Discussierapport Zorgen om monumenten Zorgen om monumenten is de titel van een discussierapport van de werkgroep Monumentenzorg, ingesteld door het Ned. Instituut voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting (NIROV). Het rapport beschrijft de evaluatie van as pecten van het monumentenbeleid in Nederland sinds 1961. Dat jaar is niet willekeurig gekozen, immers toen trad de Monumentenwet in werking. Doel van het rapport is het geven van een overzicht van en een inzicht in de leven de problemen bij de integratie van mo numentenzorg, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en andere beleidsterrei nen. In deze doelomschrijving komt duidelijk tot uitdrukking, dat monumentenzorg niet meer een op zich staande aangele genheid van één departement (CRM) is. Drs. P. Nijhof, adjunct directeur van Behandeling van het probleem is in de het Nederlands Instituut voor loop der jaren veel complexer geworden. Ruimtelijke Ordening en De ontwikkelingen, die zich de laatste Volkshuisvesting (NIROV) tien jaren hebben voorgedaan, o.a. op het gebied van de ruimtelijke ordening, de volkshuisvesting, de stads- en dorps- gegaan aan de wenselijkheid tot grotere vernieuwing, de arbeidsinzet èn vooral samenwerking. ook nieuwere inzichten in het monumen- Meer en vooral intensiever samenwer- tenbeleid - we denken daarbij aan de king wordt ook nodig geacht tussen alle aandacht die tegenwoordig geschonken departementen, die op enigerlei wijze bij wordt aan monumenten van bedrijf en monumentenzorg betrokken zijn. Hier- techniek en aan de belevingswaarde, die bij past een opmerking uit het rapport, steeds sterker aan het monument of een dat het totaal van de wetgeving inzake ensemble van historisch- monumentenzorg, natuur- en land- architectonische architectuur wordt ge- schapsbescherming en landinrichting hecht, alsmede aan de toenemende aan- een ernstig manco vertoont. Het rapport dacht, die aan het jongere monument wijst ook op het'chaotische subsidiestel- wordt besteed - die ontwikkelingen zijn sel voor de restauratie van monumen- in een stroomversnelling gekomen. ten'. Men is verder tot het inzicht gekomen, Uit de conclusies van het omvangrijke dat er een duidelijk verband kan liggen rapport noemen we er twee: tussen monumentenbehoud en natuur- 1. Versterking van de eigen verantwoor- en landschapsbescherming (inclusief délijkheid van gemeenten en provincies land- en tuinbouw en veehouderij). Dit wat betreft de instandhouding van mo- alles maakt het nog eens duidelijk, dat numenten en stads- en dorpsgezichten is monumentenzorg niet alleen maar een dringend noodzakelijk, taak is voor CRM, maar voor een groot 2. Aanbevolen wordt om het toezicht op aantal departementen van algemeen be- gebruik en misbruik van monumenten, stuur (Verkeer en Waterstaat èn Defen- dat thans door het rijk geschiedt, in han- sie incluis). den te leggen van de gemeenten. Van dit ingewikkelde probleem geeft het Het is gelukkig, dat het rapport in brede discussierapport van het NIROV een kring aandacht heeft getrokken en het uitvoerige inventarisatie. Het hecht - tot lag voor de hand, dat het NIROV er een onze voldoening - grote waarde aan het follow-up aan wilde geven. Dit laatste is particuliere initiatief in de monumenten- gebeurd op een druk bezochte discussie sector. In dit verband wordt niet voorbij dag in het Bouwcentrum te Rotterdam 66 op 21 januari jl. De belangstelling voor deze discussiedag was afkomstig uit een breed scala van belangstellenden en vooral belanghebbenden. Departemen ten als CRM en Volkshuisvesting had den o.m. de hoogste functionarissen af gevaardigd; daarbij natuurlijk ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Verder waren talrijke provinciale bestu ren en gemeentebesturen vertegenwoor digd. Twee uitspraken sprongen er op deze discussiedag uit: Op gemeentelijk niveau is er sprake van een reveille met betrek king tot de monumentenzorg en: de vige rende monumentenwet is een bizar slechte wet. Het belangrijkste deel van de discussiedag werd in een vijftal werk groepen doorgebracht. Daaraan ging een inleiding van drs. P. Nijhof, de secretaris-rapporteur van het rapport, vooraf. Hierbij moest hij constateren, dat ondanks de toegenomen belangstel ling voor monumentenzorg, het voor alsnog een gegeven is, dat monumenten zorg geen beleidsterrein is, waar hele volksstammen zich in den lande voor in zetten. In het rapport werden ook de voorlopige resultaten van een enquête, gehouden door het NIROV onder alle gemeenten naar het (voorgenomen) gebruik van en kele instrumenten voor een eigen monu mentenbeleid opgenomen. Van de 808 aangeschreven gemeenten gaven niet minder dan 777 antwoord, waarvan overigens slechts 227 antwoord den gebruik te maken of het voornemen daartoe te hebben van enkele instrumen ten voor een eigen monumentenzorgbe- leid. De vier beleidsinstrumenten, die bij de enquête werden onderzocht waren: de beleidsnota Monumentenzorg, de ge meentelijke monumentenverordening, de gemeentelijke monumentenlijst op basis van een monumentenverordening en de gemeentelijke monumentencom missie. De reacties die van de zijde van de ge meenten werden ontvangen bevestigen de uitspraak, dat er onder de gemeenten inderdaad sprake is van een reveille op het gebied van de monumentenzorg. Maar zo constateerde drs. Nijhof: noch de werkgroep van het NIROV noch al

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 14