ÈS Amsterdam Hoogezand- Sappermeer Si5«IS!# ]M 'f §c> 1" Waalwijk Al verschillende malen steunde Heem schut de acties van de jonge Stichting tot behoud van de Diemerzeedijk. Evenals deze stichting tekenden wij beroep aan tegen het voornemen van de gemeente Amsterdam om met gebruikmaking van artikel 19 Wet Ruimtelijke Ordening in het gebied Diemerzeedijk de mogelijk heid te scheppen voor het wederom stor ten van puin, huisvuil en bouw- en sloop afval. Wij wezen de gemeente weer eens op het feit dat dit landschap niet voor niets in het vigerende bestemmingsplan de kwa lificatie 'natuurgebied' heeft. Een meer positieve benadering van deze 'landtong', waarvan het zeer aantrekke lijke historische Gemeenlandshuis en het natuurgebied bijzondere elementen zijn, zou dit gebied tot een uniek recrea tiegebied kunnen maken, schreven wij al in het verleden. Dit cultuurhistorische belangrijke gebied vraagt om een zorg vuldig en integraal overwogen ruimtelijk beheer, reden waarom'de toepassing van de in de wet geboden anticipatiemoge lijkheid in dit geval onaanvaardbaar is. Amsterdam: De Diemerzeedijk, een natuurgebied Al jarenlang poogt het Veenkoloniaal Museum te Veendam, in samenwerking met het Streekhistorisch Centrum te Stadskanaal om wat er nog over is van de oude kanalen in de Groningse en Drent se veenkoloniën te behouden. Deze ka nalen, met hun bruggen, sluizen en ka rakteristieke bebouwing vormden eens de ruggegraat van dit gebied. Eerst alleen als turfroutes, later onder meer als transportroutes voor agrarische produkten en de strokarton. Thans is er sprake van demping van het laatste deel van het Oude Winschoterdiep, drie kilometer V t Sappermeer: Laatste deel Oud- Winschoterdiep wordt bedreigd met demping Foto: Karei Zwaneveld, Borgercompagnie water waaraan een al anderhalve eeuw oude scheepshelling ligt. Heemschut steunde het plaatselijk verzet tegen de dempingsplannen ten behoeve van een weg en een industrieterrein, waarvan de noodzaak niet is aangetoond. Dit stuk kanaal heeft bijzondere landschappelij ke en cultuurhistorische waarden en kan een belangrijke functie vervullen in de recreatieve sfeer. Ook in dit verband kan genoemde scheepshelling, de enige voor reparatie van tjalken en andere binnen vaartschepen in zijn soort, dan blijven functioneren. Na te hebben kennis genomen van het ontwerp-bestemmingsplan N. H-kerk en omgeving, heeft de Bond ernstige ver ontrusting geuit over de voorgenomen sloop van het pand Grotestraat 115-117. Dit pand dat eigendom is van de gemee nte en qua situering, bouwmassa en ka rakter slecht gemist kan worden in het stadsbeeld verdient te worden opge knapt en weer bewoonbaar te worden gemaakt. 59

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 30