Heemschut in actie Museumboek voor Amsterdam NlfVW Hans Vogels in de reeks Museumboeken van Bosch Keuning 'Zutphen, de monumentenstad, in de rol van sloper. Aan de Middeleeuwen mag je niet komen, maar bij de 19e eeuw lijkt de historie plotseling op te houden' zijn gevleugelde woorden, die regelmatig terugkeren in de 'schrijvende-lezers'- rubrieken van de plaatselijke kranten. Maar, alles is nog niet verloren. Ook als de gemeenteraad dezer dagen onver hoopt toch besluit tot een aanvraag voor afvoering van de synagoge van de monumenten-lijst (als voorbode van toe komstige afbraak) gaat de strijd door. De stichting Behoud Synagoge zal in dat geval vrijwel zeker in beroep gaan bij de provincie. 'En, als 't moet gaan we door tot de Kroon' zegt Theo Engelen. 'Ver geet niet dat de sterk uitgedunde Joodse gemeenschap in Zutphen, die na de oor log de synagoge uit geldgebrek moest verkopen, al jaren uitkijkt naar het mo ment om weer te mogen kerken in die oude sjoel, die zo vol herinnering is'. Rob Lureman P.S.: Adhesie-betuigingen voor behoud van de synagoge worden gaarne inge wacht op postbus-nummer 50, 7200 AB ZUTPHEN. Giften voor ondersteuning van de reddingsactie, en - als 't allemaal lukt - toekomstige restauratie, kunnen gestort worden op rekening-nummer 691410003 van de Nederlandse Midden stands Bank te Zutphen (onder vermel ding 'synagoge'). De nog immer met sloop bedreigde Joodse Synagoge in Zutphen (Foto: Roland Mekking, Bennekom) Alle ruim veertig Amsterdamse musea, stijlkamers en kleinere collecties worden in dit boek besproken. Naast tekst, waarin veelal uitvoerig wordt ingegaan op het ontstaan van de musea, bevat de uitgave bijna honderd illustraties, die noden tot nadere kennismaking met de collecties. Een engelstalige editie is in voorbereiding. Inhoudsopgave 1Historie van stad en land 2. Rijksmuseum 3. Twee buren 4. Gouden .Eeuw 5. Te kust en te keur 6. Flora en fauna 7. Techniek en vervoer 8. Universitaire collecties 128 bladzijden, paperback, f 15,- Eerder verschenen Museumboeken voor Drenthe, 10,- Friesland, 14,- Gelderland,/ 13,- Utrecht, 14,- Zeeland, 10,- Zuid-Holland, 13,50 verkrijgbaar in de boekhandel 87

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 35