Monumentenraad Belastingaftrek Hoogtekadijk 84-162 te A msterdam De nummers 108 - 122 zijn gesloopt. het laat zich begrijpen dat renovatie puur economisch gezien "de moeite niet loont". Er zijn dan ook vele voorbeelden te noemen van waardevolle complexen waarvan het lot ook nog altijd onzeker is. In Heemschut 1981 nr. 1 werd bijv. op de onzekere toestand van de woningen in de Tuinstraat in Utrecht uit 1829, - het zoge naamde Hofje van Veloo gewezen. De opgave van de stadsvernieuwing die in de komende decennia voortgang zal moeten vinden, is om oud en nieuw even wichtig te integreren. In het geheel van de bebouwing moetert "oude" woningen zeker zoveel aandacht, - en bijbehorende subsidie, - verkrijgen als nieuwe. Beide, nieuwbouw en gerestaureerde woningen zijn immers de afleesbare tekens van de cultuur van een tijd. Hoewel de procedu re voor verbetering vatbaar is bewijst het herstel van de Sibbelhuizen dat behoud van dit soort woningcomplexen als posi tief ervaren wordt: reden om in voorko mende gevallen sneller over te gaan tot het besluit om te renoveren. Elle de Wijs. Gemeentearchief, Amsterdam. Ko ninklijk Besluit, resp. notariële akte. De heer Mr. F. Th. Dijckmeester is de nieuwe voorzitter geworden van twee nauw samenhangende afdelingen van de Monumentenraad, resp. de Rijkscom missie voorde monumentenzorg (afd. II) en de Rijkscommissie voor de monumen tenbeschrijving (afd IV). Naar aanleiding van deze benoeming willen wij eens wat nader ingaan op de taak van de Monu mentenraad, omdat regelmatig blijkt dat ten aanzien hiervan misverstanden be staan. Met de activiteiten van met name de Rijkscommissie voor de monumenten zorg wordt de monumentenwereld het meeste geconfronteerd en het komt her haaldelijk voor dat deze commissie voor de enige en echte Monumentenraad ge houden wordt en ermee verward. Velen, ook insiders, blijken niet te weten dat de Monumentenraad uit verschillende afde lingen bestaat, die - weliswaar zelfstandig opererend - samen tot taak hebben de Mi nister van CRM te adviseren met betrek king tot het verzamelen, het inventarise ren en het conserveren en restaureren van het nationale cultuurhistorische erfgoed. Vandaar dat ook een Rijkscommissie voor oudheidkundige bodemonderzoek (afd. 1) en een rijkscommissie voor de musea (afd. III) deel uit maken van de Monu mentenraad. De laatste afdeling (V) ten slotte heeft letterlijk de meest 'defensieve' taak: dit is de Rijkscommissie voor de be scherming van monumenten tegen rampen en oorlogsgevaren. Tot slot iets over het functioneren van de Rijkscommissie voor de monumenten zorg. Artikel 3 van de Monumentenwet bepaalt, dat de Raad 'desgevraagd of ei gener beweging' de Minister van 'voor lichting kan dienen in zaken, welke op monumenten of stads- en dorpsgezichten betrekking hebben'. Afgeleid van deze verantwoordelijkheden heeft deze com missie allereerst tot taak om ontwerp- monumentenlijsten voor de gemeenten op te stellen en de Registers van beschermde monumenten en van beschermde stads en dorpsgezichten bij te houden. Verder is het haar taak om ambtsberichten uit te brengen bij kroonberoepen betreffende beschermde monumenten en bestem mingsplannen te beoordelen voor be schermde stads- en dorpsgezichten. Ook vraagt de Minister haar advies ten aanzien van gemeentelijke en provinciale monumenten verordeningen. Naast deze door de Minister gevraagde adviezen en de door de wet opgelegde taken kan de commissie zelf de inhoud van haar adviserende taak bepalen, omdat zij immers ook verwacht wordt 'eigener beweging' te handelen. Het zou dan ook toe tejuichen zijn, als veel meer dan thans gebruikelijk is, groeperingen die zich inzetten voor het zinvolle behoud van monumenten bij dit adviescollege zouden aankloppen om aandacht te vragen voor onderwerpen en knelpunten waarvan zij vinden dat die de aandacht behoeven van het Ministerie. J.B.-R. Belastingaftrek en woonhuisrestaura ties; oproep aan eigenaren die hun monu ment heben laten restaureren. Al enige tijd is er beroering rondom de af trek van de kosten van monumentenres tauraties van de inkomstenbelasting. Soms lijkt de inspectie een strakker beleid te voeren dan voorheen. Ook lijken de inspecties onderling op verschillende wijze over de aftrek te oordelen. Het Ministerie van C.R.M. laat nu door onafhankelijke belastingdeskundigen on derzoeken wat er precies gebeurt en in hoeverre dit van belang is voor de eigena ren die hun monumenten (hebben) laten restaureren. Daarvoor zijn gegevens no dig over de behandeling van de aftrek- aanvragen door de inspecties. Aan dege nen die de laatste jaren positieve of nega tieve ervaringen hebben opgedaan met belastingaftrek, vragen we dringend om de gegevens hierover ter beschikking te stellen van de onderzoekers. U kunt daar voor contact opnemen met de heer Drs. I.T.H. Hilhorst, Stafafdeling Beleids voorbereiding Culturele Zaken van het Ministerie van C.R.M., telefoon (070) 9493 93, toestel 3307/3304 of buiten kan tooruren (020) 25 38 1 I 95

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 15