woonhuis-monument hebt, dan zullen die niet de belangrijkste vervuilers en belagers zijn. Die milieuverontreiniging speelt zich slechts voor een deel bene- dengronds af, maar moet natuurlijk niet worden veronachtzaamd.' Sulfaten staan centraal Ir. Polman is het ermee eens, dat sulfa ten vermoedelijk in de eerste plaats het probleem vormen, de overmatige veron treiniging van de lucht door rookgassen, roet en stof van verscheiden aard. Auto uitlaatgassen bereiken het monument - en dan in zijn onderste lagen - direct. De industrie stuwt, vooral in de winter, enorme hoeveelheden zware zwavel- dioxyde (SO-2) en zwavelhoudend roet de lucht in. De vochtigheid in de lucht zet die substanties om in zwavelzuur, dat dan door de regen tegen de gevels wordt geslagen. Het roet zet zich op de gevels af en vroeg of laat wordt de zwavel, die het bevat, omgezet in het slopende zwa velzuur. Dus directe en indirecte vormen van aan tasting. Bepalen we ons tot de bedreiging, die we populair aangeduid, de 'gelijkvloerse' bedreiging kunnen noemen, dan is het Nieuwe Kerktoren in Haarlem Aantasting van zandsteen door luchtverontreiniging gewenst meer en meer te komen tot straatmetingen om de aard en de omvang van de concentraties vast te stellen. Dit zou tevens dienstig zijn met het oog op de volksgezondheid. Je wordt dan voor vragen gesteld als 'Wat is nu de werkelijke invloed van schadelijke stoffen op straat niveau? Hoe kun je dit bestrijden? Welke maat regelen moeten er getroffen worden? Is er geld voor, voorzover dat overigens geld zou moeten kosten. Zijn de aanwe zige bestrijdingsmiddelen veilig en onderzocht op bijwerkingen? Ten aan zien van dit laatste is er- met het bijkom stige probleem van al dan niet door de Rijksdienst niet erkende merkartikelen - een zekere onoverzichtelijkheid. En voorts: profiteren we van ervaringen en bestrijdingen in het buitenland? Als ver eniging en gemeentelijk monumenten zorg proberen we tot een structurele uit wisseling in kennis hierover te komen.' Duitse methodiek Uitwijkende naar een zijlijn in dit ge sprek: de architect van de restauratie werken aan de Basiliek van de Sint Jan in Den Bosch- architect H. E. Teering - heeft dit gerapporteerd: 'Thans worden proeven genomen om de weerstand van de steen zodanig te verho gen dat verdere aantasting wordt voor komen. Hiertoe wordt de steen behan deld met het produkt Bagrat 150 110. In Duitsland zijn de laatste drie jaren met dit produkt reeds succesvolle proeven genomen o.a. aan de Basilica St. Mat- thias te Trier en de St. Michaelskerk in Kirchberg. Bovengenoemde proeftijd van drie jaar is echter nog veel te kort om een behandeling van de gehele kerk met het produkt Bagrat 150 110 te rechtvaar digen daar de uiteindelijke resultaten van de behandeling nog niet bekend zijn en bovendien de behandeling zeer ar beidsintensief is. 80% van de kosten zijn arbeidskosten. Vermoedelijk gaat men bij de restauratie van de beroemde Boro- boedoertempel op Java dezelfde conser- veringswijze toepassen. Het produkt is ontwikkeld door het arbeitsgemein- schaft Technischen Museumpersonal (A. T. M.) in Trier'. Haarlem ligt op korte afstand van de 69

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 17