Kwart eeuw restaureren en bewaren Amsterdams Stadsherstel in het zilver Het begon vijfentwintig jaar geleden in een - maar dat was toeval - prominente Amsterdamse bierkelder. De geboorte van een werkgroep, waaruit spoedig is gegroeid de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. Ontstaan uit particulier initiatief en eertijds met zorg en energie - maar vooral geloof in de goe de zaak - gebakerd door Amsterdamse mannelijke bakers, wier namen nog aller minst aan de vergetelheid zijn prijs gegeven. Een komend - Amsterdams ju bileum, maar méér dan dat. Stadsherstel is een begrip geworden, niet alleen vanwege zijn.groei en bloei en navenante resultaten, maar vooral uit hoofde van zijn beleid, zijn taakopvatting. Het monument, het "woonmonument" in de grote stad, waarin wonen sinds decennia tot een zorgelijke aangelegen heid is geworden, waarin de woon-vier- kante meters omstreden zijn. Maar ook een tweede eeuwhelft, waarin de her nieuwde functie van het monument (het oude waardevolle pand) een grote aanspreekbaarheid heeft gekregen. Res taureren van monumenten voor bij voor keur sociaal gebruik - en dat is tevens mo numentenbescherming, consolideren - blijft pioniersarbeid. Wèl een dankbare bezigheid, wanneer zoals bij Stadsherstel de resultaten aanwijsbaar zijn. Verhoogde belangstelling "In deze tijd is de belangstelling voor het bouwkundig verleden heel duidelijk toegenomen. Restauratie van monumen ten en blijvende zorg voor monumenten, verkrijgen een steeds grotere plaats in ons huidige cultuurpatroon. De gemeenschap heeft - in het algemeen gesproken - méér over voor de instandhouding van dit facet van ons erfdeel. Dat is onder meer onze ervaring als grootste restaurerende instel ling in den lande. Ons gerestaureerde en niet gerestaureerde pandenbezit is zelfs groter dan dat van de gemeente Amster dam. Van onze ca. 260 overwegend bin nenstadspanden hebben we er tot dusver re 160 kunnen herstellen." Drs. J. M. Hengeveld (54) directeur van de straks zilveren Maatschappij is aan het woord. Het gesprek heeft plaats in een - hoe zou het anders kunnen? - monument; in het sfeervolle hoekhuis Keizersgracht 462, Drs. J.M. Hengeveld (foto: Maarten Brinkgreve) gelegen in het hart van een monumenten- veld, van de monumentale grachten. De Leidsegracht snijdt er de Keizers gracht, het gebied heeft nog een zekere beslotenheid. Het rumoer van de nabijge legen Leidsestraat dringt er nauwelijks door. Jan Hengeveld, sinds 1 maart 1966 werkzaam bij Stadsherstel wordt terzijde gestaan door veertien medewerkenden. In het pand staat een z.g. office-computer (voor de administratiecontrole en huurin- ning), zijn een bouwbureau met rekenka mer, een documentatiecentrum, om een paar zaken te noemen. "Wijzelf zitten niet in een gerestaureerd pand, we vinden het niet juist dat we daar op direct aanspraak moeten maken. We vinden dat ons "hoofdkwartier" een sober karakter dient te dragen, al mag ge zegd worden dat het interieur van het huis allure heeft. De schoonheid van het pand met de blauwe stoep draagt vooral interne kenmerken. Een landelijke dimensie hebben we primair niet begeerd. Amster dam biedt een dusdanig rijk en gevarieerd arbeidsveld, dat er doelbewust tot nu toe Plantekening van de situatie zoals die er na de restauratie ongeveer uit zal zien Foto: Rijksdienst voorde Monumetenzorg JM. de Koning geen landelijke activiteit is ontwikkeld. Bij deze "policy" hebben we ons vijfen twintigjaar lang zeer wel bevonden." Hengeveld is een levendige verteller. Forse wachtlijst Bij een jubileum als dat van Stadsherstel, dat in september aanstaande stijlvol en dankbaar wordt herdacht, is een beschei den "oratio pro domo" niet misplaatst. De Maatschappij koopt aan, restaureert, heeft een bewust tot vierhonderdvijftig gegadigden beperkte wachtlijst van potentiële huurders. Mensen die zeer be wust bewoning van een hersteld en be jaard pand ambiëren. "Ja, we hebben een aanmeldingsstop moeten instellenWe zouden heel gemak- 'T- 96

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 16