak een rol. Nu vergt dit van ons een zorgvuldig beleid, maar het behoort essentieel tot ons taken pakket". Hengeveld wijst dan op de mogelijke materialistische winst uit cultuurbezit. Dat is een kwaad dat decennia achtereen heeft kunnen doorwoekeren, maar waar aan het speculatiebeding - z.i. een heilza me ontwikkeling - gedurende de laatste vier jaar een halt heeft kunnen toeroepen. De Maatschappij kan thans bogen op een huuropbrengst van ruim drie miljoen gul den per jaar. Dat betekent, dat men echt niet in de zogenoemde "zachte en idealis tische sector" alleen werkzaam is. De Maatschappij is een bedrijf, met een duidelijke dienstverlenende en sociale in slag. Maar zakelijk beleid is een voor waarde om de dienstverlening te kunnen verwerkelijken. Dertig miljoen Inmiddels - en dat tekent mede de levens vatbaarheid van een instelling als deze, Nieuwe Zijdvoorburgwal: Het z.g. Blaeu Erf Foto: Maarten Brinkgreve die het draagvlak van het particuliere initiatief ten volle heeft behouden - is het aandelenkapitaal dat naar een bedrag van bijna dertig miljoen gulden gegroeid. Hengeveld: "We zijn er trots op dat we een dusdanige waardering in Amsterdam mochten verkrijgen, dat de gemeente Amsterdam voor ruim vier miljoen mee doet in het gestorte aandelenkapitaal. We zien daarin mede een bewijs van erken ning. Ook de Nederlandsche Bank is nu vertegenwoordigd in ons aandelenpakket. "Hetisdenkbaardatdewelvaartstijdmede heeft geleid tot belangstelling voor het monument. Maar niet minder belangrijk is dat de overheid - lokaal en landelijk - daadwerkelijk is gaan meedoen. Ik noem dan het binnenstadsbeleid, dat in vele ste den een begrip en meer dan dat is gewor den. Natuurlijk, er is een subsidiestop, maar wij zijn erkentelijk voor het feit, dat de overheden oude afspraken ten opzichte van ons handhaven, zodat een zeker tempo kan worden gehandhaafd bij het uitbetalen van de subsidiebedragen en we een in verhouding verminderde proble matiek hebben ten aanzien van zeer kost bare voorinvesteringen. Een Maatschap pij als de onze werkt voor heden en toe komst. We bezitten, we bestendigen het bezit en we restaureren, we behoeden op dat de toekomt niet verarmt!" Een "menselijke" vraag ertussendoor. Profiel van hersteller - Welke eigenschappen moet een Stads- hersteller in deze tijd hebben? Voor de beantwoording van die vraag gaat Hengeveld er even goed voor zitten. Hij formuleert dan zorgvuldig: "Die moet zeer veel incasseringsvermo gen bezitten, teleurstellingen kunnen ver werken, een optimistische kijk op leven en materie hebben, initiatieven kunnen ontwikkelen en zich steeds bewust zijn, dat hij in de kantlijn van de samenleving bezig is." Een heet hangijzer in deze tijd zijn de hu ren! - Is het kostbaar in een hersteld monu- mentfwoning) te wonen? Vooraf zegt Hengeveld er dit van: "Onze huurders moeten kunnen getuigen een goede mentaliteit te bezitten, ze moeten liefde voor het pand kunnen op brengen, er zorgzaam mee willen om gaan. Bereid zijn - inwendig - het noodza kelijke onderhoud te verrichten. Wij controleren dat. Onze huurders moeten met ons op dezelfde lijn zitten. Wij zijn geen uitgesproken materialisten, we hebben echter wel onze zakelijke verant woordelijkheid. En wat die huren betreft, 97

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 17