Heemschut in actie St. Michielsgestel Reddingsactie synagoge Zutphen gangers moeten worden geacht op dit kleine stukje straat een weg te kunnen vinden. vooralsnog bestaat bezwaar tegen de voet- en fietsverbinding tussen Snelle- straat en Dode Nieuwstraat. Als deze het stadsgezicht ter plaatse van de drie sprong Postelstraat-Snellestraat-Kruis- straat zou bederven, dient de bestaande toestand gehandhaafd te worden. Voorts werd opgemerkt, dat als de plaats van de oude rooilijn van de Minderbroe dersstraat inderdaad wordt aangegeven door het planten van bomen daar geen bezwaar tegen bestaat. Herstel van de oude rooilijn zou te grote problemen met zich meebrengen voor het vrachtver keer. De Monumentenraad werd verzocht te willen bevorderen dat het gebouwen complex van het Klein-Seminarie aan de Beekvlietstraat te Sint-Michielsgestel, dat zich gelukkig in redelijke staat van onderhoud bevindt, beschermd wordt. Semenarie Beekvliet te Sint Michielsgestel, hoofdgebouw. Foto: Redactie "Monumenten" Het is een gebouwencomplex met een interessante bouwgeschiedenis, ontwor pen door verschillende architecten in verschillende fasen: Het hoofdgebouw, tweelaags onder mansardekap is neogotisch (1907-1918). Daarachter bevindt zich een haakse vleugel, tweelaags met mansardekap, gedeeltelijk uit 1827-31, uitgebreid in 1855 en 1883 en met een kap uit 1904- 1907. Parallel aan het hoofdgebouw staat een kapel uit 1853 met neogotische stucoma- menten en neogotisch glas, herbouwd in 1950-51. Voorts bevinden zich in het complex nog een aula en klaslokalen uit 1930-1932. 'En toch... Heel diep leeft het heimwee naar die oude plek, waar men zo vaak met zo velen samenkwam en waar lief en leed gedeeld werd. Zou het ooit mogelijk zijn dit onuitgesproken verlangen te ver vullen...?' Citaat uit O. Laansma's boekwerkje over de joodse synagoge in Zutphen. Een citaat, waarvan de betekenis jaren na de eerste druk (in 1977, bij De Wal burg Pers/Zutphen) ineens actueel is ge worden. Ja, die synagoge. De sloopdreiging (zie ook Heemschutnummer 2, febr. 1981) is nog immer niet van de baan, ondanks de plaatsing, eind vorig jaar, van de in 1897 gebouwde sjoel op de voorlopige lijst van de beschermde monumenten. Het lijkt wel of die ministeriele beslissing het Zutphens college van b. en w. nog hardnekkiger dan voorheen heeft ge maakt in de volvoering van haar sloop- voomemens en de bouw van een zestal woningen op de dan vrijkomende grond. Want, het ook door Heemschut onder steunde gevecht dat de in februari ijlings opgerichte Stichting Behoud Synagoge Zutphen moet voeren voor de redding van het gebouw is er wel één ,met het mes op de keel'. Tenminste, zo om schrijft bestuurslid Theo Engelen de am per drie maanden tijd die de gemeente raad de stichting (en de Joodse Gemee nte) heeft gegeven om een voor de ge meente Zutphen bruikbaar alternatief boven tafel te toveren. Als dit nummer verschijnt zijn die drie maanden verstreken. Het alternatief ligt inderdaad op tafel, alleen is de vraag of de gemeenteraad deze maand de zaak voldoende financieel vindt onderbouwd om er 'ja' op te zeggen. Restauratie van het gebouw en herinrichting van een ge deelte tot synagoge kost alleen al 1,2 mil joen. B. en w. vinden een dergelijke uit gaaf 'onverantwoord'. Theo Engelen van de stichting werpt tegen dat er ook heel wat wordt ingebracht. 'De Joodse Gemeente stoot haar huidig onderko men af. De Stichting Oude Gelderse Kerken wil het jaarlijks onderhoud van het gebouw voor haar rekening nemen en dan hebben we ook nog eens ons donatie-fonds'. Ook buiten de stichting en de Joodse gemeenschap ligt de synagoge-kwestie heel gevoelig. De sloop, eind januari, van een ander monumentaal 19e eeuws gebouw (de oude HBS, zie elders in dit nummer) ligt bij een groot deel van de bevolking nog vers in het geheugen. 86

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 34