Heemschut in actie i Mildam Vught Roer- en Swalmdal Vught' Onlangs namen wij kennis van de activi teiten van de Stichting 'It Alde Tsjerkje Mildaem' die zich er voor inzet om het 18e eeuwse kerkje te Mildam weer een functie te geven. Reden voor ons om bij B. en W. van Heerenveen tot welke ge meente Mildam behoort de verwachting uit te spreken dat het gemeentebestuur positief zal meewerken aan de plannen van de Stichting. Twee jaar geleden moest de kerkelijke gemeente de zorg voor het gebouw opgeven, reden waar om Heemschut destijds de burgerlijke gemeente toen vroeg zich voor het be houd van dit historische object in te wil len zetten. Een nieuwe functie voor het 18e eeuwse zaal kerkje projecteerd is. Heemschut drong er daarom bij de staatssecretaris op aan om bij de andere betrokken Ministeries te weten Landbouw, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Financiën en Binnenlandse Zaken, stappen te onder nemen die ertoe leiden dat gekozen wordt voor een ander tracé. Er zijn, ze ker technisch gesproken, gelijkwaardige alternatieven te vinden, aldus de Bond. Tegen het voornemen van B. en W. om vergunning te verlenen voor de bouw van twee flinke hallen van 10 m hoog Aan de Staatssecretaris van CRM be richtte de Bond aangenaam verrast te zijn met diens voorstel voor een tweede Nationaal Landschap in Limburg in het gebied van het Roer- en Swalmdal. Ten opzichte van dit gebied, waar nog gave en cultuurhistorisch belangrijke land schappen voorkomen, heeft zich ook on ze toewijding de laatste jaren sterk uitge breid. Een logisch gevolg van het aanwij zen tot Nationaal Landschap van dit ge bied zou zijn het verlaten van het thans geplande Rijksweg 73-trace dat dan door dit toekomstige landschapspark ge- voor een tennis- en squashcentrum in het Buitengebied van Vught werd onder- zijds bezwaar gemaakt. Hoewel er een nieuw bestemmingsplan in de maak is, mag de artikel-19 procedu re (het anticiperen op een nog niet van kracht zijnd bestemmingsplan) in een ge val als dit beslist niet worden toegepast. Als deze hallen, met een te verharden toegangsweg én de noodzakelijke par keervoorzieningen aan de rand van het plangebied zouden worden gesitueerd, zou dat grote schade aan het natuur schoon van het daarbij gelegen natuur gebied betekenen. Onlangs onthield de Kroon aan het be stemmingsplan 'De Vughtse Hoeven' ge deeltelijk de goedkeuring. Dit plan hield door de intensieve bebouwing die het beoogde, een ernstige aantasting in van dit aantrekkelijke gebied, waarin boster- reinen en kleinschalige landbouwgron den elkaar afwisselen. Heemschut vroeg 's-Hertogenbosch: De Vughtse hoeven Zoals ze nu nog zijn Foto's: M. W. S. M. C. Berge-Slager zich daarom af of er geen alternatieve uitbreidingsmogelijkheid elders in het stadsgewest 'srHertogenbosch te vinden zou zijn. Thans is besloten tot een aantal van 700 in plaats van de geplande 1.100 woningen, waardoor een brede strook langs de Vijverbosweg en het noordwe stelijke gedeelte van het plangebied niet behoeft te worden bebouwd. Hierdoor kan een gebied van bossen, lanen en houtopstanden op Landbouwgronden behouden blijven. 56

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 27