1 f I Zutphen Amsterdam if Gemert Ook aan de geprojecteerde verlenging van de Wolfskamerweg over het landgoed met Huize Theresia en over landschappelijk waardevolle landbouw grond werd gelukkig goedkeuring ont houden, zodat wat ons betreft toch wel van een redelijk succesvolle actie gespro ken mag worden. In de binnenstad van Zutphen is de sloop begonnen van de uit 1865 daterende H.B.S. aan de Waterstraat. Amper 12 dagen nadat de gemeenteraad tot afbraak besloot zaten de slopers al op het dak van het monumentale gebouw. De bewo- nersgroep 'De oude H.B.S. moet blij ven' is ziedend op het gemeentebestuur en de plaatselijke woningbouwvereni ging. De Bond steunde de groep, die de gelegenheid had gekregen een reddings plan op te stellen, waaraan veel tijd en zorg werd besteed en dat alleszins realis tisch was. Intussen blijken de plaatse lijke instanties in alle stilte toch verder te hebben gewerkt aan de sloopplannen, een klap in het gezicht van allen die zich, overtuigd van de zin van hun activiteiten, hebben ingezet voor het behoud van de oude H.B.S. Zutphen: De voormalige H.B.S. Foto: Zeijlemaker, Zutphen Aan het Eikenplein in de Oosterpark- buurt staat een kostelijk complex wonin gen, ontworpen door J. van Looy en ge bouwd rond 1910 voor 'dames uit den deftigen stand'. Dit bejaardentehuis zal binnen twee jaar verhuizen, waardoor het nog geheel in oorspronkelijke staat verkerende, van binnen rijk versierde gebouw zal worden verlaten. De Bond Heemschut richtte onlangs het verzoek aan het gemeente bestuur om dit unieke gebouw op te ne men op de gemeentelijke monumenten lijst. Het tehuis dat een groot gedeelte van een bouwblok inneemt heeft een aantal 1H< Elisabeth Otter-Knoll stichting te Amsterdam J. van Looy, Architect bijzondere onderdelen, zoals de maje stueuze trap. De stijleenheid van de ver schillende zalen (eet-/conversatiezaal in Louis XVI-stijl; leeszaal in Empirestijl; regentenkamer in Louis XlV-stijl), be paalt mede de grote monument-waarde van dit gebouw. Een bestemming als conferentie-oord of hotel zou een uit komst voor dit gebouw kunnen beteke nen, omdat daarvoor niet al te ingrijpen de aanpassingen nodig hoeven te ziin. De bemoeienis van Heemschut met de verbouwing van het gemeentehuis van Gemert heeft tot een zeer positief resul taat geleid. Er is een nieuwe opdracht aan de betrokken architecten verstrekt op voorwaarde dat adviseurs van de Bond nauw betrokken zullen worden bij het tot stand komen van de plannen. Het uitgangspunt daarvoor is thans hetzelfde waarvoor Heemschut steeds gepleit heeft, nl. het behoud van de sfeer en het karakter van het Ridderplein. Van het pand Ridderplein 49 zal de voorgevel en het dak gehandhaafd blijven, terwijl het ontwerp voor de noodzakelijke nieuwbouw op de plaats van nr. 51 pas send in de gevelwand van dit plein ont worpen zal worden. 57

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 28