En voorts: Heeze: Het complex voormalige pastorie Kapelstraat 63-65. Waardevol element in de gevelwand, wordt gesloopt door projectontwikkelaar Foto: Ir. B. C. van Noordwijk, Aarle Rixtel De uit 1780 daterende pastorie in de Kapelstraat 63/65, waarin eens Ds. Kre- mer woonde, die al in 1837 internationa le faam verwierf op het gebied van de oogheelkunde, waardoor Heeze 'De Pa rel van Brabant' werd genoemd, vond begin dit jaar geen genade in de ogen van een projectontwikkelaar. Hij gaat de ge bouwen slopen. Reeds begin 1978 werd het gemeentebe stuur door ons geattendeerd op de hoge belangrijkheid van het complex: 'Het ge bouw is van grote historische waarde. Ook cultuur-historisch en oudheidkun dig is het van niet te verwaarlozen impor tantie. Het vormt een kloek en stoer ka rakteristiek element van de gevelwand ter plaatse en behoort tot de onver vangbare 'MONUMENTEN' van het dorp. Het gemeentebestuur is niet alert, neemt niet tijdig de geeigende maatregelen, zoals de Wet R.O die biedt en geeft een sloopvergunning af. Een sterke staal van onbehoorlijk bestuur. Op 26.02.1981 benoemt de raad met agendapunt 12. de monumentencom missie en met agendapunt 14. neemt zij genoegen met de sloop. 'Let op onze woorden en niet op onze daden' is het Heezer devies. NIET TE GELOVEN, MAAR WAAR. Stichting 'Het te behouden Erfgoed.' Ter bevordering na natuur- en milieube sef houdt het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie wederom werkkam pen voor jongeren (15-25 jaar). Een en twintig kampen over het gehele land. Kosten 20,per kamp. Informatie verkrijgbaar bij I.V.N.: Plan tage Middenlaan 41, 1018 DC Amster dam. Tel. 020 - 22 81 15. Studiedagen over Industriële Archeolo gie van België en Nederland, in het Au tomuseum te Houthalen (B.) op 4 en 5 april 1981. Lezingen o.a. door Drs. Ph. Bosscher en bezoeken aan steenkolen mijnen, watermolens, stokerijen en brouwerijen. Inlichtingen bij de werkgroep I.A. van de Nederlandse Jeugdbond voor Bestu dering van de Geschiedenis, Postbus 378, Utrecht. Europese Stadsvernieuwings campagne Zoals bekend ging eind 1980 deze cam pagne van start, waarbij Jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland zei de priori teit van stadsvernieuwing tenvolle te ondersteunen: 'Vanuit de steden komen de culturele en economische impulsen. Daarom is stadsvernieuwing een econo mische en sociale investering die nu, maar ook in de toekomst vruchten zal afwerpen, vooral wanneer de vernieu wing gericht is op behoud, herstel en verbetering van steden en dorpen.' Behalve de vijf projecten die als demon stratieprojecten werden aangewezen (in Amsterdam, Rotterdam, Enschede, Leeuwarden en het Oostelijk Mijnge- bied) zijn ook Nationale Discussiedagen opgenomen in het totale jaarprogram ma. Medio maart zal het wetsontwerp Be houd Cultuurbezit aan de Kamer worden aangeboden. Hierin is sprake van een beperkte lijst van beschermde voorwer pen die geregistreerd zullen worden en niet zonder medeweten van de Minister van CRM naar het buitenland mogen worden verkocht of vervoerd. Het voor deel is dat nu zowel voor eigenaren als handelaren meer duidelijkheid zal be staan t.a.v. de mogelijkheden. Het volgende nummer is een dubbel nummer en verschijnt 25 mei a.s. 54

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 25