Heemschut Heemschutconferentie 70 jaar actief (1911-1981) De hen die eieren leit Een eigen blad Adviesbureau Klokkenspelen Punaise - pen-ijzertje een Een tweedaagse conferentie 'van nut voor bestuurscolleges' hield de Bond Heemschut in 1920. Het was de derde Heemschutconferentie - de eerste twee waren in de jaren voor de eerste wereld oorlog gehouden. Vrijdagmiddag 9 april opende de voor zitter, prof. Brugmans, de conferentie en oprichter architect Weissman hield voordracht over de Bond. Des avonds volgden voordrachten over Heemschut en gebouwen voor de nijver heid (spreker: A. H. Wegerif Gzn) en over Heemschut en volkshuisvesting (H. P. J. Bloemers). Des zaterdags werden voordrachten ge houden over Heemschut en onderwijs, openluchtmusea, Heemschut, stand beelden en gedenktekenen en over ad viescommissies. Deelnemers moesten drie gulden beta len om de kosten te dekken, deelnemen- de verenigingen aangesloten bij de Bond mochten voor vijf gulden drie afgevaar digden zenden, anderen betaalden voor drie afgevaardigden tien gulden. De con ferentie werd in het American Hotel te Amsterdam gehouden. In 1924 wordt het eigen orgaan van de Bond Heemschut geboren. Het heet ge woon 'Heemschut' en de zware titel er voor is gesneden door de bekende sier kunstenaar Chris Lebeau, ontwerper ook van de vooroorlogse duifjespostze gels voor de lagere waarden. In de titel is alleen vermeld 1ste jaargang nr. 1. Dat het februari 1924 gedateerd moest worden, valt alleen af te leiden uit het gedateerde voorwoord van L. Knap pert te Leiden - de kerkhistoricus prof. dr. L. Knappert (1863-1943). Op de eer ste binnenpagina wordt het overlijden op 13 september 1923 herdacht van ar chitect A. W. Weissmann, die de stoot gaf tot de oprichting van de Bond. Als secretaris is hij opgevolgd door de Am sterdamse architect A. A. Kok. In de jaren twintig had de Bond Heem schut een adviesbureau. Dat was be schikbaar voor het verbeteren van bouw ontwerpen en een enkele maal ook voor uitbreidingsplannen en aanverwante za ken, Voor tal van kleine gemeenten is het ondoenlijk er een schoonheidscom missie op na te houden. Welnu, voor deze gemeenten stelt het adviesbureau van de Bond zich beschikbaar voor de beoordeling van bouwprojecten. Is het een slecht ontwerp dan poogt men het in handen te brengen van een archi tect. Maar 'het slag mensen dat te platten lande en in de steden huizen en huisjes bouwt, (is er) nu eenmaal niet toe te brengen (is) om zich tot een architect te wenden'. In zo'n geval verbetert het ad viesbureau het ontwerp tegen kostprijs. Kan het niet anders - dan maar gratis. C. Visser vertelt in nr. 6, het laatste van de eerste jaargang van het orgaan van Heemschut, iets over de Vereniging tot behoud van gevelstenen. Die vereniging laat de stenen inmetselen in een blinde muur van wat dan het Burgerweeshuis is - nu het Amsterdams Historisch Mu seum. De auteur maakt ook melding van op schriften die enige gelijkenis hebben met een voorstelling die destijds op uit hangborden ten plattelande voorkwam en die door Van Lennep en Ter Gouw worden gesignaleerd. Op die uit hangborden zag men een predikant met de woorden: Ik bid voor u; een advocaat met: Ik pleit voor u, een soldaat zegt: Ik vecht voor u. Verder een hen of een boer met een hen en het opschrift: En of jij bidt of vecht of pleit, ik ben de hen die eieren leit. X K Al in het tweede nummer van Het or gaan van de Bond Heemschut (1924) toont een Heemschutter zich bezorgd over de Nederlandse taal. Wat moeten we aanvangen met het opdringerige 'effi ciency', vraagt A. F. M. zich af. Denk eens aan de lijdensgeschiedenis van het aardige Franse woord 'punaise' (letterlijk wandluis) vervolgt A. F. M. Het zegt ons niets. Geen wonder dat 't volk er maar wat mee omspringt: penij- ze, pienijze, pe-nijzertje - pen-ijzertje. In Twente zegt men wel doem- spiekertje, in Friesland 'taets'. De schrijver weet wel een van de oorza ken van het binnendringen van vreemde woorden: men'geurt met zijn kennis van vreemde talen. En wie weinig weten, lo pen het meest te koop met hun voorraad je. Elders woedt de eerste wereldoorlog. Maar binnen onze grenzen maken Heemschutters zich angstig over wat er met de klokkenspelen zal gebeuren. De St. Eusebiustoren te Arnhem is onder handen genomen voor een verandering van het carillon naar Mechelse stijl: een inrichting waardoor de speler de klokken snel achter elkaar kan aanslaan. Een opeenvolging van korte tonen kan dan één lange toon suggereren. De Bond Heemschut zendt in januari 1916 een circulaire naar de gemeentebe sturen: wacht eerst eens af, hoe dat in Arnhem zal gaan, zo wordt geadviseerd. En doe niets zonder advies van architec ten en musici. Het plaatsen van klokkestoelen wordt scherp veroordeeld evenals het ophan gen van loze klokken, zoals in de toren van de Haarlemse St. Bavo is geschied. IX KI ix K= ix te IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX te 88

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 36