J0', dezelfde noodgrepen als men nu wil toepassen op het Realeneiland, zoals het maken van parkeereilandjes e.d., die een onaanvaardbare aantasting van het karak ter zouden betekenen. 2Het preadvies van het Rigo De resultaten van het bouwkundig onder zoek komen globaal hierop neer: De gebouwen zijn gedeeltelijk aange tast door houtworm. De funderingspalen zijn over het alge meen van goede kwaliteit. Het muurwerk heeft - afgezien van de scheuren - een goede kwaliteit. Er zijn echter zakkingen geconstateerd waar van nu nog niet vast staat of ze tot stil stand zijn gekomen. Globaal gezien komt men tot twee oplos singen, nl. de hovenoplossing en de stro kenoplossing. De hovenoplossing vertoont enigszins overeenkomsten met de voorstellen van Bart van Kasteel. Bij de strokenoplossing wordt uitgegaan van het slopen van een strook van het complex over de gehele lengte aan de Laagte Kadijkzijde door van alle pakhuizen een deel van de achterkant af te halen, waarvoor in de plaats nieuw bouw is gedacht. In het door Rigo opgestelde interim-rap port wordt gesteld, dat er per bouwfase een oplossing dient te komen. Ieder pak huis op zich zal onderzocht dienen te wor den op scheurvorming, houtworm e.d., waardoor ook per pakhuis een oplossing gekozen dient te worden. En alleen daar waar scheurvorming aanleiding geeft tot funderingsonderzoek zal dit plaats moeten vinden (en eventueel dienen te leiden tot funderingsverbetering). In principe moet'woningbouw nl. altijd mogelijk zijn in pakhuizen die gemiddeld een belasting hebben gehad van zo'n 900 kg/m2, hetwelk echter door de hout worm is gehalveerd. Helaas kiest men ook in dit rapport bewust voor nieuw bouw ter plekke van de loodsen aan het begin en het einde (nrs. 1 t/m 12 en 85 en 86). Inderdaad zijn deze pakhuizen voor Dergelijke grote ruimten onder kappen zijn goed bruikbaar voor velerlei activi teiten. woningbouw ongeschikt, maar voor buurtwerk of andere functies zijn ze daar entegen zeer geschikt. Talloze aktivitei- ten zijn hierin onder te brengen, zoals wijkcentrum voor het Groene Kruis, be- jaardenwerk, jeugdopvang, sportdoelein- den b.v. tafeltennis, winkelcentra enz. Welke plannen of onderdelen daarvan uit eindelijk worden gekozen, er dient duide lijk te worden gesteld dat het gehele com plex als één ensemble dient te worden beschouwd en geconserveerd. Nu zijn helaas alleen de hoge pakhuizen op de monumentenlijst geplaatst, waardoor de nog altijd bestaande onderwaardering voor (eind) I9de-eeuwse bouwwerken weer eens wordt geaccentueerd. Bij deze aanpak dient de gehele architec tonische conceptie in het oog te worden ge houden en verdient een "hovenoplos sing" dus de voorkeur. Wat de architectuur van de voorgevels betreft, het principe van de laaddeur ge flankeerd door lichtopeningen dient ongewijzigd te blijven, omdat dit karak teristiek is voor pakhuizen. Dat ingrepen noodzakelijk zijn is duidelijk, maar zij dienen ondergeschikt te worden gemaakt aan het totale gevelbeeld dat een geschie denis van drie eeuwen pakhuisarchitec tuur weerspiegelt. 92

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 12