Resultaten lezersonderzoek: 'Heemschut' positief beoordeeld! Teneinde de binding met en de informa tie van onze leden via het tijdschrift zo optimaal mogelijk gestalte te geven, heeft het bestuur medio vorig jaar de mening en de wensen van de leden ge peild door onder hen een representatie ve steekproef te houden. Verzocht werd bij de beoordeling van 'Heemschut' met name rekening te hou den met de omstandigheid, dat deze uit gave onderhevig is aan beperkingen, die samenhangen met de beschikbare finan ciële mogelijkheden. De voornaamste conclusie uit dit lezerskring-onderzoek is, dat het blad in het algemeen gunstig wordt beoordeeld. Er waren natuurlijk wel op- en aanmer kingen, maar de resultaten van de en quête kunnen de toenmalige eindredac teur tot tevredenheid stemmen en een bron van inspiratie zijn voor het nieuwe redactieteam. WIE ZIJN DE LEDEN? Wie zijn de leden van, dus lezers van Heemschut? Bijna de helft van de ondervraagden is ouder dan 55 jaar en heeft een opleiding gevolgd aan universiteit of hogeschool (zie staat 1), driekwart van de leden is werkzaam in loondienst of als zelfstandi ge en bijna de helft woont in Noord- of Zuid-Holland. Tweederde van de ondervraagden was voor 1975 reeds lid. Heemschut kent 85% mannelijke en 15% vrouwelijke le den. Een minderheid van de leden is in het dagelijks leven direct betrokken bij de activiteiten, die Heemschut zich ten doel stelt: 30% is verantwoordelijk voor de zorg voor behoud en herstel van ar chitectonische (cultuur) historische of landschappelijke waarden. Dat zijn dan vnl. architecten of eigenaren van onder monumentenzorg vallende gebouwen. Éénderde is betrokken bij oudheidkun dige verenigingen of stichtingen dan wel bij restauratie van historische panden of monumenten. Heemschut-leden lezen vooral een regionaal blad (32%) en de NRC (26%). Telegraaf en Volkskrant worden door 12% en 11% gelezen. De opiniebladen vinden bij 87% van de le den aftrek. Elseviers Magazine en Vrij Nederland scoren samen ieder 17%. Staat 1 Profiel van de lezer van Heemschut Leeftijd 24 jaar of jonger 2% 25 t/m 34 16% 35 t/m 44 15% 45 t/m 54 10% 55 t/m 64 25% 65 jaar en ouder 22% 100% Opleiding - universiteit, hogeschool 51% - hbo, m.o.-opleiding 24% - middelbaar en voorbereidend wetenschappelijk 15% onderwijs (HAVO/HBS, Atheneum, Gymnasium) - voortgezet of uitgebreid lager onderwijs 9% (MAVO, technische opleidingen) - lager onderwijs 1% 100% Appreciatie van 'Heemschut'. De waardering voor het blad wordt niet alleen afgeleid uit de al dan niet aardige beoordeling van het product, maar ook uit de mate en frequentie, waarin het blad wordt gelezen. Zowel de leesinten- siteit als de leesfrequentie, alsmede de leestijd, besteed aan een nummer van Heemschut zijn hoog, ook in vergelij king met b.v. de opiniebladen (zie staat 2). Tweederde van de lezers bewaren het blad. In het onderzoek hebben de onder vraagden een aantal uitspraken over 'Heemschut' voorgelegd gekregen, waarmee zij het dan wel of niet eens konden zijn. Deze uitspraken betroffen zowel de inhoud en leesbaarheid der arti kelen als de vormgeving (zie staat 3). Deze uitspraken wegende komt Heem schut goed voor de dag. Alleen de vormgeving (bijna de helft meent dat het blad geen moderne, frisse indruk maakt) lijkt aan een herziening toe. Wel vindt ruim 80% het aantal foto's in het blad voldoende. En maar 29% prefe- Staat 2 Leesintensiteit en -frequentie Heemschut Mate waarin Heemschut wordt gelezen vrijwel geheel 35% grotendeels 27% ongeveer de helft 21 een enkel stuk 14% nauwelijks 3% 100% Wanneer wordt Heemschut gelezen direct na ontvangst 41 enkele dagen na ontvangst 41% een week na ontvangst 7% twee weken of later na ontvangst 11% 100% Tijd besteed aan een nummer van Heemschut minder dan een uur 43% 1 tot 2 uur 44% 2 tot 3 uur 10% 3 tot 4 uur 2% meer dan 4 uur 1% 100% reert vierkleurenillustratie boven zwart wit foto's. Bijna 70% oordeelt goed over de omslag van het blad. De rubrieken in het blad worden in het algemeen als goed beoordeeld. 83% van de leden geeft 'Heemschut in actie' het predikaat 'goed'. Voor de boekenrubriek geldt dit in min dere mate (55% oordeelt 'goed'): andere scores: hoofdartikel 75%; nederland re staureert 79%. En als tenslotte de vraag wordt voorgelegd, welk rapportcijfer de lezer aan 'Heemschut' zou geven, is de uitkomst ronduit fraai te noemen: 88% geeft het blad een 7 en hoger (zie staat 4) Evaluatie Het is duidelijk, dat het blad in het alge- 80

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 28