93*1 Noordzee. Is er invloed van de zilte we stenwind merkbaar? Polman: Aangenomen wordt dat die winden cloor en zout aandragen, daarbij waarschijnlijk ook afgewerkte of uitge stoten gassen van Hoogovens in IJmui- den. De invloed daarvan vinden we vooral bij de inspectie van onze torens. Hierbij raken we aan een specifieke pro bleemgebied.' Terug naar het straatniveau en het mo nument. Polman wijst erop, dat op winterse da gen, wanneer de gemeente zout strooit, de gevolgen voor het monument, maar ook voor de natuur, schadelijk zijn. Het opspattend zout hecht zich aan mu ren, het bijt dan in. Maar ook bomen worden niet zelden het slachtoffer. We komen dan bij vormen van uitingsdrang die vooral de laatste jaren nogal opgang hebben gevonden. Kladwoede en aanrijdingen 'Het zinloze bekladden van monumen ten en beelden met verf, krijt en stift, soms zelfs teer, is meer dan zorgelijk. Er zijn steensoorten, waarin dit spul ruïneus doordringt. Om even stil te staan bij het laatste: het komt ook wel voor dat onderdelen worden losgerukt en dat er bijvoorbeeld een beeld van zijn sokkel wordt gerukt. Wat moet je er tegen doen? Natuurlijk, bestrijding van het onmaatschappelijk gedrag van een klein deel van het publiek. Met daarnaast, via school, buurt- en clubwerk de jeugd be- Nog een beeld van de invloed van schadelijke stoffen op de Nieuwe Kerkstoren in de Spaarnestad naderen, in een poging naar enig cultu reel besef bij te brengen. Wijzen op de betekenis van het monument als onder deel van de woon- en leefwereld. In dat opzicht ligt er voor de verantwoordelijke overheid, met de monumentenzorg voorop, nog een terrein braak. Dat verkeer. Nauwe straten en weinig zorgvuldig rijden, leiden tot beschadi gingen van het monument; er wordt te gen puien en uitstekende delen van het monument aangereden. Er zijn voor beelden te over: volledig vernielde mo numentale stoepen, gevellantaams, ka- potgereden hoeken van monumenten panden enz. Centraal staat echter 'het huidige overwegend zure milieu', die laag-bij-de-grondse luchtvervuiling, waarvoor het monument eeuwen achter een gespaard is gebleven. ~Een ander signaal dat het niet goed is, is bijvoorbeeld het wegtrekken van allerlei diersoorten uit de binnensteden en par ken. Dat is weer een onderwerp op zichzelf. Ik geloof niet dat het goed is te leren leven met het kwaad van de milieuver vuiling, het zal teruggedraaid moeten worden en de samenleving zal daar niet passief onder mogen blijven. Ik zou een landelijke aanpak weer wenselijk achten en dan niet alleen de monumentenzorg, maar in samenwerking met, zoals ik al zeinatuurbeschermingsorganisaties liefst de gezondheidszorg en uiteraard ook de historische verenigingen, kortom allen, die direct dan wel indirect bij de milieuvragen betrokken (horen) te zijn. Nog even deze bemerking over de nog onduidelijke invloed van vervuiling uit de atmosfeer. In 1969 hebben we de bui- tenschil van de toren van de Bavo ver nieuwd met inbegrip van de loodbekle- ding. Reeds nü constateren we slijtage- verschijnselen. En die zijn echt niet ont staan als gevolg van de veroudering!' Miljoenenschade Wat kost de milieuvervuiling ten op zichte van de monumentenzorg? Polman meent dat in antwoord op deze vraag weinig zinnigs valt te zeggen. Hij denkt, dat een zeer voorzichtige raming gevoelsmatig in de richting gaat van tien tallen miljoenen guldens per jaar. Maar alweer - er is nog onvoldoende inventari satie en daarbij praktisch geen studies op dit terrein. Bemoedigend is, dat onder meer zijn Vereniging op dit nog groten deels onontgonnen terrein bewust werk zaam wil zijn. Studiedagen zullen daar toe een aanzet vormen met daarbij de pogingen de overheid tot een verhoogde daadwerkelijke belangstelling te stimu leren en liefst natuurlijk meer dan be langstelling. Dit waren dan enkele kanttekeningen van een monumentenzorger en verzor ger van een monumentenstad bij uitne mendheid, de stad Haarlem, waar zo'n 1200 monumenten zich op een sterk ge concentreerd veld bevinden. (Wie belangstelling heeft voor het werk van genoemde Vereniging of voor het lidmaatschap, het adres van het secreta riaat is: postbus 2008, 2800 BD GOUDA). Overigens staat voor degenen, die niet in de gemeentelijke of provinciale monu mentenzorg werkzaam zijn, het buiten gewoon lidmaatschap open. Waarnemer. 70

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 18