Heemschut in actie Waddinxveen Hoofddorp Bergen op Zoom Vught Nederwetten 's-Hertogenbosch De gemeente Waddinxveen heeft het haar in eigendom toebehorende Notaris huis, daterend van halverwege de vorige eeuw, laten slopen nadat zij het eerst schandelijk had verwaarloosd. Eind 1978 schreef de Bond Heemschut reeds aan de gemeenteraad dat dit karakteris tieke gebouw als monument van lokaal belang diende te worden beschermd. Bouwkundig is het pand niet zo slecht als wordt beweerd, schreven we, en er is zeker een bestemming voor te vinden. Sinds december 1979 heeft de werkgroep 'Behoud het Notarishuis' zich ingespan nen om een gegadigde, c.q. een functie voor het gebouw te vinden, maar vond de gemeente herhaaldelijk tegenover zich. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat het gemeentelijk wanbeheer, zoals het laten bevriezen van verwarmingen gevoigd door lekkages, en de exorbitant hoge vraagprijs ertoe geleid hebben dat er geen oplossing gevonden kon worden. Aan de lijst van waardevolle afgebroken panden in Waddinxveen moet er weer één worden toegevoegd. Heemschut onderschreef het standpunt van de Stichting 'Meer-Historie' in een brief aan B. en W.dat het betreurd zou moeten worden als in het aantrekkelijke landschappelijke beeld rond het Fort bij Hoofddorp wijzigingen worden aange bracht. Dit beeld, bepaald door diverse karakteristieke elementen zoals de mo len 'de Eersteling', de Witte Boerderij, het Fort in de linie, de brug in het zoge naamde Voorkanaal en de waterkering in de Hoofd vaart, vormt zoals het zich thans voordoet een uitstekende over gang van het oude dorp naar de nieuwe uitbreidingen. Verzocht werd aan het College van B. en W. om geen vergunning te geven voor het wijzigen van de gevels van het hoek pand Zuivelstraat 51. Het betreft hier een specimen van de nog altijd onderge waardeerde Jongere Bouwkunst, waar van in ras tempo grote hoeveelheden verdwijnen en/of verminkt worden. Dit uitwendig nog geheel oorspronkelijke winkelpand, ontworpen door de beken de Westbrabantse architect van Genk en gebouwd in 1905 moet van esthetisch en cultuurhistorisch belang geacht worden. Ook de ligging op een hoek, tegenover het monumentale Gouvernement, vraagt om de grootst mogelijke terug houdendheid te meer daar andere dichtbij gelegen panden ook al een wei nig positieve bijdrage leveren aan het plaatselijk beeld. Onlangs werden de panden Huize Bleyenburg, Huize Weltevreden en Par- vadomus definitief op de lijst van be schermde monumenten geplaatst. Deze drie woonhuizen versterken de culturele identiteit van Vught in hoge mate, schreef Heemschut verleden jaar aan Monumentenzorg toen bekend werd dat de gemeente beroep zou aantekenen te gen de voorlopige plaatsing van de twee eerstgenoemde panden die haar eigen dom zijn. Nu deze plaatsing een feit is, dient onderzocht te worden of Bleyenburg, één van de weinige in oor sprong oude buitens in Vught, voor de gemeentelijke Dienst Sociale Zaken ge schikt zou kunnen worden gemaakt en niet - zoals de gemeente thans wil - voor nieuwbouw voor deze Dienst hoeft te wijken. Met betrekking tot de zeer vervallen staat van de Oude Toren te Nederwetten richtten wij ons tot de Culturele Raad van Noordbrabant. Vorig jaar vroegen we al aan het betrokken gemeentebe stuur of men afdoende maatregelen wil de nemen om dit gemeente-eigendom te conserveren. Thans laat dit. ons weten met verschillende instanties in bespre- Toren Nederwetten zoals Hij er nu nog uitziet Foto: Jacques Akerboom king te zijn over een eventuele restaura tie. Wij stellen ons echter op het standpunt dat snel een einde moet ko men aan de situatie van dit 'crepeerge- val'. De gemeenten zijn wettelijk ver plicht hun eigendommen te onderhou den en daarom vroegen we de Culturele Raad om onverwijld Gedeputeerde Sta ten te verzoeken met toepassing van art. 240a van de Gemeentewet hét benodig de bedrag op de begroting van uitgaven van de betrokken gemeente te plaatsen, zodat één van de oudste torens van Bra bant kan wórden geconserveerd. Bij de gemeenteraad van 's-Hertogen bosch werd bezwaar gemaakt tegen eni ge onderdelen van het ontwerp- bestemmingsplan 'Uilenburgh II': de galerij die achter de gevels van de panden Dode Nieuwstraat is ontwor pen ten behoeve van voetgangers zal deze, althans op de begane grond, vrijwel doen verdwijnen. Deze twee panden vormen het enige dat van deze straat nog gaaf is overgebleven en zijn belangrijk genoeg om te worden be houden en gerestaureerd. De voet- 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 33