Over een station en een koffiehuis De gemeenteraad van Hilversum heeft een besluit genomen dat wel even onze aandacht verdient. Het wil het spoor wegstation, dat uit de tijd van de aanleg van de z.g. Oosterspoorweg dateert, na melijk 1874, niet laten afbreken. Het is een sober station, dat nogal wat gelijke nis toont met dat te Dordrecht, dat ove rigens enige jaren eerder is gebouwd. Karakteristiek zijn de bogen boven de vensters - de verhoudingen van het ge bouw zijn zeer evenwichtig. Met dit besluit wordt de uitvoering van de totale vernieuwing van het Hilver- sumse stationskwartier wel bemoeilijkt - de Hilversumse plannenmakers leven nog in de tijd, dat men alleen totale kaalslag zag als een oplossing voor alle noden, om na die kaalslag met een scho ne lei te beginnen. Maar het is begrijpelijk, dat de gemeen teraad voor het besluit terug deinsde het enige openbare gebouw uit de tweede helft van de vorige eeuw dat zich nog altijd goed leent voor de functie van sta tionsgebouw aan de mokers van de slo pers prijs te geven. Het heeft een eigen karakteristiek, een eigen vertrouwdheid - schrapt men het dan mist men een ver trouwd symbool, een symbool dat het oude dorp met zijn fabriqueurshuizen, met zijn lage huisjes en zijn rijke villa's op de Boomberg even zeer diende als de hedendaagse stad van omroeporganisa ties en een machtig modem winkelcen trum. Bijna alles is in Hilversum twintigste- eeuws - er staan een paar voortreffelijke bouwwerken, zoals Dudoks stadhuis, dat zo duidelijk de invloed van het kubis me weerspiegelt, er zijn gave woonwij ken uit de jaren twintig en dertig 'over 't spoor' maar behalve de St. Vitus met zijn bijzonder mooie toren, het wat kneute rig intieme oude raadhuisje op de Kerk brink is Hilversum notoir arm aan bouw werken uit de vorige eeuw. Sentimentsoverwegingen zullen niet vreemd zijn aan de beslissing het sta tionsgebouw uit 1874 te sparen. Maar még dat? Mag een geslacht dat al af scheid heeft moeten nemen van zoveel vertrouwde dingen uit het verleden zich hechten aan dit gebouw, dat historisch gezien de opgang van Hilversum van hei- dedorp naar forensenplaats heeft aan schouwd, ja mogelijk gemaakt? De gevoelswaarde die een dergelijk ge bouw vertegenwoordigt valt moeilijk aan te geven in getallen. Even moeilijk is het de waarde te schatten van het koffie huis op het Amsterdamse Stationsplein voor de hoofdstedelingen. Men kent de voorgeschiedenis: het Noord-Zuidhol lands Koffiehuis aan de wallekant van het Stationsplein moest in 1972 wijken voor de bouw vari de metro. Het houten gebouw, daterend uit de ja ren 1911-1912 en in een soort Water- landse stijl opgetrokken onder architec tuur van J. H. W. Leliman was de Am sterdammers zeer dierbaar. Er kwam een comité tot behoud, waarin zich o.a. mevrouw Wijsmuller-Meijer - 'Tante Het herrezen Noord-Zuidhollandsch Koffiehuis op het Amsterdamse Stationsplein. Truus' uit de oorlogsjaren - bijzonder weerde. Ook de Bond Heemschut heeft zich ingespannen voor het behoud - voorzitter van de stichting tot herbouw werd de tegenwoordige voorzitter van de Bond, de heer G. K. J. M. Hamm. Want op slot van zaken zijn B. en W. van Am sterdam bezweken voor de aandrang: het koffiehuis werd gedemonteerd en de onderdelen opgeslagen tot de herbouw. Kort voor Pasen kon het gebouw weer in gebruik worden genomen, gerestau reerd als het was door architect G. Prins en diens collega R. Witsel. De montage viel niet mee maar aannemer J. Knep- pers sr. slaagde er in het gebouwtje, waarin nu het informatiekantoor van VVV Amsterdam is gevestigd, op tijd voor de Paasdrukte gereed te krijgen. In september, wanneer het water is terug gekeerd zal het café-restaurant met het bekende terras aan de waterkant worden heropend. Er valt lang over te filosoferen - de waar de van dit koffiehuis, waaraan zoveel Amsterdammers herinneringen bewaar den, de waarde van een oud stationsge bouw als het Hilversumse. Maar de be hoefte aan vertrouwde bouwwerken als vaste punten in het bestaan van de stede ling kan men niet wegradéren met veranderings- en vemieuwingsfiloso- phieën. J. Th. B. 71

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 19