r. ïfeii biedwaardige oudheden maar ver van het dagelijks leven en - op 'n enkele Boeddha na - zonder religieuze beteke nis, op Bali '20.000 tempels' volop in gebruik, midden in het leven en voor een belangrijk deel dan ook in hun huidige vorm helemaal niet oud. Aardbevingen, maar ook de eisen van de religie zelf, maken voortdurende vernieuwing nood zakelijk. Men zou kunnen spreken van een soort 'natuurlijke monumenten zorg'. Slechts een fractie van wat er staat is officieel monument, het overige wordt zonder bemoeienis van bovenaf door de dorpsgemeenschappen zelf in stand ge houden. Dat betekent dan wel dat in toenemende mate, naast traditioneel werk van doorgaans nog zeer goede kwa liteit, machinale baksteen, beton en golf plaat hun intree in de tempelcomplexen doen! Men zegt wel, dat éénderde van het - zeer bescheiden - inkomen aan de tempels wordt besteed, éénderde aan het levensonderhoud en éénderde aan de ve le en inderdaad doorvoed uitziende hon den! Het is met name op Bah, dat men het gevoel krijgt dat naast het beschermen van monumenten ook het beschermen van dorpsgezichten mogelijk zou moe ten zijn. De dorpen zijn veelal zo prach tig van geleding en opbouw, dat iedere ongevoelig ingebracht 'nieuwigheid' heel veel kan verstoren (gelukkig heeft dit probleem al bij enkele architekten, als ir. Robi Sularto, de aandacht). De 7 'Ordonans' kent daarvoor, uiteraard - gezien het tijdstip van zijn ontstaan, nog geen mogelijkheden. Vandaar dat één van de stellingen bij het proefschrift leid de, dat de 'Ordonans' nu toch wel verou derd was en dringend aangepast moest worden om te kunnen voorzien in de eisen die een modem monumentenbe leid stelt! C. L. Temminck Groll 1). De volledige titel van het bedoelde proefschrift luidt: Parmano Atmadi, Be- berapa patokan perancangan bangu- nan candi suatu penelitian melalui ungkapan bangunan pada relief candi Borobudur, Fakultas Teknik universitas Gadjah Mada, Yogyakarta 1979. Helaas is het boek nog slechts in een zeer be perkte promotie-oplage verschenen en is er behalve een summary in het Engels nog geen vertaling. De titel wil globaal zeggen: Onderzoek naar de uitgangs punten welke golden bij het ontwerpen van tempels (met dragende stenen mu ren), zoals die zijn afgebeeld op de re liëfs van de tempel Borobudur. 2). Voor literatuur over de aan de orde komende onderwerpen kan het best ver wezen worden naar de recente publika- ties van prof. dr. A. J. Bemet Kempers, waarin steeds uitgebreidere verwijzin gen naar oudere literatuur zijn opgeno men. Na Ancient Indonesian Art, 1959 zijn dit: Ageless Borobudur, Wassenaar 1976, Herstel in Eigen Waarde. Monu mentenzorg in Indonesië, Zutphen 1978 en Monumental Bali, Den Haag 1978. 79

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 27